Leczo z cukinii

leczo z cukinii

Leczo z cukinii - jest to jedno z popularnych dań serwowanych na obiad szczególnie w sezonie na cukinię. Bazuje ono na tradycyjnej potrawie wywodzącej się z Węgier. Oryginalne leczo przygotowuje się na bazie pomidorów, papryki, mięsa, a także innych warzyw, szczególnie z dużą ilością cebuli. Natomiast leczo z cukinii w swoim składzie zawiera dużą ilość kabaczków. Przepisy na leczo z cukinii znajdują zwolenników w sezonie letnim, ale również zimowym. Ponieważ jest to potrawa, którą można w bardzo łatwy sposób zaprawić do słoików.

Leczo z cukinii - najprostsze przepisy na pyszne danie obiadowe

Lato jest porą roku obfitującą w wiele sezonowych warzyw. Jednym z nich, które cieszy się bardzo dużą popularnością, jest cukinia. Warto zatem sprawdzić, jak się robi smaczne i szybkie dania na obiad z udziałem kabaczków. Na szczególną uwagę zasługuje pyszne leczo z cukinii, które możemy zjadać zaraz po ugotowaniu lub przygotować z niego weki na zimę.

Pyszne przepisy na leczo z cukinii

Leczo z cukinii cieszy się bardzo dużym powodzeniem, nie tylko z tego względu, że jest bardzo smaczne i zdrowe, ale również bardzo syte. Tradycyjne przepisy na leczo z cukinii przygotowujemy z papryką i kiełbasą. Oczywiście istnieje wiele innych wersji tego dania na obiad, które możemy dowolnie modyfikować również pod swoje kulinarne potrzeby. Jednak do podstawowej wersji leczo z cukinią będziemy potrzebowali takich składników:

  • 1 kg cukinii po obraniu i pokrojeniu
  • 1 kg papryki
  • 50 dag kiełbasy
  • 2 średniej wielkości cebule
  • Sól i pieprz do smaku
  • Opcjonalnie przyprawy takie jak: papryka słodka, papryka ostra, bazylia

Chcąc dowiedzieć się, jak ugotować leczo, w pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od przygotowania wszystkich składników. W tym celu:

  1. Jeżeli mamy przedojrzałe cukinie, to obieramy je z twardej skóry i wydrążamy miąższ z pestkami. Młode cukinie nie potrzebują takiej obróbki. Wystarczy u każdego warzywa odciąć końcówki. Cukinię kroimy na kawałki o wielkości ok. 1 cm.
  2. Paprykę przekrawamy na pół, następnie czyścimy ją z pestek oraz ogonka. Warzywo kroimy na dość cienkie paseczki, które następnie przekrawamy na słupki o długości ok. 2 cm. Jeżeli interesują nas przepisy na leczo z cukinii z papryką, możemy z powodzeniem wykorzystać paprykę w różnych kolorach. W ten sposób zrobimy nie tylko smaczne danie na obiad, ale również bardzo kolorowe.
  3. Do leczo z cukinii najlepiej sprawdzi się kiełbasa toruńska, zwyczajna, czy też podwawelska. Zanim pokroimy ją w drobną kostkę, należy wcześniej pozbyć się flaczka. Chcąc bardziej podkreślić, iż nasze dania z cukinii są również z kiełbasą, dobrze jest ją przekroić wzdłuż na pół, a następnie pokroić na plasterki.
  4. Cebulę siekamy na bardzo drobno. Jeżeli jednak lubimy jej obecność w leczo z cukinii, sprawdzi się także pokrojenie cebuli w piórka.
  5. Gdy mamy już przygotowane wszystkie składniki, chcemy się dowiedzieć, jak zrobić pyszne leczo z cukinią, z papryką i kiełbasą. Dlatego na patelni z odrobiną oleju smażymy cebulkę, aż się ładnie zeszkli. Do cebuli następnie dodajemy pokrojoną paprykę i mieszamy przez ok. 2-3 minuty.
  6. Na drugiej patelni podsmażamy kiełbasę, tak aby zarumieniła się z każdej strony. Jednak trzeba uważać, aby jej nie przypalić.
  7. Do dość dużego garnka wrzucamy cukinię z papryką. Gotujemy całość na małym ogniu tak długo, aż wszystkie warzywa zmiękną. Należy pamiętać o tym, że jak się robi leczo cukiniowe, wtedy do warzyw należy dodawać sukcesywnie wodę. Jednak nie może być jej zbyt dużo, inaczej przygotujemy zupę. Natomiast niewielka ilość wody spowoduje, że potrawa nam się nie przypali. Całość gotujemy pod przykryciem.
  8. Do cukinii z papryką dodajemy cebulę odsączoną z oleju. Dalej gotujemy wszystkie warzywa, co jakiś czas je dokładnie mieszając.
  9. Całe leczo doprawiamy solą i pieprzem do smaku, a także opcjonalnie wybranymi przez siebie przyprawami.
  10. Ostatnim krokiem jest dodanie do warzyw kiełbasy. Całość gotujemy jeszcze przez kilka minut, po czym możemy podawać do zjedzenia na obiad.

Jak wekować leczo z cukinii z papryką i kiełbasą?

Wiedząc już, jak ugotować leczo z papryką i kiełbasą na obiad, pojawia się pytanie o wekowanie tego dania. Oczywiście przepisy na leczo z cukinii doskonale sprawdzają się również na zaprawy zimowe. Dzięki temu będziemy mogli w każdej chwili wyjąć ze słoika aromatyczną i rozgrzewającą potrawę i ją po prostu zjeść. Zatem warto sprawdzić, jak zrobić takie leczo do słoików.

W przypadku chęci wekowania leczo dobrze jest, aby nie robić go z kiełbasą. Wtedy długość przydatności dobrze przechowywanych zapraw będzie o wiele dłuższa. Natomiast kiełbasę możemy dodać już po podgrzaniu potrawy wyjętej ze słoika. Jak zrobić takie zaprawy, aby wyszły na pewno dobrze? Po ugotowaniu leczo przekładamy danie do wcześniej umytych oraz wyparzonych słoików. Ważne jest to, aby wcześniej dokładnie sprawdzić, czy słoiki nie są wyszczerbione, a także pasują do nich wszystkie przykrywki.

Kolejnym krokiem jest zagotowanie wody w jak największym garnku. Wody dolewamy tak dużo, aby jej poziom sięgał nieco poniżej wieczka słoików. Oczywiście słoiki wstawiamy na samym początku, nigdy nie robimy tego dopiero po zagotowaniu się wody. Inaczej możemy doprowadzić do pęknięcia szkła. Gdy zauważymy, że woda się gotuje, zaczynamy odmierzać 10 minut. Po tym czasie wyciągamy ostrożnie każdy słoik tak, aby się nie poparzyć. Przez ściereczki dokładnie dokręcamy każde wieczko, a następnie odwracamy słoiki do góry dnem. Tak przygotowane zaprawy zostawiamy aż do całkowitego ostygnięcia. Wiedząc już, jak się robi weki z leczo z cukinią, będziemy mogli w sezonie letnim maksymalnie wykorzystać zbiory cukinii z naszego ogrodu.

Z czym podawać leczo z cukinii?

Leczo z cukinii jest nie tylko bardzo smaczne, ale jednocześnie możemy podawać je na wiele sposobów. Mając już wskazówki, jak się robi to danie na obiad, dobrze jest jeszcze sprawdzić, w jaki sposób możemy je serwować. Okazuje się, że leczo będzie doskonale smakować bez żadnych dodatków. Wystarczy je podać do głębokich miseczek lub talerzy, a następnie zjeść przy pomocy dużych łyżek.

Jednak wielu z nas nie wyobraża sobie zjedzenia tej potrawy na obiad bez żadnych dodatków. Dlatego do leczo możemy podawać pieczywo, a szczególnie smakować będą do niego świeże bułki. Jak zrobić bardziej syte danie na obiad, jeżeli nie dysponujemy zbyt dużą ilością leczo? W tym przypadku wystarczy ugotować ryż w woreczkach, a następnie podawać po wymieszaniu z leczo. Świetnie będzie smakować także, jeżeli nałożymy danie na wcześniej wyłożony ryż na talerzach.

Przepisy na leczo z cukinii z pomidorami

Poszukując inspiracji na to, jak ugotować leczo, do najczęściej wspomnianych dodatków zalicza się papryka oraz kiełbasa. Jednak takie dania z cukinii będą również doskonale smakować z pomidorami. Jeżeli chcemy dowiedzieć się, jak zrobić smaczne leczo właśnie z tymi warzywami, to tak naprawdę będziemy musieli do potrawy dodać jeszcze jeden składnik.

Pomidory należy wcześniej sparzyć, aby obrać każdego z nich ze skórki. Kroimy je na mniejsze cząstki, po czym wrzucamy do gotującej się już cukinii. Gotujemy tak długo, aż pomidory całkowicie się rozgotują. Jeżeli chcemy, aby utworzyły one gładki sos, możemy je podsmażyć na maśle na osobnej patelni, a następnie dokładnie zblendować. Dopiero wtedy możemy dodać je do cukinii. Oczywiście wiedząc już, jak się robi pyszne leczo z cukinii i pomidorami, możemy jeszcze bardziej podkreślić smak tego dania, dodając kilka ząbków czosnku.

Ciekawe dodatki do leczo z cukinii

Dania z cukinii są nie tylko pyszne, ale jednocześnie pozwalają na eksperymentowanie z różnymi dodatkami. Jak zrobić smaczne leczo z cukinią i kiełbasą, aby wyróżniało się na tle tradycyjnej potrawy? Na pewno doskonale sprawdzą się doskonale różne dodatki takie jak:

  • Pieczarki - jak ugotować leczo z pieczarkami? W tym celu myjemy i obieramy pieczarki, a następnie kroimy na plasterki. Podsmażamy kilka minut na patelni, po czym dodajemy pod koniec gotowania się leczo.
  • Mięso mielone lub kurczak - jeżeli nie przepadamy za daniami z kiełbasą, to warto dowiedzieć się, jak zrobić smaczne leczo z mięsem mielonym lub kurczakiem. Dowolnie wybrane mięso obsmażamy wcześniej na patelni i dodajemy dopiero pod koniec do gotującego się leczo.
  • Tofu - jest to dodatek, jeżeli interesują nas wegańskie dania z cukinii. Aby dowiedzieć się, jak ugotować leczo, które będzie naprawdę pyszne, wcześniej powinniśmy pokroić tofu na mniejsze kawałki, a następnie dobrze przyprawić. Świetnie sprawdzi się nie tylko sól i pieprz, ale również kurkuma, czy też słodka papryka.
  • Ziemniaki - jest to dość nietypowy dodatek, chociaż ziemniaki królują w polskiej kuchni. Aby dowiedzieć się, jak ugotować leczo z cukinią i ziemniakami, wcześniej musimy odpowiednio przygotować warzywa. Pokrojone w kostkę ziemniaki gotujemy al dente, a następnie dodajemy do cukinii i papryki. Całość gotujemy jeszcze przez ok. 5 minut.
  • Ciecierzyca - pyszne przepisy na leczo z cukinii mają to do siebie, iż możemy je dowolnie modyfikować. Ciecierzyca jest jednym ze składników, który nie tylko doskonale będzie smakować w leczo, ale również jego dodanie nie zajmie nam zbyt wiele czasu. Wystarczy ciecierzycę z puszki dodać od razu do cukinii oraz pozostałych warzyw, a następnie gotować do ich miękkości.
  • Biała kapusta - wiedząc już jak się robi smaczne dania z cukinii, będziemy mogli dodawać do nich różne warzywa. Jednym z nich jest właśnie biała kapusta, którą trzeba poszatkować, a także ugotować jeszcze przed dodaniem cukinii. Dobrze jest dodać do leczo startą marchewkę oraz seler. Takie leczo z cukinią i białą kapustą doskonale będzie smakować z dodatkiem wędzonego boczku.
  • Boczniaki - zastanawiając się nad tym, jak ugotować leczo z aromatycznymi grzybami, doskonale w takiej wersji sprawdzą się boczniaki. Takie dania z cukinii przygotowujemy od podsmażenia pokrojonej cebulki, a także pokrojonych w paseczki boczniaków. Następnie do garnka dodajemy paprykę, cukinię i na końcu kiełbasę.

Pyszne dania z cukinii - podsumowanie

Dowiadując się tego, jak się robi różne dania z cukinią, to właśnie leczo cieszy się największą popularnością. Widzimy, że taka potrawa jest bardzo łatwa w przygotowaniu, a także niezwykle pożywna. Zaletą leczo z cukinii jest to, że możemy je z powodzeniem zaprawić na zimę, przez co możemy zachować smak lata w szklanym słoiku.

Chyba przekonującym faktem do zrobienia leczo z cukinii jest również to, iż jesteśmy w stanie ugotować pyszną potrawę na obiad praktycznie ze wszystkich warzyw, które zerwiemy w swoim ogrodzie. Nawet jeżeli nie posiadamy swojego ogrodu, to cukinia, papryka, czy też pomidory są łatwo dostępne w każdym sklepie przez cały rok.

Leczo z cukinii jako pyszne danie na obiad. Zobacz, jakie przepisy na leczo z cukinii z papryką i kiełbasą cieszą się popularnością, a także, jakie możemy dodać inne składniki.

Leczo z cukinii - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto