Kolacja walentynkowa

Kolacja walentynkowa - przepisy

Kolacja walentynkowa - co to jest?

kolacja walentynkowa

Walentynki przypadają 14 lutego i jest to światowe święto zakochanych. Szczególnie uroczyste tradycje obchodów tego święta narodziły się w krajach anglosaskich, skąd przybyło ono do Polski w latach 90-tych XX wieku. Walentynki łączą się z przesyłaniem sobie miłosnych liścików, drobnych upominków i zapraszaniem ukochanej osoby na walentynkową kolację. Święto to jest również krytykowane za nadmierną komercjalizację. Na Walentynki warto przygotować dla ukochanej osoby lub dla przyjaciół pyszną kolację, na której podamy wyszukane, lecz proste dania. Idealnym pomysłem jest makaron z sosem w stylu włoskim, dania na ciepło typu curry, czy też wykwintne sałatki. Tego dnia warto zrobić deser w kształcie serca.

Kolacja walentynkowa - pomysły oraz przepisy na pyszne dania dla zakochanych

Jak uczcić dzień zakochanych? Ten dzień powinien mieć szczególną oprawę, tak aby pozostawił po sobie miłe wspomnienia. Nie ma lepszego sposobu niż romantyczna kolacja walentynkowa dla dwojga. Przygotowanie pysznej kolacji dla dwojga wcale nie jest trudne, nawet dla osób z mniejszym doświadczeniem kulinarnym. Nawet najbardziej wyszukane dania mogą być proste i łatwe do wykonania. Doradzamy jak najłatwiej przygotować pyszną romantyczną kolację walentynkową dla ukochanej osoby. Poznaj przepisy na proste i łatwe dania, które zachwycą twojego gościa.

Jak powinna wyglądać wykwintna kolacja walentynkowa

Jakim świętem są Walentynki

Dzień Zakochanych obchodzony jest 14 lutego w dniu św. Walentego, stąd popularnie nosi nazwę Walentynki. Historia tego święta jest bardzo długa i łączy się prawdopodobnie z obchodzeniem święta Luperkaliów, czyli święta płodności i małżeństwa, w Starożytnym Rzymie. Upowszechniło się szczególnie w krajach anglosaskich, gdzie tego dnia panuje zwyczaj wysyłania sobie kartek z wyznaniami miłosnymi. Do Polski tradycja obchodzenia Walentynek dotarła w latach 90-tych XX wieku.

W czasie tego sympatycznego święta zakochani przekazują sobie karteczki z wyznaniami miłosnymi, obdarowują się drobnymi upominkami z elementem serca. Mieszkania i sklepy udekorowane są ozdobami w kształcie serca. W tym dniu zakochani spotykają się i często tego dnia zapraszamy ukochaną osobę na romantyczną kolację.

W Polsce Walentynki nie są świętem bardzo popularnym. Święto to spotyka się także z zarzutami bezkrytycznego przyjmowania tradycji amerykańskiej oraz nadmiernej komercjalizacji. Dla mediów i biznesu Walentynki są sposobem na przełamanie okresu ciszy po świętach. Dlatego też napędzana jest sprzedaż ozdób i drobiazgów walentynkowych, które następnego dnia lądują w śmieciach, zwiększając i tak duży problem zaśmiecenia planety.

Krytyka nie powinna nas jednak zniechęcać do tego sympatycznego święta, które warto spędzić bez szkody dla środowiska. Zamiast kupować tony misiów z serduszkiem, czy serduszkowych poduszek i dawać niepotrzebne prezenty, warto przygotować pyszną, romantyczną kolację dla dwojga. Miło spędzony czas i smaczne dania bardziej ucieszą ukochaną osobę niż niepotrzebne maskotki, z którymi nie wiadomo co zrobić. W Walentynki single czują się nieco wykluczeni, dlatego też pojawia się zwyczaj organizowania miłych imprez po prostu dla przyjaciół.

Jakie dania przygotowujemy na Walentynki

Smaczna kolacja walentynkowa powinna pozostawić po sobie miłe wspomnienia, nie tylko pięknego wieczoru, lecz także fajnych i oryginalnych dań. Na romantyczną kolację w Walentynki warto przygotować wyszukane dania kojarzące się z luksusem. Możemy oczywiście kupić dania gotowe lub zamówić catering, lecz nic tak nie zachwyci ukochanej osoby, jak dania przygotowane samodzielnie w domu.

Przepisy na pyszną kolację walentynkową wcale nie muszą być trudne. Aby przygotować wyszukane menu wystarczą proste i szybkie dania, które można z łatwością zrobić samemu. Kolacja we dwoje nie może być obfita i ciężka, gdyż zamiast się dobrze bawić będziemy senni. Sprawdzają się lekkostrawne, niskokaloryczne, zdrowe dania na ciepło z warzyw, ryb, owoców morza i mięsa. Aby dania były wykwintne możemy wykorzystać nietypowe i oryginalne składniki jak owoce morza, na przykład krewetki czy małże, jak również ciekawy czarny makaron, czy też takie rzadziej stosowane warzywa, jak kapary, bakłażany czy szparagi. Dobrym pomysłem są także sałatki z mięsem lub z rybą. Tego dnia warto sięgnąć po proste dania na ciepło kuchni śródziemnomorskiej, arabskiej lub dalekowschodniej. Tego dnia wszystko ma kształt serca. Trudno jest zrobić dania na ciepło w kształcie serca, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ułożyć je na talerzu w kształt serca. Za to mamy mnóstwo przepisów na desery, które przybierają kształt serca.

Przepisy na wyszukane i proste dania na Walentynki

Kolacja walentynkowa - przepisy na dania na ciepło

Spośród pomysłów na dania na ciepło szczególnie popularne są wszelkiego rodzaju makarony z sosem w stylu włoskim. Jest to danie proste, szybkie do zrobienia, a jednocześnie smaczne i wykwintne. Fajnym pomysłem jest wykorzystanie takich niespotykanych produktów jak czarny makaron, czy też owoce morza jak małże lub krewetki. Świetnym pomysłem na pyszne i proste przystawki walentynkowe są sałatki Cezar lub Caprese, czy też proste do zrobienia wytrawne wypieki z ciasta francuskiego.

Małże lub krewetki wystarczy podsmażyć w sosie na bazie czosnku, oliwy z oliwek i białego wina. Dobrym dodatkiem jest także sos pomidorowy. Ciekawym i niespotykanym daniem jest czarny makaron, który we Włoszech robi się z mąki durum i zabarwia sepią pochodzącą z mątw lub kałamarnic. Możemy również przygotować wegetariański makaron z czarnego ryżu lub z czarnej fasoli.

Do makaronu, zwykłego czy czarnego, przygotowujemy pyszny sos mięsny lub wegetariański. Dobrym pomysłem jest sos boloński, sos aglio olio, czy też pyszny i wykwintny sos puttanesca na bazie kaparów, oliwek, pomidorów, czosnku i filetów anchois.

Jaki deser przygotować na Walentynki w kształcie serca

Fajny jest deser na Walentynki w kształcie serca. Dobrym sposobem uczczenia tego dnia, także dla dzieci, jest wypiekanie kruchych ciasteczek w kształcie serca. Wystarczy zaopatrzyć się w wykrojniki w kształcie serca, a po upieczeniu ciekawie udekorować ciasteczka kolorowymi lukrami.

W sklepach dostępne są również formy do pieczenia w kształcie serca, czy też foremki do deserów. Idealny i łatwym do zrobienia deserem na kolację walentynkową są wszelkiego rodzaju ciasta i serniki bez pieczenia. Robi się je łatwo i wystarczy tylko fajna forma do tortu w kształcie serca. Na kruchym cieście, podstawie z herbatników czy biszkoptów, wykładamy masę serową. Następnie wylewamy czerwoną galaretkę z owocami i pyszny deser tematyczny jest gotowy.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto