Krupnik

krupnik

Krupnik jest staropolską zupą, którą niegdyś przyrządzano na ziemi polskiej oraz litewskiej. Podstawowym składnikiem gęstej zupy zawsze była kasza jęczmienna, od której nazwy utworzono zresztą omawiane przez nas danie. Krupnik kiedyś był zupą głównie ubogich rodzin, ponieważ nie trzeba było kosztownych produktów, aby zrobić tę potrawę. Zupa ma wiele cennych dla organizmu właściwości odżywczych, zatem poleca się włączyć ją do jadłospisu. Warto zwrócić jednak uwagę na to, na czym przyrządza się krupnik. Zupa robiona na mięsie ma bowiem znacznie więcej kalorii, a to może nie być najlepsze dla osób będących na diecie redukcyjnej.

Krupnik – sprawdzone przepisy na aromatyczny krupnik

Krupnik to zupa, którą zna chyba każdy z nas. Przepis na ten tradycyjny domowy posiłek zakorzenił się w polskiej kuchni wieki temu. Składniki na zupę są niedrogie, a receptura prosta nawet dla osób, które na co dzień nie mają dużej styczności z kuchnią. Który pomysł na krupnik jest dobry? Czy do zupy pasuje wyłącznie kasza jęczmienna? Sprawdź, jak ugotować klasyczny krupnik i dowiedz się więcej na temat właściwości tej smacznej zupy.

Przepis na tradycyjny krupnik – sprawdź, jak zrobić domowy krupnik!

Właściwości odżywcze zupy krupnik. Czy danie jest zdrowe?

Krupnik uchodzi za jedną z najbardziej charakterystycznych zup w naszym kraju. Danie przygotowuje się u nas od wielu pokoleń. Bazą krupniku jest kasza jęczmienna, która sprawia, że zupa jest pożywna i sycąca. Mimo obecności kaszy potrawa jest niskokaloryczna – w talerzu zupy znajduje się bowiem maksymalnie 150 kalorii. Wiele zależy jednak od tego, na czym zupa zostanie ugotowana. Najmniej kaloryczna jest zupa na bazie bulionu warzywnego. Więcej kalorii ma krupnik na mięsie z drobiu, a już najwięcej zupa na wieprzowinie. Jeśli chcesz zatem dopasować kaloryczność dania do swojej diety, zawsze warto zwrócić uwagę na bulion czy też wywar, na którym gotowana jest zupa. Wbrew pozorom, od bulionu zależy bowiem naprawdę wiele, jeśli chodzi o ilość kalorii w krupniku.

Krupnik ma wiele cennych właściwości zdrowotnych, o których warto pamiętać. Nie dość, że zupa jest bardzo smaczna, to w dodatku pełna walorów prozdrowotnych. W krupniku znajduje się wiele minerałów, takich jak żelazo, miedź, potas czy błonnik. Jest to głównie zasługa kaszy jęczmiennej, która stanowi podstawę dania. Nie można zapomnieć również o tym, że w krupniku znajduje się duża ilość witamin z grupy B, m.in. witamina B6, która odpowiada za poprawną pracę układu nerwowego. Mamy też witaminę A i E, których potrzebuje przecież każdy człowiek. Krupnik dostarcza do organizmu również sporej ilości niacyny, będącej konieczną do wytwarzania czerwonych krwinek we krwi.

Osoby będące na diecie odchudzającej doceniają krupnik za to, że dostarcza im niewiele kalorii. Dzięki temu ich waga może trzymać się na jednym poziomie, ale często też spada – oczywiście pod warunkiem przestrzegania diety i zaleceń lekarza prowadzącego. Nie jest to jednak jedyna zaleta jedzenia krupniku! Spożywać zupę powinny również osoby, które borykają się z powikłaniami po zatruciu pokarmowym. Krupnik można jeść też podczas choroby wrzodowej albo przy problemach z zaparciami. Dietetycy zalecają zupę również wszystkim, którzy chorują na miażdżycę albo mają podwyższony cholesterol – dzięki zupie można go bowiem znacznie obniżyć i tym samym przywrócić do normalnego poziomu.

Czy krupnik jest dobry dla zdrowia? Powinniśmy go jeść?

Krupnik to zupa, która ma swoich wielbicieli, ale też grono antyfanów. Ludzie, którzy są przeciwni jedzeniu krupniku, zwykle kojarzą danie z gęstą i niesmaczną zupą, która jest kompletnie pozbawiona jakiegokolwiek smaku. Niestety, ale mnóstwo osób właśnie w takiej formie jadło krupnik w czasach dzieciństwa. Na szczęście dziś mamy już zupełnie inne możliwości kulinarne oraz dostępność produktów – zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby doprawić zupę według własnych upodobań. Warto przekonać się samemu i spróbować przyrządzić danie na własny sposób, doprawiając je pod indywidualne upodobania. Jeśli krupnik zostanie prawidłowo przyrządzony, będzie oczywiście smaczny, ale też bardzo cenny dla zdrowia.

Tak, krupnik jest wartościową zupą. Większość walorów zdrowotnych nabrał dzięki obecności kaszy. Właśnie ten produkt spożywczy widnieje wysoko w piramidzie żywieniowej. Kaszę zalicza się do fundamentalnych produktów, jeśli chodzi o racjonalną i zdrową dietę. Klasyczny krupnik powinien zostać przyrządzony na średnio grubej kaszy jęczmiennej (np. perłowej). Znajduje się w niej mnóstwo cennych substancji, dzięki którym można uporać się ze złym cholesterolem, obniżając go. W kaszy jest również dużo witamin i wapnia – tak naprawę żadna kasza nie ma go tak dużo, jak kasza jęczmienna. Warto jeść krupnik również dlatego, że sporo w nim błonnika, który na długo zapewnia sytość w żołądku, pobudza metabolizm i perystaltykę jelit.

Krupnik można przyrządzać jednak nie tylko z kaszą jęczmienną, a w zasadzie… z każdą inną kaszą. Wiele ludzi robi zupę np. z kaszą pęczak, gdyż jest to najmniej przetworzona kasza jęczmienna. Zupa dzięki niej staje się bardzo zdrowa i pożywna, a przy tym przepyszna. Do przyrządzenia potrawy użyć można również kaszy gryczanej, w której znajduje się błonnika więcej niż w jęczmiennej. Poza tym kasza gryczana pełna jest również kwasu foliowego, łatwo przyswajalnego białka i żelaza. Jak widzisz, krupnik jest naprawdę dobry dla zdrowia i, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, spokojnie możesz go jeść.

Zanim zaczniesz gotować krupnik, zapamiętaj te wskazówki!

  1. Zawsze dobieraj do zupy ilość kaszy zależnie od tego, kto i w jakiej ilości będzie zamierzał ją jeść. Trzeba ostrożnie wyważyć jej ilość. Jeśli kaszy w zupie będzie za mało, nie szkodzi – można ją dosypać i po problemie. Jeśli jednak kaszy będzie za dużo, wówczas zupa zrobi się naprawdę gęsta i ciężka do nałożenia oraz skonsumowania. W takim przypadku zaleca się rozrzedzenie krupniku wodą albo bulionem warzywnym.
  2. Jeśli krupnik ma być słodszy albo bardziej kremowy, warto zabielić go słodką śmietaną. Weganie mogą z kolei użyć mleka roślinnego.
  3. Aby krupnik nabrał wyjątkowego nie tylko smaku, ale i aromatu, można dodać do niego opaloną cebulę na suchej patelni lub nad palnikiem włączonym na małym ogniu. Wyjątkowość zupy podkreśli również duża ilość warzyw.
  4. Chcesz, żeby zupa była przejrzysta? Warto więc przed jej zrobieniem dokładnie wypłukać kaszę!

Przepisy na smaczny krupnik dla całej rodziny – składniki na pyszną zupę

Krupnik – przepis na tradycyjną zupę, krok po kroku

Krupnik jest smaczną i lekkostrawną zupą, która zawiera mnóstwo cennych dla organizmu witamin i składników mineralnych. Przygotowanie potrawy nie należy do najtrudniejszych, dlatego warto się jej nauczyć – zwłaszcza że poradzi z nią sobie nawet największy amator gotowania. Do zrobienia krupniku potrzebować będziesz: perłowej kaszy jęczmiennej, ziemniaków, cebuli, marchewki, selera, pietruszki, udka z kurczaka i przypraw do smaku – mielonego czosnku, liścia laurowego, ziela angielskiego, pietruszki (świeżej natki), pieprzu i soli.

Najpierw wrzuć mięso do garnka i zalej je wodą (ok. 2 litry). Dodaj przyprawy do smaku i gotuj przez kwadrans, najlepiej na niewielkim ogniu. Obierz pietruszkę, marchewki oraz seler, a następnie pokrój je na kawałeczki i wrzuć do mięsa. Obierz cebulę, pokrój ją i dodaj do całości. Należy zagotować zupę – zaleca się, aby trwało to 30 minut. Po tym czasie należy dodać kaszę do zupy, a pokrojone ziemniaki  gotować przez kolejne 30 minut. Danie należy doprawić, po czym wymieszać. Podawaj krupnik gorący, udekorowany posiekaną drobno natką pietruszki.

Krupnik może być wspaniałym pomysłem na pożywne i smaczne danie dla całej rodziny. Możesz przygotować zupę zarówno na pyszny obiad, jak i na treściwą kolację. Smak zupy świetnie podkreśla mięso, które dodaje potrawie cennych właściwości odżywczych. Z daniem poradzi sobie nawet największy laik gotowania, gdyż krupnik jest prosty do przygotowania. Danie polecane jest dla osób odchudzających się, ale też dla diabetyków, gdyż zawiera niski indeks glikemiczny. Jeśli jednak jesteś na diecie bezglutenowej, w takim przypadku warto będzie zastąpić kaszę jęczmienną i dodać do zupy kaszę jaglaną. Ona również znakomicie komponuje się z innymi produktami w zupie, a w dodatku pełna jest cennych wartości odżywczych. Jeśli wolisz bardziej ostre dania, dodaj do krupniku więcej pieprzu. Dzięki temu zupa zyska pikantnego smaku.

Krupnik na żeberkach – smaczny obiad dla całej rodziny

Krupnik na żeberkach to pyszne danie, które można przygotować na obiad dla całej rodziny. Przepis jest prosty, więc z pewnością poradzi z nim sobie nawet początkująca w kuchni osoba. Oto składniki, które potrzebne są do ugotowania krupniku na żeberkach: kasza jęczmienna perłowa, żeberka wieprzowe, marchewka, pietruszka, ziemniaki, cebula i przyprawy do smaku – ziele angielskie, liść laurowy, pieprz, świeża natka pietruszki oraz sól.

Najpierw umyj mięso i podziel je na kawałki, a później włóż do garnka – ważne, żeby garnek był możliwie jak największy. Zalej żeberka wodą i zagotuj je, w międzyczasie zbierając szumowiny. Dodaj do zupy cebulę i przyprawy do smaku, po czym gotuj ją na wolnym ogniu przed godzinę. Obierz ziemniaki i pokrój je w kostkę, następnie obierz marchewkę z pietruszką i zetrzyj warzywa na tarce. Cebulę wyjmij z garnka i dorzuć starte warzywa. Po upływie kilku minut dodaj ziemniaki, sól z pieprzem i kaszę jęczmienną (koniecznie przepłukaną wodą). Gotuj całość przez 30 minut na małym ogniu. Następnie wyjmij mięso i oddziel je od kości. Wrzuć kawałki żeberek do krupniku i podawaj zupę gorącą, posypaną posiekaną natką pietruszki.

Krupnik to doskonałe danie, które sprawdzi się zarówno na obiad, jak i na kolację czy jako potrawa dla niespodziewanych gości. Zupa jest gęsta, pożywna i sycąca, a także pełna wartości odżywczych. Świetnie poradzi sobie z przepisem na nią nawet ten, kto nie zna się na gotowaniu. Niektórym przyrządzanie krupniku mocno przypomina robienie rosołu – tutaj mamy jednak żeberka, a nie mięso drobiowe. Owszem, krupnik jak najbardziej można ugotować na drobiu, jednak zupa nie będzie wówczas smakować tak samo. Chcesz, żeby potrawa była bardziej aksamitna? Dodaj do niej szczyptę śmietany – oczywiście wcześniej odpowiednio hartując danie. Krupnik to prosta zupa, która skradła serca milionów Polaków. Nie dość, że jest przepyszna, to w dodatku niesamowicie treściwa. Jeśli chcesz zaskoczyć domowników, warto przygotować ją na obiad.

Dlaczego warto dodawać do zupy kaszę jęczmienną perłową? Otóż zawiera ona mnóstwo błonnika, który reguluje perystaltykę jelit i działa niczym najlepsze lekarstwo na wszelakie dolegliwości żołądkowe. To właśnie kasza jęczmienna może także załagodzić negatywny rezultat brania niektórych leków. Warto za każdym razem gotować krupnik na mocnym, esencjonalnym wywarze. Pomoże to wzmocnić układ immunologiczny i poradzić sobie z każdym przeziębieniem. To z kolei z pewnością wpłynie na lepsze samopoczucie oraz pozwoli na szybszy powrót do zdrowia. Tak więc miłego gotowania!

Krupnik - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto