Papryka faszerowana

papryka faszerowana

Papryka to jedno z najzdrowszych warzyw na świecie. Zawiera wiele cennych dla zdrowia wartości odżywczych, w związku z czym warto wcielić ją do swojego jadłospisu. To jedno z niewielu warzyw, które po upieczeniu albo uduszeniu na patelni nadal zachowuje swoje cenne właściwości. Papryka przydatna jest na wiele dolegliwości zdrowotnych, dlatego należy regularnie stosować ją w kuchni. Co ciekawe, świeża papryka zawiera znacznie więcej witaminy C niż cytryna.

Papryka faszerowana – pomysły i przepisy na paprykę z różnymi rodzajami farszu

Papryka to jedno z najcenniejszych warzyw na świecie. Czerwona, żółta lub zielona zawiera mnóstwo cennych minerałów i witamin, które mają ogromną wartość dla naszego zdrowia. Jednym z najbardziej popularnych dań jest papryka faszerowana, którą można podawać zarówno na wartościowy obiad i kolację, jak i na przystawkę dla gości. Papryka może być nadziewana wszystkim – mięsem, serem czy też innymi warzywami. Farsz najczęściej stanowi kilka składników, m.in. ryż, mięso mielone, cukinia i feta. Jaki jest przepis na najsmaczniejszą paprykę faszerowaną? O których właściwościach papryki powinno się zgłębić szczególną wiedzę? Sprawdź najważniejsze informacje na temat papryki!

Papryka faszerowana – przepis na faszerowaną paprykę, krok po kroku

Najważniejsze właściwości papryki i wszystko, co warto o niej wiedzieć

Papryka jest bardzo wartościowym warzywem, które wykazuje cenne właściwości odżywcze. Ma również doskonałe zastosowanie w kuchni, o czym opowiemy sobie później. To dzięki Węgrom papryka stała się popularna w Europie, jednak nie z Węgier warzywo pochodzi. Paprykę hodowano najpierw w Ameryce Środkowej i Południowej, skąd do Europy trafiły jej nasiona – oczywiście za sprawą podróży Krzysztofa Kolumba. Dlaczego badacze historii uważają, że to Węgrzy mocniej wpłynęli jednak na rozwój papryki jako zdrowotnego warzywa? Otóż to z ich węgierskiej odmiany wydobyto witaminę C i wymyślono popularne potrawy na bazie papryki (np. leczo).

W papryce znaleźć można wiele cennych witamin, zwłaszcza witaminę C. Wciąż zapominamy, że warzywo ma jej znacznie więcej niż cytryna. W innych produktach spożywczych witamina C często rozpada się podczas gotowania – w papryce do tego nie dochodzi. Papryka dzięki swoim właściwościom pozwala na długi czas zachować zdrowie i siłę. Pełno w niej pożytecznych przeciwutleniaczy, a także witamin z grupy B oraz witaminy A i E. W papryce znajduje się także żelazo, fosfor, magnez i potas. Mimo że składniki odżywcze nie znikną z papryki nawet wówczas, gdy się ją gotuje lub piecze, zaleca się jednak spożywać ją na surowo – wówczas będzie mieć najwięcej witamin. Regularne spożywanie papryki może pomoc w poprawie trawienia, a także zniweluje uporczywy ból głowy. Poza tym papryka wzmacnia też układ immunologiczny, chroni przed miażdżycą oraz obniża poziom złego cholesterolu.

Kilka słów na temat odmian i kolorów papryki – czy o tym wiedziałeś?

Papryki dzielą się na wiele różnych odmian. Można je spożywać zarówno słodkie, jak i ostre, a nawet pikantne. Dzięki temu każdy ma możliwość wybrania takiej papryki, jaka najbardziej mu odpowiada. W niektórych krajach papryka stała się częścią kulinarnej tradycji (np. w Meksyku oraz na Węgrzech). W innych z kolei papryki używa się sporadycznie do podkreślenia smaku wybranej potrawy. Wśród najbardziej znanych na świecie odmian papryki wyróżniamy kilka:

  • Bell – to najbardziej popularna papryka słodka, która może mieć w zasadzie każdy kolor. Papryka ta idealnie komponuje się z mięsem. Wiele osób używa jej również na farsz do papryki nadziewanej, a także do surówek i sałatek.
  • Cayenne – jest długa i ostra. To właśnie z niej produkuje się słynny pieprz cayenne. Najczęściej używa się tej odmiany w formie przyprawy (w wersji sproszkowanej) albo dodatku do dipu (w formie suszonej i surowej).
  • Habanero – jedna z najbardziej ostrych papryk na świecie. Najczęściej ma kolor pomarańczowy, czerwony lub żółty. Używa się jej do podkreślenia smaku niektórych potraw.
  • Jalapeno – to bardzo ostra papryka, która również stanowi dodatek do wielu dań, zwłaszcza tych szczególnie pikantnych.
  • Peperoncini – jest mała i słodko-ostra. Stosuje się ją do potraw w formie gulaszu albo sosów.
  • Tabasco – jest czerwona i ostra. Zalicza się ją do jednych z najważniejszych odmian papryki chili. To właśnie z tej odmiany powstał słynny sos tabasco, będący jednym z najbardziej ostrych sosów na świecie.

Wielu ludzi zastanawia się, czym różni się od siebie papryka zielona, czerwona czy żółta. Jest to jednak identyczna papryka – tylko zerwano ją w innym etapie dojrzewania. Najdłużej rosną papryki czerwone, a najkrócej papryki zielone. Dlaczego papryka czerwona ma akurat taką, a nie inną barwę? Otóż właśnie ona rosła bowiem najdłużej na słońcu. Czy zatem zielona papryka jest niedojrzała? Nie, jest zupełnie taka sama w smaku, jak inne rodzaje papryk – z tym że po prostu została zerwana wcześniej. Czy kolor papryki ma jakieś znaczenie, jeżeli chodzi o jej smak? Tutaj istnieją już pewne różnice. Czerwona papryka jest słodsza, bo zawiera sporo beta-karotenu. Zielona jest bardziej gorzka, a żółta neutralna – coś pomiędzy słodką a gorzką. Jest więc mocno neutralna.

Jak łatwo można oszacować, w czerwonej papryce jest najwięcej witaminy C. Właśnie ta odmiana papryki ma również najwięcej witaminy E, beta-karotenu, potasu i kwasu foliowego. Jako że papryka czerwona ma naprawę dużo substancji odżywczych i witamin, poleca się spożywać ją najczęściej spośród innych odmian i kolorów papryk. Oczywiście nie warto jednocześnie rezygnować z pozostałych, gdyż one również mają doskonały wpływ na nasze zdrowie. Tylko jedząc zdrowo i kolorowo, będziemy mieć pewność, że dostarczamy do organizmu wszystkich niezbędnych mu witamin i właściwości odżywczych.

Papryka faszerowana – dowiedz się, jak zrobić nadziewane papryczki

Papryka faszerowana z ryżem i serem gouda

Papryka faszerowana to jeden z najsmaczniejszych posiłków, który może stać się zarówno pożywnym obiadem, jak i pyszną, sycącą kolacją. Nadziewana papryka to także znakomity pomysł na przystawkę dla gości. Składniki, których powinieneś użyć do zrobienia tego przepysznego dania, to: papryka czerwona, biały ryż, ser gouda, marynowane pieczarki, cebula, czosnek i olej rzepakowy. Przyprawy, którymi poleca się doprawić potrawę, to z kolei oregano, słodka papryka, pieprz i sól. Najpierw należy ugotować ryż zgodnie z instrukcją producenta na pudełku. Następnie trzeba obrać cebulę i pokroić ją w kostkę. Oczyść pieczarki i pokrój je w równe kawałeczki, po czym zetrzyj ser gouda na tarce. Rozpuść olej na rozgrzanej patelni i wrzuć pokrojoną cebulę – smaż do momentu, aż się zrumieni. Następnie dodaj pieczarki i czosnek przeciśnięty przez praskę. Dopraw całość przyprawami i dokładnie wymieszaj, wciąż smażąc. Dorzuć na patelnię ugotowany i odsączony z wody ryż – wymieszaj składniki ze sobą. Zmieszaj farsz z serem. Następnie umyj i osusz papryki, po czym odetnij im kapturki i usuń gniazda nasienne. Wypełnij nadzieniem papryki i włóż je do naczynia żaroodpornego. Przykryj warzywa kapturkami i posmaruj olejem każdą sztukę. Rozgrzej piekarnik do ok. 190 st. C. Piecz w ten sposób przygotowane papryki przez ok. 45 minut.

Faszerowana papryka będzie idealna zarówno na pożywną kolację, jak i bardzo treściwy obiad. Możesz przyrządzić ją na każdą imprezę ze znajomymi lub spotkanie z rodziną. Paprykę robi się bardzo łatwo, jednak proces przyrządzania dania jest nieco czasochłonny. O czym należy pamiętać? Otóż na pewno o tym, żeby przygotować odpowiednią ilość ryżu – pamiętaj, że po ugotowaniu ryż zawsze zwiększa swoją objętość! Do nadziewania wykorzystać możesz nie tylko czerwoną, ale też zieloną i żółtą paprykę. Potrawę możesz przyrządzać zarówno w piekarniku, jak i na kuchence. Aby jednak danie udało się drugą metodą, powinno się gotować paprykę podobnie, jak gołąbki – a więc w sosie pomidorowym albo w bulionie. Z kolei do naczynia żaroodpornego w piekarniku wlać się powinno odrobinę wody, żeby papryka od spodu przypadkowo się nie przypiekła. Przepis na faszerowaną paprykę możesz modyfikować tak, jak tylko zechcesz. Zamiast ryżu, użyć możesz np. kaszy. Z kolei farsz podawać możesz zarówno wyłącznie z serem gouda, ale też z dowolnym mięsem (jak mięso mielone).

Papryka faszerowana w wersji wegetariańskiej – sprawdź prosty przepis

Papryka faszerowana jest doskonałym pomysłem na zdrowy i pożywny posiłek. Świetnie pasuje zarówno na smaczną kolację, jak i obiad dla gości. Aby przygotować danie, należy zaopatrzyć się rzecz jasna w paprykę czerwoną, ale też biały ryż, naturalne tofu, cebulę, kukurydzę konserwową, soczewicę czerwoną, ser goudę, oliwę z oliwek i przecier pomidorowy. Z tymi wszystkimi składnikami idealnie smakować będzie również domowa zapiekanka. Przyprawić farsz do papryki możesz czosnkiem, imbirem, bazylią, kurkumą, pieprzem i solą.

Ugotuj ryż na niewielkim ogniu w delikatnie osolonej wodzie, a następnie odstaw go, żeby się wychłodził. Umyj i wysusz paprykę, po czym odetnij jej górną część i wyrzuć z wnętrza nasiona. Ugotuj soczewicę, obierz cebulę i poszatkuj ją, a następnie podsmaż na rozgrzanej oliwą z oliwek patelni. Zetrzyj ser gouda na tarce. Tofu potnij na małe kawałeczki i wrzuć do miski. Następnie dodaj do niego ryż, soczewicę, kukurydzę (odsączoną z zalewy), ser, cebulę, przecier pomidorowy i przyprawy do smaku. Wymieszaj farsz, po czym rozłóż go łyżeczką do wnętrza wydrążonych papryk. Po nadzianiu papryk zamknij je odciętą górą i włóż na 30 minut do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C.

Papryka faszerowana to jedno z najbardziej popularnych i smacznych dań, które polecane są w zasadzie na każdą okazję. To jednocześnie naprawdę zdrowa potrawa, która dostarczy do organizmu wiele cennych właściwości odżywczych. Wegetariańską paprykę możesz zjeść zarówno jako posiłek saute, jak i dodatek do wybranego dania. Możesz również spakować danie do pudełeczka i zabrać do pracy w formie pełnowartościowego obiadu albo lunchu. Pieczona papryka idealna będzie nie tylko dla wegetarian, ale i dla osób zmagających się z insulinoopornością albo cukrzycą, ponieważ danie ma niski indeks glikemiczny.

Papryka faszerowana z kaszą jaglaną, mięsem i pieczarkami

Jak już pewnie zdążyłeś zauważyć, paprykę można nadziewać różnymi składnikami. Wśród najpopularniejszych produktów spożywczych, jakie można użyć do stworzenia farszu do papryki, jest m.in. kasza jaglana. W połączeniu z mięsem mielonym (może być z indyka), pieczarkami, serem gouda, czosnkiem, cebulą, koncentratem pomidorowym, olejem rzepakowym i przyprawami do smaku stworzyć możesz naprawdę doskonałe nadzienie, które zasmakuje wszystkim mięsożercom!

Kaszę należy ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a następnie obrać cebulę i pokroić ją na kawałki. Ser gouda zetrzyj na tarce, a pieczarki opłucz, wysusz i pokrój na kawałeczki. Teraz przygotuj papryki. W tym celu umyj je, wysusz i odetnij górne części wszystkich sztuk – pamiętaj o pozbyciu się nasion ze środka. Rozgrzej patelnię i rozpuść na niej olej, po czym wrzuć cebulę i smaż ją przez kilka minut, aż się zarumieni. Dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę, następnie pieczarki. Dopraw całość i smaż do momentu odparowania wody. Po chwili dodaj mięso, zmieszaj ze składnikami i wysmaż je. Dodaj koncentrat pomidorowy, przyprawy do smaku i kaszę. Jeszcze raz porządnie zmieszaj całość, a następnie zdejmij z ognia. Dorzuć ser gouda do farszu i po kolei nadziewaj każdą paprykę. Po wypełnieniu przykryj papryki odciętymi górnymi częściami i włóż je do żaroodpornego naczynia, podlewając wodą. Odstaw naczynie do rozgrzanego piekarnika i piecz przez 45 minut w 180 st. C.

Paprykę faszerowaną można zrobić bardzo łatwo. Nie potrzeba tak naprawdę zupełnie żadnych specjalnych umiejętności kulinarnych, aby wykonać to smaczne danie. Papryka z nadzieniem będzie idealnym posiłkiem na obiad, kolację czy przystawkę dla gości. Jedyne, o czym należy pamiętać, to fakt, że danie przyrządza się dość długo. Właśnie dlatego należy zacząć przygotowywanie faszerowanej papryki odpowiednio wcześniej – zwłaszcza gdy szykujesz poczęstunek dla gości.

Papryka faszerowana - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto