Kopytka

kopytka

Kopytka to proste danie, które robi się z ugotowanych ziemniaków. Dodaje się do nich następnie mąkę, jajko i wybrane przyprawy do smaku. Kopytka pasują do wielu różnych dań – zarówno mięs, jak i ryb oraz warzyw. Można podawać je z wytrawnym sosem, ale doskonale smakują też serwowane na słodko z musami owocowymi. Warto włączyć kopytka do menu obiadowego i od czasu do czasu urozmaicić tym daniem swój jadłospis.

Kopytka – przepisy i sposoby wykonania domowych kopytek

Kopytka to jedno z najbardziej popularnych dań w naszym kraju. Przepyszna potrawa z ziemniaków znana jest już od wielu pokoleń. Nasze babcie często przyrządzały pyszne ziemniaczane ciasto, które następnie posypywały cukrem i podawały na słodko. Dziś bardziej popularny jest przepis na danie w wersji wytrawnej, które świetnie komponuje się z mięsem, rybą oraz sałatkami. Jakie składniki potrzebne są do utworzenia kopytek? Który pomysł na potrawę jest naprawdę dobry? Czy istnieją wskazówki, które mogą ułatwić lepienie kopytek? Sprawdź, jak zrobić idealne kopytka!

Przepis na domowe kopytka z ziemniaków – pyszne kopytka krok po kroku

Klasyczne kopytka – czym są i z czego je zrobić?

Kopytka to typowo mączna potrawa, którą robi się głównie z ugotowanych ziemniaków. Do przygotowania tego smacznego dania wykorzystuje się niewiele składników, które większość z nas ma w swoim domu. Kopytka to zatem idealne danie, które można przyrządzić w sytuacji, gdy nie mamy pomysłu na wykorzystanie „starych” ziemniaków – zwłaszcza tych, które zostają nam zwykle z obiadu, po ugotowaniu ich dzień wcześniej do mięsa i surówki. Tak, wcale nie potrzebujesz kupować nowego worka ziemniaków, aby specjalnie z tych kartofli zrobić potrawę. Spokojnie wykorzystać możesz do kopytek ugotowane już ziemniaki, które idealnie nadają się do ich formowania i gotowania.

Najważniejsze są cztery składniki, z których przygotowuje się klasyczne kopytka. Główną bazą są oczywiście gotowane ziemniaki, bez których nie da się zrobić tradycyjnych kopytek. Danie powinno się robić również z mąką pszenną (albo pszenną zmieszaną z mąką ziemniaczaną), jajkami i solą. Nie ma przeciwwskazań co do doprawienia kopytek jeszcze innymi przyprawami, jednak wcale nie jest to koniecznością – tak naprawdę dobór przypraw zależy od gotującego. Ile jajek należy dodać do kilograma obranych ziemniaków? Zwykle wystarcza tylko jedno. Trzeba pamiętać jeszcze o tym, że ilość mąki powinno się dopasować do konsystencji masy. Jednak i w tym przypadku należy mieć na uwadze, że konsystencja ta zależy nie tylko od ziemniaków użytych do kopytek, ale też od wielkości jajka.

Kopytka powinno się podawać z różnego rodzaju dodatkami. Mogą stanowić one oddzielne danie, gdy zaserwujesz je oblane bułką tartą zmieszaną z masłem, zeszkloną na patelni cebulą lub skwarkami z boczku. Kopytka świetnie smakują także w towarzystwie duszonego mięsa i gęstych sosów. Wiele osób spożywa je również z rybą i kiszoną kapustą, a także z warzywami (np. szpinakiem i grzybami). Niektórzy jedzą kopytka na słono – właśnie w takiej wersji przyrządzały je zresztą nasze mamy lub babcie. Słodka wersja kopytek szczególne uwielbiana jest przez dzieci. Najlepiej podawać tak przygotowane danie z delikatnym jogurtem naturalnym, wymieszanym z sezonowymi owocami (np. jagodami lub truskawkami). Pycha!

Kilka ważnych słów na temat kopytek – to warto wiedzieć!

Kopytka znane są nie tylko w Polsce, ale również w innych częściach globu – mimo że często gotuje się je po prostu pod inną nazwą i w nieco innym kształcie. Ziemniaczane danie zbliżone do naszych polskich kopytek nazywa się we Włoszech gnocchi, a w Słowacji haluszki. Polska nazwa „kopytka” wywodzi się z Wielkopolski. Nadano ją daniu, kierując się wyglądem przekrojonego na skos wałeczka ciasta. Korzenie potrawy wywodzą się z biedy, kiedy to z niewielkiej ilości produktów spożywczych próbowano zrobić coś pysznego i pożywnego. Właśnie w ten sposób powstały słynne kopytka, którymi tak bardzo się do dziś zachwycamy. Warto wiedzieć, że:

  1. Najlepsze kopytka charakteryzują się krótkim składem – zazwyczaj są to cztery składniki, które omówione zostały w pierwszej części tekstu.
  2. Kopytka mogą być samodzielnym daniem, jednak najlepiej smakują z mięsem lub warzywami.
  3. W wielu regionach świata kopytka podawane są w towarzystwie cukru pudru, a także z różnego rodzaju konfiturami i pokrojonymi owocami.

Jakie są najlepsze ziemniaki na kopytka? Odmiany kartofli – z nich zrobisz najlepsze kopytka!

Zanim weźmiesz się za robienie kopytek, zwróć uwagę na odmiany ziemniaków, z których zamierzasz je przygotować. Ziemniaczane potrawy są w naszym kraju bardzo popularne właśnie dlatego, że uprawiamy dużo odmian ziemniaków. Mamy do nich szeroki dostęp, więc staramy się z tego jak najczęściej korzystać. Mówi się, że kartofle to najbardziej powszechne warzywa w naszym kraju. Polacy przygotowują z ziemniaków prawie wszystko. Dodajemy je do zup, dań obiadowych z mięsem, a także spożywamy je w formie placków, frytek, klusek lub kopytek – na tych ostatnich skupimy się oczywiście najbardziej. Zanim jednak przejdziemy do tego, która odmiana będzie najlepsza do robienia kopytek, powinieneś pamiętać o wielu ważnych kwestiach związanych z samymi ziemniakami. Przede wszystkim kartofle mają wiele cennych właściwości, które cenne są dla człowieka. Ziemniaki to przede wszystkim doskonałe źródło żelaza, manganu, fosforu, karotenu, jodu i witamin (m.in. C, K i witaminy grupy B).

W polskich marketach lub na targu można znaleźć dużo różnych odmian ziemniaków. Wbrew pozorom są one mocno zróżnicowane. Najbardziej powszechne w naszym kraju są trzy typy ziemniaków:

  • Typ A – ziemniaki są twarde i można używać ich jako składnik do np. warzywnych sałatek. Uważane są za wilgotne, a zawartość skrobi jest w nich bardzo mała.
  • Typ B – wyróżniają się średnią twardością. W trakcie procesu gotowania ziemniaki te robią się kruche. Podczas smażenia z kolei stają się miękkie. Zaleca się używać ziemniaków klasy B do smażenia placków ziemniaczanych albo frytek.
  • Typ C – właśnie w nich znajduje się najwięcej skrobi. Wnętrze tego typu kartofli jest zwykle jasne i delikatnie się rozpadające. To najlepsze ziemniaki zarówno do klusek, jak i kopytek.

Najlepszymi ziemniakami do kopytek są zatem wszystkie te, które mają w sobie dużo skrobi. Dzięki niej kartofle łatwo się rozpadają, a więc są podatne na formowanie ich i robi się to wówczas bardzo łatwo, szybko i przyjemnie. Wśród najbardziej polecanych odmian można wyróżnić ziemniaki, takie jak Ibis Bryza i Gracja. Doskonała będzie też odmiana Tajfun, Bursztyn i Etiuda. Pamiętaj o tym, aby przed przygotowaniem kopytek zawsze zwracać uwagę na to, jaki rodzaj ziemniaków kupujesz. Wybór ten może bowiem stanowić kluczową rolę podczas robienia kopytek.

Jak się robi kopytka? Składniki na domowe kopytka, które zachwycą gości!

Najważniejsze informacje dotyczące gotowania kopytek

Robienie kopytek polega na zrobieniu masy z gotowanych ziemniaków, które zmielić należy następnie w maszynce do mielenia. Warto zastosować taką maszynkę, gdyż bez problemu upora się nawet z naprawdę dużą ilością kartofli – mikser i blender ręczny niestety mogą już tak dobrze sobie nie poradzić z tym zadaniem. Do gotowanych ziemniaków dodaje się mąkę (o dużej zawartości skrobi), jajka i przyprawy (zwykle sól i pieprz). Po zmieszaniu całości należy uformować ciasto w podłużny i niegruby wałek, podsypując je mąką, jeśli bardzo się lepi. Taki wałek kroi się na mniej więcej 3-centymetrowe kawałki i gotuje przez 3 minuty w osolonej wodzie – pamiętając przy tym, że czas liczymy od momentu wypłynięcia kopytek na powierzchnię wody.

Czas gotowania kopytek nie jest oczywiście sztywny, ponieważ należy dostosować go do wielkości kopytek. Jeśli są mniejsze, gotować się mogą 4-5 minut. Na początku gotowania podkręć moc na kuchence na maksimum – w ten sposób dodanie naraz większej ilości kopytek do wody nie obniży jej temperatury i wszystkie kopytka wyjdą jednakowo miękkie. Woda zaczyna się mocno gotować? Wówczas należy zmniejszyć moc. Są to podstawy, które warto sobie przyswoić. Dzięki tym najprostszym trikom z pewnością uda się bowiem przygotować najlepsze kopytka – nie tylko te klasyczne, ale i najbardziej wymyślne!

Najlepsze przepisy na kolorowe kopytka – polubią je wszystkie dzieci!

Kopytka ziemniaczane nie zawsze trzeba robić według klasycznej receptury. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że dobry przepis na tradycyjne kopytka powinien stanowić bazę dla innych przepisów na ów danie. Kopytka tak naprawdę mogą zostać przygotowane na wiele różnych sposobów. Jak zrobić wobec tego na przykład kolorowe kopytka, które zachwycą dzieci? Oto kilka ciekawych przepisów na kopytka, dzięki którym zachęcisz dziecko do jedzenia m.in. zielonych warzyw!

  • Kopytka ze szpinakiem – wyróżniają się mocno zielonym kolorem i są naprawdę bardzo smaczne. Podstawowy przepis na kopytka w zupełności wystarczy, aby zrobić z niego przepyszne danie ze szpinakiem. Do ziemniaczano-jajecznej masy na kopytka dodaj garść liści szpinaku, oczywiście uprzednio zmiksowanych na gładko i doprawionych odpowiednio do smaku. Jeśli ciasto ma nieodpowiednią konsystencję, pamiętaj o dosypaniu do niego dodatkowej porcji mąki.
  • Kopytka z dyni – do ich przygotowania potrzebować będziesz przede wszystkim puree dyniowego (najlepiej z odmiany hokkaido), którym należy zastąpić przynajmniej połowę ziemniaków z klasycznego przepisu na kopytka. Koniecznie dodaj do puree kolorowych przypraw, takich jak kurkuma i słodka papryka. Dzięki nim kopytka z dyni będą mieć bowiem piękny, intensywny i żywiołowy kolor.
  • Kopytka z batatów – do pomysłów na kolorowe kopytka warto dodać również przepis na te z batatów. Stanowią one znacznie zdrowszy zamiennik dla klasycznej wersji dania, ponieważ bataty są mniej kaloryczne i bardziej wartościowe od ziemniaków, które zwykle jadamy do mięsa lub z warzywami. Najpierw należy bataty upiec w piekarniku do miękkości, a następnie uzyskanym z nich w ten sposób miąższem zastąpić ziemniaki w przepisie.

Pomysł na słodkie kopytka z cynamonem – idealne nie tylko dla najmłodszych!

Szukasz pomysłu na pożywny obiad dla dzieci? A może masz ochotę na coś pożywnego i zdrowszego niż sklepowe batony? Spróbuj zrobić kopytka z cynamonem! Z pewnością zachwycą smakiem każdego fana słodkości, zwłaszcza gdy posypiesz danie cukrem. Do przygotowania potrawy potrzebować będziesz ziemniaków typu C, mąki ziemniaczanej, jajek, soli, cynamonu oraz cukru.

Najpierw ugotuj ziemniaki w osolonej wodzie, po czym przeciśnij ugotowane już kartofle przez praskę. Podziel całość na cztery równe części. Jedną z nich wyciągnij, zostawiając pusty dołek i wsyp w to miejsce mąkę ziemniaczaną. Dodaj następnie jajka i wyrób całość na jednolitą, gęstą masę. Urywaj kawałki ciasta, a następnie zrób z nich wałeczek i pokrój go na prostokąty. Ułóż kopytka na tacce, koniecznie posypanej wcześniej mąką. Wrzuć je do osolonej, gotującej się wody i poczekaj ok. 4 minuty do ich wypłynięcia. Wyjmij kopytka i podawaj posypane cukrem oraz cynamonem. Smacznego!

Czy można jeść kopytka na diecie?

Oczywiście, że tak! Kopytka jak najbardziej można jeść na diecie, jednak trzeba pamiętać o jednym – to potrawa wysokowęglowodanowa, zawierająca bowiem zarówno ziemniaki, jak i mąkę. W dodatku ma też wysoki indeks glikemiczny. Skąd więc pomysł na dietetyczne kopytka i w jaki sposób przyrządzić je, aby rzeczywiście nie wpłynęły negatywnie na naszą sylwetkę? Otóż trzeba nauczyć się poprawnego komponowania posiłków! Wbrew pozorom w przypadku kopytek jest to naprawdę proste do zrobienia.

Kopytka z wody nie są bardzo kaloryczne. 100 g kopytek z wody to tylko ok. 150 kcal. Aby jednak niepotrzebnie nie zwiększać ilości złych kalorii (np. polewając danie tłuszczem) i jednocześnie zrównoważyć wysoki poziom węglowodanów w potrawie, dodaj do kopytek biały ser, tofu albo jogurt naturalny. W ten sposób zyskasz cenne źródło białka! Jeśli chcesz zjeść kopytka w formie osobnego dania, podawaj je na słono z warzywami i oliwą. Na słodko możesz jeść je z kolei z owocami jagodowymi, bakaliami i wysokobiałkowym jogurtem.

Jak zrobić idealne ciasto na kopytka? Porady, które warto zapamiętać!

Idealne ciasto na kopytka musi być łatwe w formowaniu i elastyczne. Poza tym nie można zbyt długo wyrabiać ciasta, gdyż bardzo prawdopodobne będzie, iż zacznie się ono kleić. Pamiętaj, że rozpadające się ciasto ciężko jest formować w charakterystyczne wałki. Co jeszcze warto wiedzieć, aby wyrobić doskonałe ciasto na kopytka? Podpowiadamy!

  1. Zanim zaczniesz wyrabiać farsz, konieczne ugotuj ziemniaki tak, aby później móc dobrze je rozgniatać. Najlepiej robić to przy pomocy tłuczka do ziemniaków albo praski. Ewentualnie możesz  użyć do tego widelca.
  2. Ciasto na kopytka się rozpada? Sprawdź, czy na pewno wybrałeś dobry rodzaj ziemniaków (typ C). Jeśli tak, przyczyny trzeba szukać gdzie indziej. Zmiksowałeś je lub zblendowałeś? Tak się nie robi kopytek! Należy je rozgnieść albo utłuc. Nie inaczej!
  3. Zrobiłeś wszystko zgodnie ze wskazówkami, a ciasto nadal nie klei się dobrze? Być może zbyt długo je wyrabiasz. Dodaj do niego odrobinę mąki ziemniaczanej – to może pomóc!

Kopytka - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto