Koktajle warzywne

koktajle warzywne

Domowe koktajle warzywne robimy przy pomocy blendera, w którym miksujemy miękkie warzywa z dodatkiem słodkich owoców. Koktajle warzywne dostarczają organizmowi niezbędnych antyoksydantów, witamin i składników mineralnych. Ponadto mogą stanowić doskonały i nietuczący posiłek na drugie śniadanie czy kolację. Ułatwiają również zjedzenie w ciągu dnia większej ilości warzyw. Koktajle robimy jako gęste smoothie, które można zjeść łyżeczką. Przygotowujemy również koktajle rozcieńczone wodą, sokiem lub wodą i mlekiem lub przetworami mlecznymi w proporcjach pół na pół. Koktajli nie dosładzamy. Aby shake był bardziej słodki i smaczniejszy, dodajemy słodkie owoce jak jabłka, ananas lub cytrusy.

Koktajle warzywne -proste przepisy na smaczne koktajle z warzyw

Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości antyoksydantów i składników mineralnych wcale nie jest łatwe, szczególnie dla osób, które nie mają czasu na skomplikowane gotowanie. Warzywa powinny stanowić podstawę diety, zamiast tego spożywamy więcej węglowodanów i białek, które mogą w efekcie prowadzić do nadwagi. Jak zajadać więcej warzyw w ciągu dnia? Rozwiązaniem tego problemu mogą być koktajle warzywne z blendera. Ich wykonanie jest niezwykle łatwe i pozwalają one spożyć warzywa w formie napoju lub pysznego smoothe. Doradzamy jak i z czego zrobić koktajle warzywne i przedstawiamy proste, zdrowe przepisy.

Dlaczego warto włączyć do diety pyszne i zdrowe koktajle warzywne

Dlaczego koktajle warzywne są zdrowe

Dietetycy zalecają, aby w ciągu dnia zjeść minimum pół kilograma warzyw. Nie jest to dużo, a jednak nie zawsze udaje się ten warunek spełnić. Warzywa są pracochłonne w obróbce, dlatego też pierwszeństwo dajemy potrawom z węglowodanów i białka, które są proste i szybkie. Koktajle i soki warzywne pozwalają na łatwe przyjęcie warzyw w postaci płynnej. Jeśli nie mamy czasu na robienie sałatek, zup czy też skomplikowanych potraw z warzywami, można warzywa po prostu wypić w postaci soku, koktajlu lub smoothie.

Warzywa dostarczają organizmowi niezbędnych antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki. Ponadto zapewniają ważne składniki mineralne. Ważnym składnikiem warzyw jest błonnik, który ułatwia pracę układu pokarmowego, zapobiega zaparciom i usprawnia pracę jelit. Warzywa są niezbędne do życia. W przeszłości brak warzyw i owoców w diecie prowadził do groźnych chorób, na przykład szkorbutu.

Koktajle i smoothie składają się głównie z surowych warzyw. Są one bardzo wartościowe, gdyż w procesie obróbki termicznej dochodzi do utraty niektórych składników odżywczych. Większość specjalistów w dziedzinie żywienia zgadza się co do tego, że dieta nie powinna składać się wyłącznie z warzyw surowych. Dzieje się tak dlatego, że niektórych warzyw, na przykład ziemniaka, bakłażana, cukinii i kapusty, nie należy jeść na surowo. Wiele warzyw, na przykład marchew i pomidory, mają znacznie więcej wartości odżywczych po obróbce termicznej. Warzywa gotowane są łatwiej strawne i łatwiej przyswajalne. Niemniej jednak spożywanie sporej ilości surowych warzyw w postaci koktajlu jest bardzo korzystne dla zdrowia.

Jak zrobić koktajl lub shake fit

Najprostszym i najszybszym sposobem spożycia dużej ilości warzyw jest wypicie ich w postaci napoju. Napoje warzywne dzielimy według składu i konsystencji na:

  • soki, czyli najbardziej klarowne napoje uzyskane z sokowirówki lub wyciskarki wolnoobrotowej,
  • koktajle i szejki są bardziej gęste, zrobione przy pomocy blendera,
  • smoothie są gęste, tak że możemy je wypić lub zjeść łyżeczką.

Przy pomocy sokowirówki lub wyciskarki wolnoobrotowej uzyskamy klarowny sok, przede wszystkim z warzyw twardych, na przykład marchwi i buraka. Jednak część składników odżywczych zostaje utracona wraz z odpadami. Natomiast w przypadku koktajli z blendera nie tracimy miąższu warzyw, czyli cennego błonnika. Przy pomocy blendera ręcznego lub kielichowego miksujemy warzywa razem. Shake różni się tym od koktajlu, że tradycyjnie dodajemy do niego mleko, przetwory mleczne lub mleko roślinne. Aby koktajl był bardziej płynny, rozcieńczamy go wodą, mlekiem lub sokiem warzywnym. Najbardziej gęstym napojem jest smoothie, który raczej jemy łyżeczką. Smoothie nie jest rozcieńczony, a nawet zagęszczamy go dodając węglowodany w postaci płatków owsianych, siemienia lnianego, pestek czy orzechów.

Ciekawe i proste przepisy na domowe koktajle warzywne fit

Przepisy na zdrowe i proste koktajle fit - najważniejsze składniki

Z czego robimy koktajle warzywne z blendera? Blender bez problemu rozdrobni miękkie warzywa, jak pomidor, seler naciowy, warzywa liściaste, ogórek, cukinię czy awokado. Nie ma jednak możliwości zblendowania twardych warzyw jak marchew czy buraki. Możemy je zetrzeć na tarce, wycisnąć sok w sokowirówce, lub dodać do blendera w postaci ugotowanej. Do smaku dodajemy do koktajli warzywnych owoce, na przykład jabłko, ananas, gruszki, kiwi lub cytrusy.

Doskonałym dodatkiem do koktajli fit jest sok z cytryny. Wysokiej jakości blender pozwoli również na rozkruszenie kostek lodu, dzięki czemu uzyskamy zimny, orzeźwiający koktajl na upalne dni. Witaminy A, D, E i K rozpuszczają się w tłuszczach. Dlatego też dobrym pomysłem jest dodanie tłuszczu lub składników zawierających kwasy tłuszczowe do koktajlu. Niekoniecznie musi być to olej roślinny, który nie zawsze dobrze smakuje. Blender pozwoli nam zblendować orzechy, pestki, siemię lniane lub migdały. Doskonałym dodatkiem jest również chia, które musimy jednak wcześniej namoczyć w wodzie przez co najmniej 5 godzin.

Shake zawiera dodatkowo przetwory mleczne, jak mleko, jogurt, kefir, maślankę. Natomiast wegetarianie dodają mleko roślinne. Zaś sportowcy dodają odżywki białkowe.

Do koktajli warzywnych rzadziej dodaje się przyprawy niż do koktajli owocowych. Możemy jednak dodać spirulinę, chlorellę lub młody jęczmień, które są niesmaczne, jednak w koktajlu ich smak nie jest wyczuwalny. Aby koktajl był zdrowy nie słodzimy go dodatkowo cukrem. Lepszym rozwiązaniem jest dodanie słodkich owoców, na przykład jabłka lub pomarańczy.

Pyszne domowe koktajle warzywne z blendera

Domowe koktajle warzywne są również sposobem na to, aby wykorzystać resztki i nie marnować jedzenia. Jeśli zostaną nam warzywa, z którymi nie mamy co zrobić, wystarczy zblendować je z dodatkiem owoców. Przykładem może być shake z jarmużu z owocami, mlekiem i migdałami.

Tworząc koktajle warzywne możemy skorzystać z gotowych przepisów, lub komponować własne mieszanki smakowe. Dla przykładu banan świetnie komponuje się z awokado. Dodajemy do tego warzywa liściaste, na przykład roszponkę. Całość blendujemy z mlekiem, kakao i masłem migdałowym.

Jarmuż, pietruszka czy warzywa liściaste, których nie wykorzystamy do zrobienia sałatki, możemy wrzucić do blendera i zblendować z owocami i mlekiem, tworząc pyszny napój. Robiąc koktajle z warzyw i owoców pamiętajmy, aby zachować proporcję ⅔ warzyw i ⅓ owoców. Ważne jest, aby koktajl warzywny lub smoothie jak najszybciej spożyć. Do pracy możemy go wziąć w ciemnej butelce lub pojemniku, tak aby dostęp powietrza i światła nie przyczynił się do utleniania składników i utraty wartości posiłku.

Koktajle warzywne - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto