Omlet na kolację

omlet na kolację

Omlet to typowo jajeczne danie, które można stworzyć również na bazie innych składników. Wystarczy połączyć ze sobą kilka produktów, aby przygotować omlet na słodko lub na słono. Omlety popularne są już od starożytności. Zajadali się nimi m.in. Rzymianie i Francuzi. W Polsce omlety rozsławiła Marysieńka Sobieska, dzięki której Polacy pokochali przyrządzania danie we własnych domach. Omlety można robić zarówno na śniadanie, jak i na obiad czy kolację. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się meksykańskie, austriackie czy katalońskie.

Omlet na kolację - przepisy

Omlet na kolacje – proste przepisy na szybkie, dietetyczne dania

Omlet na kolacje to jedno z ulubionych dań na świecie. Przepisy na jajeczne omlety cieszą się ogromną popularnością, ponieważ danie jest smaczne i szybkie do przygotowania. Szczególne powodzenie mają proste przepisy i omlety dietetyczne – nawet amator kulinarny świetnie sobie z nimi poradzi. Pomysły na omlety są różne. Można przyrządzić je zarówno na słono z warzywami, jak i na słodko np. z rodzynkami. Czy omlety można jeść na diecie? Sprawdź, jak zrobić dobre omlety na kolacje.

Jak zrobić omlet na kolacje? Pyszne i proste przepisy na omlety

Najpopularniejsze pomysły na omlety – co kraj, to obyczaj

Omlet na kolacje to dobre i zdrowe danie. Uważa się je za jedno z najprostszych na świecie – wystarczy kilka składników, aby usmażyć pełnowartościowy i pożywny posiłek w formie omleta. Jajeczne omlety robi się ręcznie, tj. ubija masę na omlet. Można też skorzystać z blendera, który jest dużym ułatwieniem w robieniu puszystych omletów. Przestrzegając kluczowych zasad, danie nie ma prawa się nie udać. Poza trzymaniem się przepisu warto zaopatrzyć się również w dobrą patelnię z nieprzywierającą powłoką. Może być to teflon, który ułatwi smażenie jajecznej potrawy. Trzeba pamiętać też o tym, aby smażyć omlet na złoto wyłącznie z jednej strony. Możesz również złożyć go na pół. Jakie omlety warto jeść na kolację? Oto kilka najpopularniejszych rodzajów:

  • Omlet angielski – omlet z piekarnika możesz przygotować na kolację. Aby go jednak zrobić, potrzebujesz naczynia żaroodpornego. Do przyrządzenia dania potrzebne są następujące składniki: mąka, jajka, mleko i przyprawy do smaku. Połącz składniki blenderem i wylej do naczynia żaroodpornego. Wstaw na 15 minut do piekarnika rozgrzanego do ok. 200 st. C. Omlet przelej do formy albo podawaj w kształcie muffinek. Żeby z omleta wyszły jednak pyszne, jajeczne fit muffinki, przed wstawieniem do piekarnika przelej masę jajeczno-mączną do foremek na babeczki.
  • Omlet biszkoptowy – ubija się go z samych białek ze śmietanką lub mlekiem. Dorzuć do niego żółtka pod warunkiem, że do żółtek ubitych blenderem dodasz pianę z białek – nigdy na odwrót. W ten sposób sprawisz, że masa wyrośnie i nie opadnie. Jeśli masz ochotę zjeść omlet na słodko, połącz masę jajeczną z wanilią, cynamonem lub białym cukrem. Omlet smaż z obu stron, aż do zarumienienia. Na koniec dodaj ulubioną domową konfiturę, krem czekoladowy lub twarożek z miodem czy syropem klonowym.
  • Omlet włoski – bardziej kojarzony jako frittata. Omlet składa się z jajek ubitych z solą i pieprzem. Do masy jajecznej wpuszcza się dużo pęcherzyków powietrza, aby omlet stał się puszysty. Jajka łączy się z warzywami i przez ok. 10-15 minut smaży na patelni tylko z jednej strony. Spód omleta powinien zrobić się złoty. Frittatę podawaj niezłożoną w całości, doprawioną do smaku ziołami prowansalskimi.
  • Omlet austriacki – do klasycznej masy jajecznej dodaj mąkę, cukier i rodzynki. Dzięki temu stworzysz słodki omlet, który będzie smacznym, pysznym i pełnowartościowym daniem na kolację. Gęstą masę usmaż na złoto rozgrzanej masłem na patelni. Odwróć w trakcie smażenia i nie przejmuj się, gdy omlet się przerwie. Poszarp go na kawałki, udekoruj domową konfiturą i posyp cukrem pudrem.
  • Omlet hiszpański – znany jako tortilla, w Hiszpanii podawany jest jako tapas, czyli przystawka. Aby przyrządzić omlet, należy pokroić ziemniaki na plastry i zblendować z jajkami na masę – musi zrobić się jednolita i puszysta. Dopraw masę pieprzem i solą do smaku, następnie obsmaż z obu stron – omlet powinien stać się wysoki i rumiany. Jedz tortillę saute lub z dodatkiem ulubionych składników, np. szynki, sera lub szpinaku.
  • Omlet japoński – warstwowy omlet, który składa się z jajek, cukru, sosu mirin i sosu sojowego. Smaży się go na prostokątnej patelni dedykowanej specjalnie dla omletów japońskich. Wylewa się na nią masę jajeczną i po ścięciu jaj składa omlet na pół, po czym dolewa następne łyżeczki.

Jak zrobić omlet na kolacje? Na bazie tych produktów zrobisz smaczne danie

Omlet jest prosty i szybki do przygotowania. W dodatku dość tani, co na pewno ucieszy osoby lubiące oszczędzać. Aby przygotować klasyczny omlet jajeczny, należy kupić jajka, pieprz, sól i masło. Jaja ubija się z solą i pieprzem, następnie wylewa na patelnię rozgrzaną masłem. Gdy po ścięciu jajka omlet zacznie się podwijać, podważ brzegi, uważając, żeby masa z wierzchu mogła się ściąć.

Chcesz zjeść omleta z dodatkami? Zanim wylejesz masę jajeczną na patelnię, wymieszać ją z dodatkami (np. pokrojoną papryką, szynką i ogórkiem konserwowym). Chcesz, stworzyć dietetyczne danie? Nie smaż omleta na maśle, a na oleju kokosowym. Omlet będzie miał mniej kalorii o cholesterolu, gdy pozbędziesz się żółtek, a do ubicia masy użyjesz jedynie białek. Na bazie których produktów można zrobić smacznego omleta? Wśród najpopularniejszych wyróżnia się papryka, jarmuż, cukinia, pieczarki, szparagi, szpinak, wędzony łosoś, parmezan i wędlina.

Szybkie i smaczne przepisy na omlety – sprawdź, co zrobić na kolację

Omlet z pomidorami i cebulą – pyszny pomysł na kolację

Jeśli masz ochotę na naprawdę smaczny omlet wieczorem, możesz przygotować go z pomidorami i cebulą. Zrobiony zgodnie ze wskazówkami, powinien wyjść puszysty i naprawdę smaczny. Dla urozmaicenia smaku i zwiększenia właściwości odżywczych możesz przyrządzić go również z dodatkowymi warzywami (np. papryką). W celu przygotowania omleta koniecznie zaopatrz się w następujące składniki: jajka, cebula, pomidory, oliwa z oliwek, pieprz i sól.

Pokrój w kostkę cebulę z pomidorem. Następnie podsmaż cebulę na oliwie i zdejmij z patelni. Oddziel żółtka od białek. Ubij białka na sztywną pianę. Następnie dodaj do nich żółtka. Dopraw do smaku pieprzem i solą. Wylej jajka na patelnię i smaż na wolnym ogniu, najlepiej pod przykryciem. Gdy omlet będzie ścięty, na wierzchu wyłóż cebulę i pomidora, po czym jeszcze przez chwilę podsmażaj. Przed podaniem złóż omlet na pół tak, aby dodatki znalazły się wewnątrz.

Smaczny omlet z kurkami, krok po kroku

Omlet z kurkami może być znakomitym pomysłem na smaczną i pożywną kolację. To nietypowe danie, które nasyci i dostarczy wielu wartości odżywczych. Dzięki grzybom omlet stanie się pyszny i niezwykle aromatyczny. Warto dodać, że przepis jest na tyle prosty, że nawet amator kulinarny nie będzie mieć problemu z jego zrobieniem – wystarczy stosować się wskazówek. Aby przygotować omlet, należy zaopatrzyć się w następujące składniki: jajka, śmietana 12%, świeże kurki, masło, mleko 3,2%, koperek ogrodowy świeży, cebula i pomidor. Niezbędne są też przyprawy do smaku, czyli pieprz i sól. Kurki można dostać zamrażarkach w wielu sklepach. Możesz też skorzystać z grzybów sezonowych, które sam zbierzesz w lesie.

Oczyść i umyj kurki. Następnie zagotuj wodę w garnku i blanszuj grzyby przez ok. 5 minut. Odcedź kurki. Pokrój cebulę w kostkę, natomiast grzyby podziel na małe kawałeczki. Rozgrzej masło na patelni, po czym podsmaż wszystkie składniki. Dorzuć pomidora pokrojonego w kostkę i koperek. Wlej śmietanę i dopraw wszystko pieprzem i solą. Wymieszaj składniki i poczekaj, aż sos zrobi się gęsty. Tak powstały sos odstaw na bok. Do osobnej miski wbij jajka i dolej nieco mleka, po czym dokładnie wymieszaj składniki. Dopraw do smaku. Jeszcze raz rozgrzej patelnię z farszem i wlej do niej jajka. Obróć omlet na drugą stronę i smaż przez ok. 3-4 minuty na niewielkim ogniu.

Omlet z kurkami może być wspaniałym pomysłem na kolację, ale też obiad. Łatwo się go robi, dlatego początkujący w gotowaniu doskonale sobie z nim poradzą. Jajka smakują wybornie w połączeniu z kurkami – zwłaszcza odpowiednio doprawionymi. Warto pamiętać również o znajdujących się w omlecie pomidorach. Mają wiele cennych właściwości, m.in. antynowotworowych czy moczopędnych. Sporo w nich witamin z grupy B, a także witamina K i PP. W pomidorach jest też duża ilość żelaza, magnezu, wapnia i potasu. Jak widzisz, omlet z kurkami jest nie tylko smaczny, ale i bardzo zdrowy.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto