Jaglanka

jaglanka

Kasza jaglana jest jedyną kaszą, która zawiera wszystkie, potrzebne dla organizmu człowieka, składniki odżywcze. Dlatego też jaglanka jest wartościowym daniem, które warto wprowadzić do menu na śniadanie. Jaglanka składa się z kaszy jaglanej ugotowanej na wodzie lub na mleku, podanej na ciepło z owocami. Można ją również zmiksować z różnymi dodatkami tworząc budyń jaglany. Delikatny smak kaszy jaglanej sprawia, że szczególnie dobrze sprawdza się ona w daniach na słodko i deserach. Najbardziej popularnym daniem jest jaglanka zmiksowana z bananem. Kasza jaglana jest również wdzięcznym składnikiem dań dla wegetarian, gdyż można z niej zrobić wiele dań od klusek, poprzez kotlety i pasztety, aż po serniki i słodycze.

Jaglanka - pomysły, przepisy, dodatki, propozycje podania

Szukasz dania na śniadanie, które będzie szybkie i łatwe do zrobienia, a jednocześnie smaczne i fit. Takim daniem jest właśnie jaglanka, zrobiona ze zdrowej i pysznej kaszy jaglanej. Warto poznać ciekawe przepisy, dzięki którym w 20 minut zrobisz pyszne danie śniadaniowe z owocami i innymi dodatkami. W ten sposób przygotujesz sobie nietuczące i pożywne śniadanie fit, które można także zabrać ze sobą do pracy w lunchboxie. Przedstawiamy ciekawe przykłady przepisów na jaglankę i doradzamy z jakimi dodatkami będzie najlepiej smakować.

Jaglanka na śniadanie to jedno z lepszych dań fit, które podnosi odporność

Czym jest jaglanka i dlaczego warto ją jeść

Dietetycy zalecają jedzenie na śniadanie węglowodanów, które są szczególnie dobre dla mózgu. Jednym z lepszych rozwiązań jest wprowadzenie do diety śniadaniowej kaszy jaglanej. Jaglanka dobrze wpisuje się do kanonu śniadaniowych dań fit, które można łatwo zrobić i które doskonale smakują. Podstawą jaglanki jest kasza jaglana ugotowana na wodzie lub na mleku i zmiksowana z różnymi dodatkami. Można ją podawać na ciepło lub na zimno. Najczęściej łączy się ją z owocami, bakaliami lub orzechami. Jest to pyszne danie śniadaniowe, łatwe do zrobienia, które można również zabrać do pracy czy do szkoły w lunchboxie.

Kaszę jaglaną pozyskujemy z prosa. Zboże to uprawiane niegdyś w Afryce znalazło zastosowanie w wielu kuchniach świata. Jest to przy tym jedyne zboże, które zawiera wszystkie niezbędne dla człowieka składniki odżywcze. Posiada wartościowe białko i błonnik, jak również witaminy z grupy B i liczne minerały. Jest dobrym źródłem magnezu. Zawiera również wapń, żelazo oraz cynk.

Spożywanie kaszy jaglanej pomaga regulować poziom cholesterolu we krwi oraz ciśnienia krwi. Ma ona niski indeks glikemiczny, dlatego też doskonale sprawdza się w dietach odchudzających. Proso wzmacnia poziom kolagenu w organizmie, a co za tym idzie poprawia stan skóry. Zapobiega anemii, a także zmniejsza częstotliwość występowania migreny. Kasza jest zasadotwórcza, dlatego zapobiega zakwaszeniu organizmu.

Kasza jaglana - zastosowanie w kuchni

Kasza jaglana uchodzi za jedną z najzdrowszych kasz, dlatego warto częściej sięgać po nią w kuchni. Ziarenka kaszy jaglanej są bardzo małe, dlatego rzadziej stosuje się ją do zup. Sprawdza się jednak jako składnik dań obiadowych zamiast kasz czy ziemniaków. Świetnie smakuje podana do mięsa z sosem, do gulaszu lub do dań warzywnych.

Kaszę jaglaną gotujemy na wodzie lub na mleku. Przed gotowaniem warto ją przepłukać wodą z kranu. Kasza może zawierać goryczkę. Aby pozbyć się gorzkiego smaku kaszę przelewamy wrzątkiem. Następnie zalewamy kaszę wodą w proporcji 2.5 szklanki wody na szklankę kaszy. Gotujemy około 15 minut.

Gotowana kasza jaglana służy nie tylko jako dodatek do obiadu, lecz także jako składnik wielu ciekawych dań. Stanowi ona ulubiona alternatywę dla wegetarian. Świetnie sprawdza się jako składnik wegetariańskich kotletów, klopsików i pasztetów. Można z niej także zrobić placki i kluseczki. Nadaje się także jako dodatek do sycących sałatek.

Co ciekawe, wegetarianie wykorzystują kaszę jaglaną do wyrobu wegańskiego mleka, jogurtu i serka. Można z niej również upiec pyszny sernik wegański lub wegetariański. Zmiksowana kasza jaglana stanowi świetną bazę do deserów, gdyż ma ona delikatny smak i kremową konsystencję. Zrobimy z niej wegetariańskie lody, kokosowe ciasteczka, a nawet pączki lub brownie. Na rynku dostępna jest także mąka jaglana, która sprawdza się jako dodatek do wypieków, placków lub naleśników.

Jak zrobić pyszną jaglankę

Klasyczna jaglanka na śniadanie - najlepsze przepisy

Jaglanka jest szybkim i pożywnym daniem śniadaniowym. Kaszę gotujemy na wodzie lub na mleku, krowim lub wegetariańskim. Możemy ją ugotować poprzedniego dnia, aby mieć gotową na rano. Kaszę gotuje się dość szybko, dlatego też dobrze jest ugotować ją rano aby zjeść na ciepło.

Delikatny smak kaszy sprawia, że świetnie nadaje się ona na słodkie danie z owocami. Jaglankę przyrządzamy jako proste danie z kaszy jaglanej z owocami i innymi dodatkami. Innym sposobem podania jaglanki jest zmiksowanie jej z owocami tworząc rodzaj budyniu. Do jaglanki warto takżę dodać orzechy. Możemy ja namoczyć na noc, a następnie zmiksować wraz z jaglanką, lub po prostu posypać nimi potrawę.

Ciekawe przepisy na jaglankę fit z owocami i różnymi dodatkami

Jaglanka jest daniem niskokalorycznym i nietuczącym. Dlatego warto wprowadzić ją do diety osób odchudzających się lub pragnących zachować prawidłową wagę. Kaszę jaglaną gotujemy poprzedniego dnia lub tego samego dnia rano i uzupełniamy różnymi dodatkami. Jakie dodatki najlepiej pasują do jaglanki:

  • owoce,
  • orzechy,
  • masło orzechowe,
  • miód lub syrop klonowy.

Jeśli lubimy słodkie dania i dbamy o zdrowie, warto zastąpić cukier ksylitolem. Doskonałym elementem słodzącym jest po prostu miód lub syrop klonowy. Świetnym dodatkiem do polania jaglanki jest słodki sos zrobiony z masła orzechowego wymieszanego z syropem klonowym.

Dobrym rozwiązaniem dla diety fit jest jaglanka z owocami i bakaliami. Suszone owoce, bakalie oraz orzechy i pestki warto namoczyć na noc. Rano mieszamy jaglankę z bakaliami i owocami i mamy idealne i smaczne śniadanie fit.

Fajnym pomysłem na śniadanie lub wspaniały deser, lubiany także przez dzieci, jest jaglany budyń. Jest to po prostu jaglanka zmiksowana z owocami. Blendujemy ugotowaną kaszę jaglaną z dodatkiem cukru. Aby danie było bardziej fit, warto zastosować miód, ksylitol lub syrop klonowy. Jaglankę blendujemy razem z owocami. Mogą to być: truskawki, banan, brzoskwinie, śliwki, wiśnie, borówka amerykańska i inne. Prócz tego warto na wierzchu posypać budyń jaglany owocami. Świetnie smakuje także polany syropem owocowym.

Jaglanka - przepisy

Często zadawane pytania
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto