Koktajle odchudzające

koktajle odchudzające

Koktajl stanowi napój będący mieszanką różnych składników i wywodzi się od drinków alkoholowych. Pomysł ten wykorzystano do robienia odchudzających i orzeźwiających napojów owocowych i warzywnych, jak soki, koktajle, szejki i smoothie. Domowe napoje owocowe i warzywne dostarczają organizmowi odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych. Pozwalają one zwiększyć znacznie ilość warzyw i owoców w diecie oraz ograniczyć tuczące dania i zastąpić kolację. Wypite na noc przyczyniają się do zwiększenia poziomu melatoniny. Aby zrobić koktajl lub smoothie potrzebujemy blendera, który rozdrabnia i zmiksuje składniki owocowe i warzywne. Twarde warzywa wykorzystujemy w formie gotowanej lub w postaci soku. Do koktajli dodajemy także mleko i jego przetwory, oraz mleko roślinne.

Koktajle odchudzające -przepisy na lekkie i niskokaloryczne koktajle

Domowe koktajle owocowe i warzywne upowszechniły się pod koniec XX wieku jako pyszny sposób na zwiększenie ilości warzyw i owoców w diecie. Jeśli chcemy zjeść więcej warzyw, najprostszym sposobem, jest zmiksowanie ich i wypicie w postaci koktajlu. Sposobów na odchudzające napoje owocowe i warzywne jest mnóstwo, od soków z sokowirówki, po zmiksowane warzywa i owoce rozcieńczone wodą lub mlekiem do smoothie z dodatkami węglowodanów. Doradzamy jak zrobić pyszne koktajle i przedstawiamy najciekawsze i łatwe do zrobienia przepisy na koktajle odchudzające.

Jak zrobić skuteczne, domowe koktajle odchudzające

Jak wykorzystać przepisy na skuteczne, dietetyczne napoje na odchudzanie

Wiek XX i XXI przyniosły za sobą dobrobyt, ale także problemy z chorobami cywilizacyjnymi, które łączą się z nadwagą i otyłością. Z nadwagą zmagają się już małe dzieci. Zaś raz nagromadzone kilogramy bardzo trudno jest zrzucić. Jednym z dobrych sposobów wspomagających odchudzanie i pozwalających utrzymać naturalną sylwetkę są różnego rodzaju napoje odchudzające.

Dietetycy i lekarze nawołują do zmiany nawyków żywieniowych i włączenia większej ilości warzyw i owoców w diecie. Warzywa i owoce są głównym źródłem witamin i składników mineralnych oraz cennych antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki, a co za tym idzie spowalniają proces starzenia się. Zaleca się, aby zjeść ich co najmniej pół kilograma dziennie, lecz w praktyce jest to trudne do wykonania. jednym z dobrych sposobów przyjęcia większej ilości owoców i warzyw, jest wypicie ich w postaci napoju.

Sztuka kulinarna oferuje różne napoje dietetyczne na odchudzanie. Wybieramy je w zależności od konsystencji i składu, gdyż jedni lubią napoje bardziej klarowne, inni zaś bardziej gęste. Do wyboru mamy takie napoje jak:

  • soki,
  • koktajle,
  • szejki,
  • smoothie.

Najbardziej popularnym sposobem dostarczenia warzyw w postaci płynnej są soki wyciśnięte przy pomocy wyciskarki wolnoobrotowej lub sokowirówki. Z sokowirówki uzyskamy sok klarowny, natomiast wyciskarka wolnoobrotowa produkuje sok bardziej gęsty z zawartością miąższu. Możemy w ten sposób robić soki z mieszanki warzyw i owoców, przy czym wyciskarka wolnoobrotowa pozwoli wycisnąć soki także z małych owoców i warzyw liściastych.

Koktajl stanowi mieszankę różnych składników. Napój ten powstał jako mieszanka różnych alkoholi, lecz wkrótce pomysł ten zaczęto wykorzystywać do robienia drinków bezalkoholowych i koktajli owocowych oraz mlecznych. Rodzajem koktajli są szejki, które zawierają dodatek mleka, lodów mlecznych, kefiru lub jogurtu. Wegetarianie i weganie dodają mleko roślinne, jak mleko migdałowe, mleko kokosowe lub napój sojowy i inne. Z definicji koktajl powinien być bezmleczny, lecz słowa te używa się czasem zamiennie. Najbardziej gęstą formą koktajlu jest smoothie, który zawiera nie tylko owoce i warzywa, lecz także orzechy lub płatki owsiane. W zależności od konsystencji możemy go wypić lub zjeść łyżeczką. Teoretycznie smoothie nie powinien zawierać mleka, gdyż uważany jest za szejk bezmleczny. Lecz czasami dodajemy mleko, jego przetwory lub mleko roślinne.

Jak robić domowe warzywne i owocowe napoje dietetyczne

Koktajle, szejki i smoothie robimy przy pomocy blendera ręcznego lub robota kuchennego, który jest w stanie zblendować owoce i miękkie warzywa, jak również pestki i orzechy. Większość blenderów nie zmiksuje twardych warzyw jak marchew czy buraki, dlatego musimy posłużyć się sokowirówką. Właściwie blender służy do rozdrabniania i mieszania. Uzyskujemy dość gęsty miks, który rozrzedzamy dodając wodę, soki owocowe i warzywne lub mleko, jogurt, kefir lub maślankę. Do koktajli lub smoothie dodajemy także przyprawy, zaś do smoothie także zblendowane orzechy, pestki lub płatki owsiane.

Aby odchudzający koktajl był zdrowy nie dodajemy do niego cukru. Słodycz powinna pochodzić wyłącznie z warzyw i słodkich owoców. Dlatego tak komponujemy przepisy, aby napój odchudzający zawierał słodki składnik, na przykład marchew, jabłko lub inne słodkie owoce. Jeśli koktajl nie jest dość słodki lub zawiera grapefruity z wyraźną goryczką można dodać małą ilość miodu. Pamiętajmy, aby do koktajli odchudzających dodawać tylko soki i napoje, które nie zawierają cukru.

Dobrym pomysłem jest dodatek do koktajlu lub smoothie twardych i liściastych warzyw. Aby blender sobie z nimi poradził niektóre warzywa musimy krótko obgotować. Brokuł krótko gotujemy, jarmuż tylko sparzamy. Aby zrobić szejk w blenderze musimy wcześniej zetrzeć marchew na tarce, gdyż z twardymi warzywami poradzą sobie tylko niektóre blendery o bardzo dużej mocy.

Jakie składniki wybieramy do przepisów na koktajle odchudzające

  • świeże i gotowane warzywa,
  • świeże i mrożone owoce,
  • soki warzywne i owocowe,
  • woda, sok z cytryny, limonki lub innych cytrusów,
  • mleko, jogurty, kefiry, maślanki, mleko roślinne,
  • przyprawy korzenne,
  • odżywki białkowe,
  • węglowodany, jak płatki owsiane, chia, orzechy, pestki,
  • tłuszcz, jak siemię lniane lub oleje roślinne.

Czy koktajle odchudzające są zdrowe i skuteczne

Koktajle odchudzające oraz dietetyczne napoje jak soki, szejki i smoothie dostarczają organizmowi dużą dawkę witamin i składników mineralnych. Przyczyniają się do oczyszczenia organizmu i przyspieszają przemianę materii. Błonnik zawarty w gęstych koktajlach reguluje metabolizm. Domowe koktajle owocowe i warzywne poprawiają pracę jelit, zapobiegają zaparciom i oczyszczają jelita ze złogów.

Domowe koktajle owocowe i warzywne pozwalają na zdrowe odchudzanie, gdyż dostarczają potrzebnych składników w czasie kuracji odchudzających. Koktajle doskonale wpływają na odchudzanie, gdyż pozwalają ominąć niektóre posiłki oraz zapobiegają podjadaniu między posiłkami. Pożywny koktajl lub szejk nie wystarczy na śniadanie, lecz może z powodzeniem zastąpić drugie śniadanie w pracy oraz kolację. Świetnie zastępuje przekąski miedzy posiłkami.

Co ciekawe, odkryto że odchudzać mogą także koktajle odchudzające wypijane na noc. Przykładem jest koktajl bananowo-ananasowy. Koktajl ten, wypity na godzinę przed snem, zwiększa poziom melatoniny. Melatonina nie tylko wpływa na dobry sen i wypoczynek w ciągu nocy, lecz także reguluje działanie całego organizmu. Wysoki poziom melatoniny pozwala utrzymać prawidłową masę ciała. Na noc wypijamy koktajl z bananów i ananasa z dodatkiem chudego mleka i cynamonu. Osoby uprawiające sport mogą również dodawać preparaty białkowe.

Najciekawsze przepisy na pyszne koktajle odchudzające

Proste i szybkie do zrobienia przepisy na odchudzający napój - składniki

Podstawą koktajli odchudzających powinny być warzywa. Miękkie warzywa miksujemy przy pomocy blendera. Twarde warzywa lub takie, których nie jada się na surowo, gotujemy i studzimy. Innym sposobem jest wyciśnięcie soku przy pomocy sokowirówki. Marchew możemy zetrzeć na tarce lub ugotować.

Do napojów odchudzających dodajemy owoce, aby poprawić ich smak. Sprawdzą się tu prawie wszystkie owoce. Warto jednak pamiętać, aby napój odchudzający nie zawierał dużo mocno słodkich owoców. Możemy wykorzystywać zarówno świeże owoce sezonowe, jak również owoce mrożone.

Do smoothie lub szejków dodajemy także przetwory mleczne lub mleko roślinne. Warto rozcieńczyć ja pół na pół z wodą, wtedy koktajl odchudzający będzie mniej gęsty.

Doskonałym dodatkiem są warzywa liściaste, jak szpinak, jarmuż i inne. Idealnym dodatkiem do napojów odchudzających jest także spirulina, chlorella czy też młody jęczmień. Niestety smak tych dodatków jest mdły i dla wielu osób nie do zaakceptowania. Dlatego też napoje łączymy ze słodkim bananem i słodkimi owocami.

Do koktajli dodajemy także przyprawy, które przyspieszają metabolizm i oczyszczają organizm, jak:

  • kurkuma,
  • cynamon,
  • chilli,
  • pieprz cayenne,
  • imbir.

Do smoothie możemy dodać także składniki bardziej pożywne, które sprawią, że koktajl będzie sycący i może zastąpić lekkie śniadanie lub kolację. Do smoothie dodajemy:

  • namoczone płatki owsiane,
  • zblendowane orzechy,
  • nasiona chia (należy je namoczyć co najmniej 5 godzin),
  • odżywkę białkową,
  • awokado,
  • masło orzechowe,
  • siemię lniane,
  • masło migdałowe.

Ciekawe przepisy na domowe koktajle odchudzające

Przykłady prostych koktajli, które można szybko zrobić w domu:

  • koktajl porzeczkowo-jagodowy uzyskamy poprzez zmiksowanie owoców i dodanie soku z cytryny lub limonki,
  • koktajl grejpfrutowy zrobimy wyciskając sok z grejpfrutów i pomarańczy,
  • koktajl z warzyw korzennych zrobimy w sokowirówce,
  • koktajl z awokado z jogurtem, sokiem z cytryny, pietruszką i przyprawami wykonamy w blenderze,
  • ananas zblendowany z mlekiem migdałowym i jogurtem,
  • zielony smoothie z awokado, szpinaku i jogurtu.

Koktajle owocowe i warzywne na odchudzanie stanowią pyszną alternatywę dla diet odchudzających. Pozwalają po prostu zjeść więcej warzyw i owoców w ciągu dnia. Dostępne na rynku urządzenia jak nowoczesne blendery, sokowirówki czy wyciskarki wolnoobrotowe, pozwalają na szybkie i łatwe wykonanie pysznych napojów dla całej rodziny. Soki i koktajle owocowe i warzywne mogą stanowić jedyny posiłek podczas kuracji odchudzających i oczyszczających organizm. Pyszny napój owocowy lub warzywny pozwala także ominąć tuczące przekąski, zaspokoić chwilowy głód. Pozwala także zastąpić bardziej tuczące dania i posiłki, jak drugie śniadanie czy kolacja. Szczególnie wartościowy jest koktajl wypity na kolację oraz na noc. Warzywa i owoce są szybciej trawione, dzięki czemu nie idziemy spać z pełnym żołądkiem. Ponadto niektóre warzywa i owoce spożywane na noc przyczyniają się do wzrostu poziomu melatoniny w organizmie.

Koktajle odchudzające - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto