Kulebiaki

kulebiaki

Kulebiak jest popularnym daniem kuchni rosyjskiej. Oryginalnie powinno ono powstawać w formie dużego pieczonego pieroga. Potrawa swoim kształtem przypomina niektórym również szerokiego, ale bardzo płaszczonego walca. Kulebiak według prastarej receptury powinien zostać utworzony z ciasta drożdżowego albo półkruchego. Jego nadzienie musi być warzywne albo rybne, choć w dzisiejszych czasach robi się również farsz mięsny. Mimo że danie wywodzi się z kuchni rosyjskiej, jego nazwa pochodzi od niemieckiego słowa Kohlgeback – oznacza ono nic innego jak ciasto nadziewane kapustą. W kuchni polskiej kulebiaka najczęściej przyrządza się na Lubelszczyźnie.

Kulebiaki – przepisy na ciasto i farsz do świątecznego kulebiaka

Kulebiak to ciasto drożdżowe, które powinno zostać wypełnione farszem z kapusty lub ryb. Kulebiaki robi się też z nadzieniem mięsnym. Ta fantastyczna potrawa z ciasta drożdżowego pochodzi z Rosji, jednak jej nazwa wzięła się od niemieckiego słowa Kohlgeback – oznacza ono po prostu ciasto z kiszoną kapustą. Czy kulebiak to dobry pomysł na wieczór wigilijny? Jaki farsz zrobić do kulebiaka, aby pasował na świąteczny stół? Sprawdź przepis na kulebiaki z grzybami, bez drożdży i tradycyjne, które przygotowuje się w naszym kraju.

Przepis na kulebiaki z pieczarkami i kapustą – jak zrobić to danie?

Kulebiaki i wszystko, co warto wiedzieć o tej potrawie

Kulebiaki są dużymi pierogami drożdżowymi, które swoim kształtem i formą przypominają zapieczoną roladę. Danie powinno zostać wypełnione nadzieniem z grzybami, kapustą i ryb, a czasami też mięsa. Według oryginalnej rosyjskiej receptury kulebiaka robi się z ciasta drożdżowego albo półkruchego. Warto dodać bowiem, iż potrawa wywodzi się właśnie z Rosji. Mimo że jej korzenie są słowiańskie, nazwa dania pochodzi od niemieckiego wyrażenia Kohlgeback, które oznacza nadziewane kiszoną kapustą ciasto.

Farsz na kulebiaki dawniej robiony był jedynie z kapusty, ale też z gotowanych ryb, jajek na twardo i kaszy gryczanej. Całość tworzyła przepyszne nadzienie, które było niezwykle pożywne i sycące. Kulebiaki robi się dziś jednak na wiele różnych sposobów. Można nadziewać je mięsnym farszem, więc wielbiciele mięsa powinni być tym faktem niezwykle zachwyceni. Do środka ciasta drożdżowego można wsunąć np. mielone mięso, a także farsz z wątróbki lub innych podrobów. Najprostszym sposobem na zrobienie dania, który powinien być banalny nawet dla laików w kuchni, będzie kupno gotowego ciasta francuskiego i stworzenie do niego nadzienia z wybranych, pasujących produktów. Tak zrobiona potrawa nie ma prawa się nie udać.

Pomysł na drożdżowy kulebiak wigilijny – możesz podać go na święta!

Chcesz zaskoczyć gości na Wigilię? A może pragniesz wypróbować czegoś zupełnie nowego, odchodząc nieco od standardowych dań? Warto wobec tego przyrządzić kulebiak drożdżowy, który idealnie nada się na świąteczny stół. Jest to danie, które powinno smakować wszystkim wielbicielom tradycyjnej kuchni. Jako że nie jest trudne w przygotowaniu, z kulebiakiem świetnie powinien poradzić sobie dosłownie każdy – nawet początkujący w kuchni. Farsz w potrawie jest wegetariański, więc fani bezmięsnego jedzenia będą daniem wręcz zachwyceni. Oto lista składników, które należy zakupić przed przyrządzeniem potrawy: mąka pszenna, cukier, mleko, świeże drożdże, jajka, masło (lub olej), sól, suszone grzyby, kiszona kapusta, cebula i przyprawy do smaku – ziele angielskie, listek laurowy, sól, kminek i majeranek.

Najpierw zacznij od przygotowania rozczynu z drożdży. Dokładnie pokrusz je do osobnego naczynia. Dodaj trochę cukru i rozetrzyj, aż się rozpuści. Dosyp mąkę i wlej ciepłe mleko. Wymieszaj całość i odstaw drożdże do wyrośnięcia – powinno to potrwać przynajmniej 25 minut. Wsyp do miseczki pozostałą część mąki, dodaj do niej rozczyn drożdżowy i mleko. Wrzuć jajka i dosyp sól, po czym lekko zamieszaj całość, łącząc składniki za pomocą łyżki. Gdy wszystkie elementy się już ze sobą połączą, dodaj roztopione masło (ewentualnie olej) i rozpocznij „ściskanie” składników na ciasto. Powinieneś wyrabiać je ręcznie przez kwadrans – musi zrobić się elastyczne i gładkie. Uformuj kulę z ciasta, a następnie odłóż ją do osobnego naczynia i odstaw do ciepłego miejsca na godzinę. Poczekaj, aż wyrośnie.

Teraz zajmij się nadzieniem do kulebiaka. Zalej grzyby zimną wodą i zostaw ja na całą noc, zanim  zaczniesz łączyć farsz z ciastem. Włóż je później do większego garnka, zalej gorącą wodą, dodaj ziele angielskie i liść laurowy. Dorzuć kiszoną kapustę, wymieszaj i zagotuj. Przykryj wszystko pokrywką i gotuj do miękkości przez pół godziny, od czasu do czasu mieszając w garnku. Zdejmij przykrywkę i podgotuj całość bez niej, aby płyn odparował – powinno to potrwać ok. 10 minut. Dodaj majeranek i kminek, a także listek laurowy i ziele angielskie. Posiekaj drobno grzyby po wyjęciu ich na deskę. Obierz i pokrój cebulę w kostkę, po czym wrzuć ją na rozgrzany na patelni olej. Smaż cebulę na wolnym ogniu przez kilka minut, aż się cała zeszkli. Dodaj do niej posiekaną kapustę i wymieszaj, smażąc przez ok. 5 minut. Odstaw z ognia i ostudź. Brawo, właśnie zrobiłeś farsz! Później wystarczy uformować kulebiaka razem z nim i piec potrawę w 200 st. przez 30 minut. Smacznego!

Kulebiaki na wigilijny stół – sprawdzone przepisy na tradycyjne danie

Wegański kulebiak z kiszoną kapustą – zrobisz danie w godzinę!

Jeśli nie wiesz, co przygotować na Wigilię, może warto postawić na tradycyjnego kulebiaka z kiszoną kapustą? Możesz przygotować go w wersji dla wegan, która będzie równie smaczna co tradycyjna. To prawdziwy rarytas dla wielbicieli bezmięsnych potraw! Kulebiak jest prosty do przygotowania, więc przepis bez problemu odtworzą nawet amatorzy gotowania. Aby zrobić danie, należy zaopatrzyć się w następujące produkty: mleko roślinne, mąka pszenna (może być też orkiszowa), cukier trzcinowy, cebula, suche drożdże instant, sól, czarnuszka (lub sezam), mak, suszone grzyby, kapusta kiszona, sos sojowy, suszona żurawina, olej i przyprawy – liście laurowe, ziele angielskie, goździki, kminek mielony, kolendra mielona, pieprz ziołowy, czarny pieprz i sól. Wystarczy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby zrobić pysznego kulebiaka dla całej rodziny.

Najpierw zrób ciasto drożdżowe. W tym celu należy podgrzać mleko w niewielkim rondelku. Dodaj do misy miksera wszystkie składniki na ciasto (poza olejem), dolej ciepłe mleko i dokładnie wyrób ciasto. Możesz również zagnieść je ręcznie w misce, podobnie jak w poprzednim przepisie. Gdy ciasto zrobi się już elastyczne i gładkie, dodaj olej i wyrabiaj do momentu, aż będzie naprawdę sprężyste. Uformuj z niego kulę, włóż do miski (podsyp ją wcześniej mąką) i przykryj bawełnianą ściereczką. Musisz poczekać do wyrośnięcia ciasta minimum przez godzinę.

Teraz pora na farsz. Zalej grzyby wodą i odstaw je na kilka godzin. Pokrój cebulę w kostkę. Rozgrzej olej na dnie dużego garnka i dorzuć cebulkę. Dodaj też przyprawy do smaku. Smaż cebulkę, aż zeszkli się na złoto i zmięknie. Posiekaj kapustę i dodaj do cebuli razem z resztą potrzebnych na farsz składników (poza grzybami). Smaż wszystko jeszcze przez 5 minut, cały czas mieszając. Dopiero wtedy dodaj grzyby razem z wodą, zamieszaj wszystko i zakryj pokrywką. Gotuj przez pół godziny. Następnie spróbuj i ewentualnie dopraw do smaku. Przełóż do innego naczynia, aby farsz szybciej ostygnął.

Pozostało już tylko formowanie! Wyrośnięte ciasto można uformować w dużego kulebiaka. Możesz też zrobić z ciasta dwa mniejsze kulebiaki, oczywiście w zależności od preferencji domowników. Rozłóż na stole papier do pieczenia i podsyp go mąką. Wyjmij z miski ciasto, po czym uformuj w charakterystyczny kształt kulebiaka – powinien wyglądać jak ten ze zdjęcia. Ułóż go sklejeniem do dołu i zakryj bawełnianą ściereczką. Rozgrzej piekarnik do 200 st. C – kulebiak musi w tym czasie chwilę „posiedzieć” pod ścierką. Posmaruj go następnie mlekiem roślinnym i obsyp makiem. Wsuń potrawę do piekarnika na ok. 35 minut i dopilnuj, aby kulebiak zrobił się złocisty. Danie z pewnością zachwyci wszystkich gości obecnych przy wigilijnym stole.

Kulebiaki z kapustą kiszoną bez drożdży – zobacz, jak je zrobić!

Jeśli nie potrafisz wyrabiać drożdży lub nie masz na to czasu (albo ochoty), zawsze możesz spróbować przyrządzić kulebiaka bez nich. Danie smakować będzie równie dobrze, jednak nie trzeba będzie poświęcać czasu na wyrabianie drożdży. Jak wiadomo, potrzebują one przecież kawałka czasu na wyrośnięcie. Gdy czasu brak, wówczas ten przepis sprawdzi się znakomicie! Do przyrządzenia kulebiaka bez drożdży potrzebujesz następujących składników: olej, mąka, woda, sól, żółtko jaj, cebula, kapusta kiszona i pieprz. Potrawa jest prosta do przygotowania, więc nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy kulinarnej, aby ją zrobić. Wystarczy tak naprawdę postępować zgodnie ze wskazówkami, aby „wyczarować” pyszne danie na święta i nie tylko! Kulebiaka w formie bez drożdży możesz bowiem serwować również na zwykły obiad lub kolację. Nie ma w tym przypadku żadnych ograniczeń.

Na początku porządnie zmieszaj wodę z olejem i solą. Dodaj do niej mąkę i zagnieć. Na wyrośnięcie ciasta potrzebować będziesz ok. 25 minut, jednak wcale nie musisz przy tym czekać na marne – w tym momencie możesz zrobić bowiem farsz! W tym celu należy posiekać cebulę i podsmażyć ją starannie na oleju. Odsącz kapustę kiszoną, pokrój ją na drobne części i wymieszaj z cebulą. Dodaj do niej pieprz. W następnej kolejności podziel wyrośnięte już ciasto na kilkanaście równych kawałków i rozwałkuj każdy z nich. W jakim celu? Otóż przepis ten ma na celu przygotować poporcjowanego już kulebiaka w formie małych pasztecików. Na środek każdego fragmentu ciasta połóż kapustę, złóż boki do środka i zwiń całość w równą rolkę. Na sam koniec należy wyłożyć paszteciki na blachę z papierem do pieczenia, po czym starannie posmarować je żółtkiem. Rozgrzej piekarnik do 200 st. C i piecz w nim danie przez ok. 20 minut. Podawaj ciepłe! Pamiętaj jednak, że paszteciki z kapustą będą smakować wybornie również na zimno.

Kulebiaki - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto