Frytki z warzyw

frytki z warzyw

Frytki z warzyw to najlepsza alternatywa dla ziemniaczanych frytek smażonych na głębokim oleju. Możesz zrobić je z batatów, marchewki, selera lub pietruszki, tnąc w słupki i piekąc w piekarniku z ulubionymi przyprawami. Domowe frytki wspaniale smakują również z dipem własnej roboty. Warzywny przysmak może stać się zarówno dodatkiem do obiadu, jak i zdrową przekąską w ciągu dnia. Wystarczy kilka prostych trików i przepisów, aby samodzielnie przygotować chrupiące, pyszne i kolorowe frytki.

Frytki z warzyw – przepisy na zdrowe i smaczne frytki z różnych warzyw

Frytki z warzyw to znakomity pomysł na smaczną i zdrową przekąskę, a także dodatek do obiadu. Przepis na warzywne frytki jest świetną alternatywą dla frytek ziemniaczanych, które zwykle smaży się na głębokim tłuszczu. Frytki z marchewki, z buraka czy batatów podawać możesz wprost z piekarnika. To właśnie pieczone warzywa są bowiem nie tylko lekkie, ale też smaczne i zdrowe. Z tego względu polecane są zwłaszcza dla dzieci jako zamiennik słonych przekąsek. Jak zrobić frytki z warzyw? Sprawdź najlepsze sposoby i dowiedz się, z których warzyw najlepiej przyrządzać warzywne frytki.

Przepis na frytki z warzyw z piekarnika – sprawdź, jak zrobić pieczone frytki!

Warzywne frytki, czyli sposób na lekkie, smaczne i zdrowe danie

Warzywne frytki to jedna z najciekawszych i najbardziej smacznych potraw, która jednocześnie jest też niezwykle zdrowa. Frytki z warzyw zupełnie różnią się od tych, które robi się z ziemniaków. Mają na pewno bardziej intensywny smak i aromat, a także znacznie więcej cennych właściwości odżywczych i witamin. W dodatku dedykowane są nie tylko dla dorosłych w formie zamiennika solonych przekąsek, ale i dla dzieci zamiast chipsów. Nawet najwięksi przeciwnicy warzyw nie będą się im umieć oprzeć. Frytki warzywne serwować można zarówno saute, jak i do ryb lub mięsa. Warto przygotować do nich również domowej roboty sos, który świetnie podkreśli smak frytek. Co ważne, przekąskę zrobić można z niemal dowolnych warzyw. Znakomicie smakują m.in. frytki z marchewki, z buraka, z batatów czy pietruszki. Nie dość, że są różnorodne i kolorowe, to w dodatku naprawdę pyszne i zdrowe.

Jak widzisz, frytki zrobić można nie tylko z ziemniaków. Te najbardziej popularne są zwykle krojone w słupki i smażone na głębokim tłuszczu, a następnie obficie solone. Polacy uwielbiają też gotowe frytki w paczkach, najczęściej głęboko mrożone. Proste lub karbowane frytki wrzucają do frytkownicy, garnka z olejem lub piekarnika, aby przyrządzić je następnie na obiad. Zdecydowanie zdrowszą i równie pyszną opcją są jednak własnoręcznie przygotowane frytki z warzyw. Nie są one ani słone, ani kaloryczne. W porównaniu do tych mrożonych lub z popularnych fast-foodów warzywne frytki są naprawdę świetnym dodatkiem do obiadu, lub po prostu zdrową przekąską. Wystarczy upiec skrojone w kształt frytek warzywa, aby zyskać przepyszne danie do chrupania.

Domowe frytki z warzyw kontra fast-foody. Wszystko, co warto wiedzieć

Frytki warzywne mogą stać się znakomitym dodatkiem do obiadu lub kolacji, a także zdrową przekąską do filmu dla domowników. Gdy je odpowiednio przyrządzisz i doprawisz, na pewno nikt nie będzie umieć im się oprzeć. Frytki z warzyw można zrobić również na spotkanie towarzyskie, wieczór z rodziną lub poczęstunek dla niespodziewanych gości. Nie dość, że frytki można przyrządzić z wielu warzyw, to w dodatku możesz je albo upiec, albo usmażyć – wszystko zależy od preferencji i okoliczności. Tradycyjne frytki z ziemniaków znane są na całym świecie. W porównaniu do warzywnych, które najczęściej się piecze, ziemniaczane smaży się na głębokim oleju. Niestety wcale nie służy to naszym organizmom. Tłuszcz w nadmiernej ilości, zwłaszcza dla osób odchudzających się, może być najgorszym wrogiem. Właśnie dlatego lepiej postawić na dietetyczną wersję tej najsłynniejszej słonej przekąski świata, przyrządzając frytki z warzyw.

Uwielbiasz frytki z fast-fooda i nie możesz się im oprzeć? Zamiast smażonych na głębokim oleju frytek, warto przyrządzić ich pieczoną wersję z warzyw. Wystarczy przyprawić je do smaku i ewentualnie wymieszać z oliwą z oliwek, aby przyprawa dobrze oblepiła frytki z każdej strony. Co z mrożonymi frytkami z ziemniaka? Je również można przygotować w piekarniku, żeby były trochę zdrowsze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że producenci najczęściej nasączają je tłuszczem przed mrożeniem. Właśnie dlatego frytki te tak dobrze pieką się w piekarniku bez użycia tłuszczu – one już go w sobie mają! Może się więc wydawać, że mrożone frytki z piekarnika są zdrowe. Tymczasem one nie potrzebują tłuszczu, bo producent „kąpał” je w nim już znacznie wcześniej, zanim frytki zamroził.

Frytki ziemniaczane nie są polecane przez dietetyków. Często smaży się je na słabej jakości oleju, używając najgorszych odmian ziemniaków. Takie frytki nie mają zwykle ani pożytecznych witamin i właściwości odżywczych, ani smaku. Nic dziwnego, że później potrzeba soli i ketchupu, aby frytki „jakoś” smakowały. Jedzenie ziemniaczanych frytek z fast-foodów i zamrażalnika jest niedobre dla naszego zdrowia. Właśnie dlatego powinniśmy postawić na własnoręczne robienie frytek – najlepiej nie z ziemniaków, a różnych warzyw. Nie dość, że warzywna przekąska będzie niemal bez tłuszczu i zbędnych kalorii, to w dodatku dostarczy do organizmu cenne witaminy i substancje mineralne. To doskonała przekąska zarówno dla osób będących na diecie, jak i dla wszystkich lubiących zdrowo się odżywiać.

Smaczne frytki warzywne, krok po kroku. Jak je zrobić w piekarniku?

Z jakich warzyw najlepiej zrobić frytki? Najważniejsze wskazówki dla początkujących

Lubisz frytki smażone na głębokim tłuszczu? Ich zwolenników jest naprawdę sporo. Od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na smażoną wersję frytek – nie powinny wówczas zaszkodzić organizmowi. Jeśli jednak jesz je więcej niż kilka razy w miesiącu, przemyśl kwestię ich samodzielnego przygotowywania. Gdy już muszą to być ziemniaki, smaż je zawsze na świeżym oleju. Wybieraj też takie odmiany ziemniaków, które wyróżniają się dużą zawartością skrobi (np. Ibizy, Ibisy i Tajfuny). Ziemniaki powinny mieć też podłużny kształt, ponieważ właśnie takie nie będą pochłaniać ogromnych ilości tłuszczu. Mimo wszystko poleca się też za każdym razem porządnie odsączać frytki z oleju, najlepiej odkładając je na chwilę na papierowy ręcznik. Wówczas wchłonie on nadmiar zbędnego tłuszczu, co zmniejszy kaloryczność frytek. Zamiast soli, używać możesz też wykorzystać różnego rodzaju przyprawy, np. oregano, bazylię i zioła prowansalskie.

Aby przyrządzić pyszne i zdrowe frytki, wcale nie musisz jednak korzystać z ziemniaków! Doskonałym pomysłem będzie wykorzystanie różnych warzyw, m.in. buraków, marchewki, cukinii, batatów lub selera. Można je albo usmażyć, albo upiec – wiadomo, druga opcja będzie znacznie korzystniejsza dla zdrowia. Frytki z piekarnika są mniej kaloryczne. Wystarczy tak naprawdę pokroić wybrane warzywa w słupki, aby przypominały klasyczne frytki. Następnie można zapanierować je w oliwie z mieszaniną dowolnych przypraw i ziół. Wysypuje się je później na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wstawia do nagrzanego piekarnika. W zależności od tego, jakie warzywa (i w jakiej ilości) tam włożysz, frytki piecze się od 20 do nawet 60 minut. Gotowe frytki warzywne najlepiej smakują z ketchupem, ale też domowym dipem czosnkowym. Z jakich warzyw najlepiej robić domowe frytki? Oto kilka najczęściej polecanych:

  • Bataty – mają słodki posmak i są jednymi z najczęściej wykorzystywanych warzyw na domowe frytki. Mają bardzo specyficzny smak, który nie do końca odpowiadać może zagorzałym fanom frytek z fast-fooda. Jako że są twarde, piecze się je nieco dłużej niż inne warzywa.
  • Seler – frytki z niego wspaniale pachną po upieczeniu, a ich smak doskonale uzupełnia każde danie obiadowe. Niektórzy uważają, że frytki z selera są najlepsze wśród wszystkich warzyw przygotowywanych w ten sposób.
  • Marchewki – są bardzo smaczne, zwłaszcza doprawione ostrą papryką. Należy jednak bardzo uważać podczas ich przyrządzania, ponieważ marchewkowe frytki mogą się dość szybko przypalić.
  • Cukinia – frytki z cukinii również powinno piec się krótko, bo maksymalnie przez kwadrans. Warzywo jest pełne wody, stąd konieczność krótkiego pieczenia. Inaczej frytki mogą się spalić!
  • Pietruszka – powinno się ją piec podobnie jak marchewki. Mimo że czas przyrządzania jest niemal identyczny, pietruszka nie jest już taka słodka. Wystarczy ją przyprawić, aby nabrała jeszcze ciekawszego smaku i aromatu.
  • Buraki – możesz pokroić je w paski, choć równie dobrze prezentują się w formie łódek. Pamiętaj, żeby tylko nie były zbyt cienkie, ponieważ wówczas mogą się przypalić.

Frytki z batatów – popularne, pyszne i zdrowe

Bataty to przepyszne słodkie ziemniaki, które od czasu do czasu przygotowujemy w naszym kraju. Szkoda, że sięgamy po nie zdecydowanie mniej chętnie niż po klasyczne ziemniaki. Bataty mają bowiem znacznie lepsze od nich wartości odżywcze i witaminy. Na świecie jest już ok. 400 różnych odmian batatów, z których każdy ma zupełnie inne właściwości prozdrowotne. Wśród najcenniejszych właściwości batatów wymienić można następujące:

  1. Systematyczne spożywanie batatów może zmniejszyć ryzyko zachorowania m.in. na raka piersi lub jelita grubego, a także na nowotwór nerek.
  2. Bataty wpływają na lepszą pracę komórek trzustki, a także gospodarki glukozowej – zwłaszcza że zawierają wolniej wchłaniające się węglowodany. Dzięki nim można również zmniejszyć objawy spowodowane insulinoopornością.
  3. Bataty wpływają na poprawę wrażliwości ludzi na insulinę. Ich indeks glikemiczny to niecałe 60 IG. Nic więc dziwnego, że warzywa te zalecane są zwłaszcza chorym na cukrzycę.
  4. Regularne jedzenie batatów ma korzystne działanie na wzrok, głównie dzięki dużej zawartości w nich karotenoidów i karotenów.
  5. Bataty wpływają na lepszą pamięć, co związane jest najprawdopodobniej z antocyjaninami, które znajdują się w tych warzywach.

Aby zrobić frytki z batatów, należy przygotować ok. 0,5 kg tych warzyw, oliwę z oliwek i przyprawy do smaku – słodką paprykę, zioła prowansalskie i sól. Najpierw obierz bataty i pokrój je w paski, żeby przypominały frytki. Wrzuć warzywa do miski, polej oliwą i dosyp przyprawy. Wymieszaj wszystko ręcznie z batatami, aby przyprawy z oliwą wsiąkły w warzywa. Wyłóż papierem do pieczenia dużą blaszkę piekarnika, po czym wysyp na nią frytki. Piecz w 180 st. C przez 40 minut, aż bataty się przyrumienią.

Najciekawsze przepisy na frytki z warzyw – wybierz swoje ulubione!

Chcesz zaskoczyć niespodziewanych gości? A może pragniesz przygotować swoim dzieciom coś pożywnego na przekąskę do filmu? W takim razie sięgnij po jeden z poniższych przepisów na warzywne frytki! Z pewnością będą znacznie lepsze do chrupania i przede wszystkim zdrowsze niż sklepowe chipsy lub paluszki.

  • Frytki z warzyw – w celu przygotowania kolorowych frytek warzywnych potrzebujesz marchewki, selera, cukinii, pietruszki, buraka, batata, oliwy z oliwek, oregano, przyprawy curry, pieprzu i soli. Obierz warzywa (oprócz cukinii) i pokrój je w słupki. Ułóż na blaszce piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Posyp wszystkimi przyprawami i posmaruj z wierzchu oliwą, najlepiej przy pomocy specjalnego pędzelka. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piecz przez ok. 40 minut. Podczas przygotowywania frytek możesz otworzyć dwa razy piekarnik, żeby wyrzucić z niego parę. Frytki z warzyw doskonale smakują z domowym sosem czosnkowym.
  • Frytki z cukinii – najpierw umyj cukinię i pokrój ją na cztery kawałki. Każdą z tych części podziel na równe słupki, które kształtem przypominać będą frytki. Podziel je na równe porcje. W osobnej misce zmieszaj jajko z solą, najlepiej przy użyciu trzepaczki. W drugim naczyniu zmieszaj bułkę tartą z pieprzem i czosnkiem. Dodaj wybrane przyprawy i odrobinę startej mozzarelli albo parmezanu. Zamocz wszystkie frytki w jajku, a potem obtocz każdą w panierce. Wyłóż blaszkę papierem do pieczenia, wysyp na nią frytki z cukinii i piecz przez maksymalnie 15 minut w temperaturze 180 st. C. Podawaj frytki z sosem salsa albo czosnkowym.
  • Frytki z selera – dokładnie umyj seler i pokrój go na słupki, aby wyglądały jak tradycyjne frytki. Żeby stały się bardziej chrupiące, posmaruj je oliwą z oliwek. Wrzuć pokrojone i nasmarowane warzywa do miski, po czym posyp je przyprawami, doprawiając do smaku słodką papryką, oregano, curry i solą. Odstaw do lodówki na 45 minut, po czym wyjmij seler. Nastaw piekarnik na 180 st. i wyłóż blaszkę papierem do pieczenia. Wysyp na nią frytki z selera, po czym piecz przez ok. 30 minut. Dopilnuj czasu, bo spalony seler na pewno zrobi się gorzki.

Frytki z warzyw - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto