Omlet na śniadanie

omlet na śniadanie

Omlet to jajeczne danie, które można połączyć z dowolnymi składnikami. Wszystko zależy od tego, czy wolisz zjeść go na słodko, czy na słono. Omlety często przyrządza się jako danie na śniadanie. Jajeczną potrawą zajadali się starożytni Rzymianie i Francuzi. W Polsce danie rozsławiła z kolei Marysieńka Sobieska. Omlety do dziś przygotowuje się w naszych domach. Dzielą się na wiele rodzajów, więc każdy z pewnością znajdzie idealny dla siebie. W dodatku jajeczne omlety są bardzo proste do przygotowania. Poradzi sobie z nimi każdy amator kulinarny.

Omlet na śniadanie – przepisy na smaczne i tanie omlety jajeczne

Omlet na śniadanie jest jednym z najpopularniejszych i najsmaczniejszych dań na świecie. Smaczne omlety są proste do przygotowania – proste przepisy sprawiają, że każdy laik w kuchni potrafi je odtworzyć. Najlepsze omlety są zarówno szybkie, jak i tanie w wykonaniu. Jak się robi pyszne omlety? Z czym przygotować takie śniadanie? Sprawdź, jak zrobić dobre omlety na śniadanko dla całej rodziny.

Najlepsze przepisy na omlet – sprawdź, jak zrobić jajeczny omlet na śniadanie

Omlet na śniadanie – jakie ma właściwości odżywcze?

Omlet jest jednym z najprostszych do odtworzenia dań. Jajeczny przysmak znany jest ludziom mniej więcej od czasów starożytnych. Mimo że proste przepisy kojarzone są od starożytności, tak naprawdę udoskonalili je dopiero Francuzi w okolicy XVI wieku. Prawdopodobnie dokonał tego sam Napoleon Bonaparte. W jaki sposób? Otóż wędrował z wojskiem przez południową część Francji i ktoś pewnego dnia poczęstował ich omletem. Bonaparte był tak zachwycony potrawą, że wziął przepis od gospodyni – później puścił go w świat. W naszym kraju omlety rozsławiła Marysieńka Sobieska – pomysł na omlety przywiozła z rodzinnej Francji. Omlet to smaczne jajeczne danie, w którym jajka są niewymieszane – ubija się je za pomocą specjalnego urządzenia. Na śniadanie dodaje się do omletów różne dodatki. Mogą być słone lub słodkie, w zależności od preferencji. Polacy najchętniej dodają do omletów pieczarki, ser, mięso lub szczypior. Właśnie w takiej formie uwielbiają jeść omlety na śniadanie. Dobre są zwłaszcza omlety smażone na oleju lub maśle. Jeśli chcesz, aby omlet stał się bardziej puszysty, należy dodać do niego mleko lub śmietanę.

Niektórzy ludzie zastanawiają się, czy warto smażyć omlety na śniadanie. Nie wiedzą bowiem, czy danie ma jakieś wartości odżywcze i czy tak właściwie jest zdrowe. Tymczasem jak najbardziej powinno się robić omlety na śniadanie. Mogą stać się bowiem doskonałą alternatywą dla innych dań, np. słodkich płatków z mlekiem czy gofrów polanych syropem klonowym. Jaja w omlecie to jedno z najlepszych źródeł tłuszczy nienasyconych, a także pełnowartościowego białka. Danie jest lekkostrawne i zawiera mnóstwo cennych dla organizmu witamin, m.in. A, B2, B12, D i E. Znaleźć można w nim także składniki mineralne, takie jak fosfor i żelazo. Można więc powiedzieć, że jedzenie omletów z rana przyczynia się do prawidłowej pracy układu immunologicznego i nerwowego.

Jak się robi omlet na śniadanie? Z czym przygotować danie?

Jeśli chodzi o przygotowanie omletu, jest on szybki, smaczny i zdrowy. Poza tym danie jest stosunkowo tanie, a składniki powszechnie dostępne. Do przyrządzenia klasycznego omletu potrzeba jedynie jaj, masła, soli oraz pieprzu. Jaja ubija się z solą i pieprzem, a następnie wylewa na patelnię rozgrzaną masłem. Gdy po ścięciu jajek olet zacznie się podwijać, podważ brzegi, aby masa mogła ściąć się również z wierzchu. Chcesz przygotować omleta z innymi dodatkami? Wystarczy zmieszać je z masą jajeczną przed wylaniem na patelnię. Omlet będzie miał też mniej kalorii, gdy pozbędziesz się żółtek i użyjesz wyłącznie białek do ubicia masy. Taki omlet będzie miał również nieco mniej cholesterolu.

Istnieje kilka składników, które mogą stać się częścią zdrowego i pysznego omletu na śniadanie. Wśród nich warto wymienić m.in. paprykę, pieczarki, jarmuż, chudą wędlinę, żółty ser, świeże lub suszone pomidory, szparagi, szpinak czy łososia wędzonego. W zależności od preferencji omlet można udekorować dowolnymi dodatkami, np. pokruszonym serem feta czy rukolą. Można również doprawić go do smaku według własnych upodobań.

Pyszne i tanie omlety na śniadanie – przepisy na omlet dla całej rodziny

Najpopularniejsze omlety na śniadanie

Przepis na omlet jest jednym z najłatwiejszych na świecie. Dzięki niemu można zrobić pożywne, pełnowartościowe i sycące śniadanie. Masę jajeczną na omlet można ubić ręcznie lub wykorzystać blender. Warto smażyć też omlet na dobrej jakości, najlepiej teflonowej patelni – właśnie taka ułatwia smażenie. Jednym z najpyszniejszych na śniadanie jest omlet biszkoptowy. To delikatna i puszysta wersja tradycyjnego omleta francuskiego. Ubija się go z samych białek ze śmietanką lub mlekiem. Na śniadanie fantastycznie smakuje też omlet angielski, czyli z piekarnika – robi się go w naczyniu żaroodpornym z jajek, mąki, mleka i ulubionych przypraw. Wśród omletów wyróżnia się także austriacki, do którego przyrządzenia wykorzystywany jest m.in. cukier, mąka i rodzynki.

Warto przygotować na śniadanie również omlet japoński. Jest to omlet warstwowy na bazie m.in. sosu mirin, sosu sojowego i cukru. Powinno się smażyć taki jajeczny omlet na prostokątnej patelni – jest do nich dedykowana. Na śniadanie wybornie smakuje też frittata – włoski omlet składający się z jajek ubitych z pieprzem i solą. Do masy jajecznej należy wpuścić dużo pęcherzyków powietrza, aby zrobił się puszysty. W Hiszpanii je się na śniadanie tortillę – omlet w formie tapasów, czyli przystawki. Aby go zrobić, ziemniaki kroi się na plastry, a następnie blenduje z jajkami na jednolitą masę – musi być puszysta. Doprawia się ją pieprzem i solą, smaży z obu stron i zajada saute albo z dodatkiem szpinaku, chudej wędliny i sera.

Omlet z pomidorami i cebulą na śniadanie

Masz ochotę na pożywny omlet na śniadanie? Zrób go z pomidorami i cebulą. Smakuje najlepiej, jeśli jest puszysty. Aby zwiększyć właściwości odżywcze dania i wzbogacić smak omletu, koniecznie dodaj do niego kilka innych warzyw, m.in. paprykę lub szczypiorek. Do przygotowania śniadania potrzebujesz: jaj, pomidorów, cebuli, oliwy z oliwek, soli i pieprzu.

Pokrój w kostkę cebulę i pomidora. Podsmaż na oliwie cebulę, następnie zdejmij ją z patelni. Białka oddziel od żółtek i ubij je na sztywno. Dodaj żółtka, dopraw solą i pieprzem, po czym wylej na patelnię. Smaż jajka na wolnym ogniu pod przykryciem. Omlet się ściął? Wyłóż na wierzch pomidora z cebulą i jeszcze chwilę podsmażaj. Zanim podasz na śniadanie, złóż omlet na pół – niech dodatki znajdą się wewnątrz omleta.

Słodki omlet na śniadanie – sprawdź, jak go zrobić

Omlet na śniadanie wybornie smakuje również na słodko. Jest puszysty, delikatny i bardzo smaczny. Możesz zjeść go saute, ale też zaserwować z ulubionymi dodatkami, np. dżemem owocowym, twarożkiem z miodem, kremem orzechowym czy domową marmoladą. Do przygotowania omletu na śniadanie powinieneś zaopatrzyć się w kilka składników, takich jak jajka, mąka pszenna, ksylitol, cynamon oraz masło. Oddziel białka od żółtek i ubij na sztywną pianę. Stopniowo dodawaj żółtka, miksując całość. Dodaj ksylitol i mąkę przesianą przez sito. Wylej masę na patelnię rozgrzaną masłem. Zmniejsz ogień i smaż omlet przez ok. 2-3 minuty. Przewróć na drugą stronę i smaż przez kolejne 2 minuty. Podawaj omlet na ciepło z wybranym dodatkiem.

Omlet na słodko uznawany jest za jeden z najsmaczniejszych wśród pomysłów na śniadanie. Omlety zaspokajają ochotę na słodycze, jednak są od nich znacznie zdrowsze. Nic dziwnego, skoro smaży się je z naturalnych produktów. Aby omlet można było uznać za jeszcze zdrowszy, zamiast białego cukru powinno się stosować ksylitol – dokładnie tak jak w przepisie. Danie wybornie smakuje ze świeżymi, sezonowymi owocami, dżemem bezcukrowym lub posypane cynamonem. Omlet na słodko można jeść też posmarowany jogurtem naturalnym z miodem. Danie jest smaczne i szybkie do przygotowania. Wystarczy wstać kilka minut przed budzikiem, aby usmażyć omlet i zjeść ciepłe śniadanie przed wyjściem do pracy.

Omlet na śniadanie - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto