Kaczka pieczona

kaczka pieczona

Kaczka pieczona - przepisy na kaczkę pieczoną w całości w piekarniku, którą najczęściej podaje się na uroczysty obiad. Zazwyczaj serwuje się ją na święta lub też z okazji urodzin, rocznicy ślubu etc. Najczęściej jest do faszerowana kaczka z jabłkami, jednak doskonale smakuje także z włoszczyzną, ziemniakami, czy też buraczkami. W przygotowaniu kaczki w piekarniku niezwykle ważny jest sam proces pieczenia, do którego będzie zależeć kruchość i miękkość mięsa. Odpowiednia marynata oraz przyprawy pozwalają na jeszcze lepsze wydobycie wspaniałego smaku kaczki.

Kaczka pieczona - przepisy na kaczkę pieczoną w całości w piekarniku

Jeżeli wydaje Ci się, iż kaczka pieczona w piekarniku jest niezwykle ambitnym daniem, które może przyrządzić jedynie bardzo doświadczona pani domu, to warto odczarować ten stereotyp. Oczywiście faszerowana kaczka pieczona w całości będzie wymagać innego podejścia niż kurczak. Jednak warto sprawdzić, jak przygotować obiad na święta lub inną uroczystość, na którym będzie królować pyszna kaczka.

Kaczka pieczona w całości w piekarniku - co warto wiedzieć?

Drób króluje na polskich stołach już od bardzo dawna. Takim klasycznym daniem jest kaczka pieczona w całości w piekarniku z jabłkami. Podaje się ją bardzo często na święta, chociaż idealnie smakuje w sezonie jesiennym, kiedy mamy jabłek pod dostatkiem. Jeżeli zastanawiamy się nad tym, czym wyróżnia się mięso kaczki, to na pewno ma bardziej subtelny smak w porównaniu do kurczaka. Jednak również w tym przypadku mięso jest tłuste, dlatego przygotowując je na obiad w piekarniku, nie będzie potrzebować dodatkowego tłuszczu do polewania.

Najczęściej na naszych stołach królują kaczki bezrasowe, które zazwyczaj są hodowane w gospodarstwach. Jednak, jeżeli będzie zależeć nam na konkretnej rasie, to wtedy warto sięgnąć po popularną kaczkę pekińską. Jest to rasa wyróżniająca się białym upierzeniem. Warto również pamiętać, że mięso kaczki jest ciemnobrunatne, co może na początku być zaskakujące dla kogoś, kto do tej pory był koneserem kurczaka.

Jak wybrać odpowiednią kaczkę na obiad?

Jeżeli chcemy dowiedzieć się, jak zrobić pyszną kaczkę z jabłkami na święta, wcześniej powinniśmy sprawdzić, jak wybrać odpowiednią porcję mięsa. Do pieczenia kaczki w całości najlepiej sprawdzi się młody drób. Oznacza to, że waga jednej kaczki powinna mieścić się przedziale od 1,5 do 2 kg. Młodą kaczkę rozpoznamy również po gładkiej skórze na nogach, a także miękkim dziobie oraz tchawicy. Ponadto szyja młodej kaczki jest giętka.

Warto wiedzieć również, na jakie mięso powinniśmy uważać, jeżeli nie chcemy upiec niesmacznej kaczki. Wtedy nawet najlepszy przepis na kaczkę z jabłkami może okazać się fiaskiem. Przede wszystkim bardzo dobra kaczka na obiad to taka, której mięso będzie jednolite w swoim kolorze. Jeżeli zauważymy pewne przebarwienia, czy też wybroczyny, lepiej zrezygnować z zakupu takiej porcji. Ponadto warto powąchać mięso, tak aby sprawdzić jego świeżość. Przy spełnieniu wszystkich warunków mamy pewność, iż wybierzemy świeżą porcję z młodej kaczki, która po upieczeniu będzie smakować wybornie.

Klasyczne przepisy na kaczkę pieczoną w całości w piekarniku

Oczywiście przepisów na kaczkę jest całkiem sporo, jednak na samym początku warto zapoznać się z jednym z najbardziej tradycyjnych w polskiej kuchni. Kaczka pieczona w całości z jabłkami to rzeczywiście jedno z klasycznych dań, które serwuje się nie tylko na święta, ale również bardzo często na każdy uroczysty obiad w gronie rodzinnym.

Zastanawiając się nad tym, jak upiec kaczkę w całości z jabłkami, do przygotowania takiej tradycyjnej potrawy będziemy potrzebować:

  • 1 młodą kaczkę
  • Kilka sztuk jabłek o kwaskowym smaku (doskonale sprawdzą się papierówki)
  • Wątróbka z kaczki
  • 20-30 dag cielęciny
  • 5-7 dag słoniny
  • 3 łyżki bułki tartej
  • 2 jajka
  • 4 łyżki mleka
  • Majeranek
  • Sól i pieprz do smaku

Bardzo często przepisy na kaczkę pieczoną mogą być nieco trudniejsze dla osób, które dopiero zaczynają swoją kuchnię z gotowaniem. Dzieje się tak, ponieważ pierwszym krokiem jest odpowiednie oporządzenie drobiu. Oznacza to, iż całą kaczkę, którą chcemy upiec na obiad, wcześniej musimy dokładnie wyczyścić ze wszystkich podrobów. Oczywiście istnieje już możliwość kupienia kaczki, która jest całkowicie oporządzona, jednak wtedy nie będziemy mogli skorzystać z wątróbki.

Tak przygotowaną kaczkę powinniśmy następnie natrzeć majerankiem wymieszanym z solą. Następnie naszą porcję odkładamy do lodówki przynajmniej na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Kolejnym krokiem będzie dokładne wymieszanie bułki tartej z mlekiem, którą odstawiamy również do namoczenia. Wszystkie podroby mielimy maszynką do mięsa, dodając do nich następnie bułkę tartą, żółtka oraz przyprawy.

Białka, które należy wcześniej oddzielić od żółtek, ubijamy na sztywną pianę. Chcąc wiedzieć, jak upiec pyszną kaczkę, koniecznie musimy przygotować farsz do jej wypełnienia. Właśnie białka są ostatnim składnikiem do zmielonych podrobów. Takim farszem wypełniamy tuszkę, a następnie ją zszywamy. Tak przygotowaną kaczkę wkładamy do brytfanny lub naczynia żaroodpornego i pieczemy pod przykryciem ok. godziny w 180 stopniach Celsjusza. Konieczne jest to, aby co jakiś czas polewać całą kaczkę tłuszczem, który spływa na dno brytfanny, dzięki temu nasza kaczka pieczona z jabłkami będzie soczysta i miękka.

Ostatnim etapem, gdy już mięso zmięknie, będzie dołożenie pokrojonych w plasterki lub talarki jabłek. Wtedy też zdejmujemy z naczynia żaroodpornego lub brytfanny przykrywkę i dopiekamy kaczkę już 150 stopniach Celsjusza. Sprawdzamy, aż nasze mięso się zarumieni, wtedy nasza faszerowana kaczka pieczona w całości jest już gotowa. Będzie ona bardzo dobra na obiad razem z pieczonymi ziemniakami lub kluskami śląskimi.

Przepisy na kaczkę pieczoną z pomarańczami

Kaczka pieczona z pomarańczami brzmi dość orientalnie. Jeżeli jednak chcemy się dowiedzieć, jak zrobić inną wersję kaczki, to właśnie ten przepis będzie jednym z najłatwiejszych i najlepszych w wykonaniu. Do przygotowania kaczki w całości będziemy potrzebować:

  • 1 porcji młodej kaczki
  • 3-4 słodkich pomarańczy (w zależności od ich wielkości)
  • 3-4 ząbków czosnku
  • Pół filiżanki oliwy z oliwek
  • 6 łyżek wody
  • Bazylii, tymianku, chili, imbiru, pieprzu ziołowego, oregano
  • Soli i pieprzu

Mając już kaczkę, która jest pozbawiona wszystkich podrobów, następnie przygotowujemy marynatę. W tym celu mieszamy ze sobą oliwę z oliwek, wodę, czosnek, po pół łyżeczki chili, soli, pieprzu, imbiru oraz bazylii. Ponadto do całości dodajemy również po łyżce oregano oraz pieprzu ziołowego. Do tak utworzonej marynaty dodajemy obrane cząstki dwóch pomarańczy i całość blendujemy.

Zastanawiając się, jak zrobić taką kaczkę w całości w pomarańczach, marynatą nacieramy tuszkę nie tylko na zewnątrz, ale również w środku. Akurat kaczka nie jest faszerowana, jednak marynata spowoduje, że mięso będzie aromatyczne, miękkie oraz soczyste. Najpierw pieczemy w piekarniku taką kaczkę ok. 20-25 minut bez przykrycia dbając o to, aby urządzenie było bardzo mocno rozgrzane do 200 stopni Celsjusza.

Ważne jest również to, aby w pierwszym etapie piec tuszkę z kaczki piersiami do góry. Po tym czasie przewracamy kaczkę na drugą stronę, a także zmniejszamy temperaturę do 170 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze pieczemy ok. godzinę, aż kaczka będzie prawie dobra. Pamiętajmy o tym, iż piekąc ją w całości, trwa to nieco dłużej, gdybyśmy mieli ją poporcjowaną. Wtedy również przykrywamy naszą brytfannę lub naczynie żaroodporne. Na sam koniec odkrywamy naczynie, a także dokładamy do kaczki pokrojone w cząstki pomarańcze. Taką kaczkę w całości z pomarańczami zapiekamy jeszcze przez ok. 15-20 minut w 180-200 stopniach Celsjusza. Kaczka w pomarańczach będzie bardzo dobra nie tylko na święta, ale również na bardziej wystawny obiad.

Przepisy na kaczkę pieczoną w całości z pieczarkami - jak upiec pyszny obiad?

Wiedząc to, jak upiec kaczkę w całości, aby wyszła naprawdę dobra, możemy eksperymentować z różnymi rodzajami farszu. Taką ciekawą propozycją są pieczarki, które zazwyczaj kojarzone są z wieprzowiną, a szczególnie z karkówką. Warto wiedzieć, jak upiec taką kaczkę, aby wyszła aromatyczna, a także jej smak został jeszcze bardziej wydobyty.

Faszerowana kaczka z pieczarkami według przepisu będzie wymagać następujących składników:

  • 1 szt. młodej kaczki
  • 70 dag pieczarek
  • 2 małe cebule
  • 1 kg ziemniaków
  • 3 ząbki czosnku
  • Po pół pęczka szczypiorku, natki pietruszki oraz koperku
  • Świeży rozmaryn i tymianek
  • 1 łyżeczka czosnku niedźwiedziego
  • Pół łyżeczki pieprzu ziołowego
  • Sól i pieprz do smaku
  • 50 g masła

Tak, jak wszystkie przepisy na kaczkę pieczoną w całości, również tutaj należy najpierw oporządzić tuszkę, jeżeli jest to konieczne. W tym celu dokładnie czyścimy naszą porcję, a następnie przygotowujemy wszystkie przyprawy, którymi dokładnie natrzemy kaczkę. Najpierw siekamy drobno rozmaryn i tymianek i mieszamy z pieprzem ziołowym oraz czosnkiem niedźwiedzim. Do całości dodajemy również sól i pieprz, a także przeciśnięty przez praskę czosnek. Jeżeli chcemy się dowiedzieć, jak zrobić, aby nasza porcja mięsa była naprawdę pyszna, dobrze jest odstawić kaczkę do lodówki na kilka godzin, aby mięso dobrze przeszło aromatem i smakiem przypraw.

W tym czasie przygotowujemy pieczarki, które w razie potrzeby obieramy ze skórki. Następnie przekrajamy na połówki i podsmażamy na maśle oraz pokrojonej w piórka cebuli. Do podduszonych pieczarek dodajemy również pokrojony szczypiorek, natkę pietruszki oraz koperek. Cały farsz wykładamy do wnętrza kaczki i ją zaszywamy. Pieczemy ją początkowo przez godzinę pod przykryciem, pamiętając o tym, aby co jakiś czas polewać ją tłuszczem z przyprawami. Po godzinie dodajemy do kaczki pokrojone w ćwiartki ziemniaki i pieczemy przez kolejną godzinę w 180 stopniach, aż tuszka będzie naprawdę dobra, natomiast ziemniaki się zarumienią.

Faszerowana kaczka na święta - jak upiec, aby była naprawdę dobra?

Znając klasyczne przepisy na kaczkę pieczoną, będziemy wiedzieli, jak przygotować wytrawną potrawę na święta, a także na każdą inną większą okazję. Jak zrobić taki obiad, aby kaczka była nie tylko odpowiednio faszerowana, ale jednocześnie wyszła bardzo soczysta. Przeglądając wcześniejsze przepisy, możemy znaleźć kilka wskazówek.

Podejmując wyzwanie, jak upiec kaczkę, aby nam wyszła naprawdę dobra, warto podzielić jej pieczenie na przynajmniej dwa etapy. Pierwszy z nich zazwyczaj jest w niższej temperaturze pod przykryciem. Dzięki temu dowiemy się, jak zrobić, aby kaczka była krucha i soczysta. Jednak na sam koniec zdejmujemy przykrywkę i jednocześnie podwyższamy temperaturę. Wtedy sprawimy, iż kaczka się bardzo ładnie zarumieni, a także jej skórka zrobi się chrupiąca. Mając już takie porady, jak zrobić pyszną kaczkę, możemy bez problemu zaplanować wystawny obiad.

Kaczka pieczona w całości w piekarniku na obiad. Zobacz, jak zrobić pyszną kaczkę na święta, a także, jakie przepisy na kaczkę pieczoną z jabłkami są najpopularniejsze.

Kaczka pieczona - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto