Frittata

frittata

Frittata to popularne danie włoskie, które swoją formą mocno przypomina słynny hiszpański omlet. Nazwa potrawy pochodzi od włoskiego słowa fritto, które w tłumaczeniu na język polski oznacza dosłownie smażenie. Włoska frittata najczęściej składa się głównie z jaj oraz wypełnienia w postaci serów, mięsa, warzyw i innych ciekawych dodatków. Frittatę można przygotować podobnie do hiszpańskiej tortilli, jednak zdecydowanie najczęściej pozostawia się ją „otwartą” od góry. Przyprawy i dodatki zwykle lokuje się na jej górnej części – zupełnie tak jak w przypadku włoskiej pizzy.

Frittata – przepisy na tradycyjne danie kuchni włoskiej

Frittata jest jednym z najbardziej popularnych dań we Włoszech. To dość specyficzny omlet jajeczny, który w Italii smaży się na patelni z wieloma dodatkami, a później zapieka w piekarniku. Bardzo często przyrządza się ją na śniadanie, a Włosi jedzą frittatę zarówno na ciepło, jak i na zimno. Czy frittatę można zrobić również w samym piekarniku? Jak smakuje warzywna, typowo wegetariańska wersja potrawy? Sprawdź najlepszy pomysł na frittatę i dowiedz się, który przepis warto włączyć do swojego jadłospisu.

Co to frittata? Sprawdź najciekawszy pomysł na pożywną frittatę na śniadanie

Co warto wiedzieć o potrawie? Kilka słów na temat frittaty

Frittata to słynny włoski omlet, który największą popularnością cieszy się zwłaszcza na południu słonecznej Italii. Oczywiście północ kraju także może poszczycić się doskonale przyrządzonym daniem z jajek, jednak to właśnie południe słynie z najlepszej frittaty. Nie bez powodu mówi się, że włoska kuchnia jest jedną z najpyszniejszych na świecie! Warunkuje ją wiele cech, między innymi historia Italii, a także włoska kultura, klimat i położenie geograficzne. Dzięki lokalizacji tuż przy Morzu Śródziemnym kuchnia Italii charakteryzuje się wpływem kilku zróżnicowanych kultur, co wyraźnie odczuć można w tamtejszych potrawach. Włoską kuchnię cechuje sezonowość, różnorodność, wysoka jakość i przede wszystkim prostota. Z połączenia najprostszych produktów spożywczych powstała między innymi właśnie frittata, na której dziś się skupimy.

Frittata jest tradycyjnym włoskim daniem, które składa się z jajek i kilku dodatków – w zależności od preferencji osoby tworzącej potrawę. Jest to włoski omlet jajeczny, który zapieka się i wcześniej smaży z mięsem, warzywami, serami, owocami morza i innymi pysznymi składnikami. Można wobec tego przygotować danie zarówno na patelni, jak i w piekarniku. Przepis na frittatę jest bardzo prosty, więc spokojnie poradzi z nim sobie zupełnie każdy, nawet największy amator gotowania. Nie musisz mieć specjalnych umiejętności kulinarnych, aby zrobić potrawę. Wystarczy tak naprawdę postępować zgodnie ze wskazówkami, żeby stworzyć pyszny włoski omlet dla całej rodziny. Frittata doskonała będzie zarówno dla wegetarian i wegan, jak i dla osób lubiących jeść mięso. Skład dania zależy bowiem od tego, na jaką wersję frittaty się zdecydujesz. Przepis umożliwia nieskończone modyfikacje, więc przy omlecie z Italii można się naprawdę popisać kulinarnie.

Główne składniki i rodzaje frittaty – sprawdź ważne informacje!

Według oryginalnej włoskiej receptury frittatę należy najpierw smażyć na patelni, a dopiero na 5 ostatnich minut wrzucić ją do piekarnika. Właśnie taki zabieg sprawia, że omlet rośnie i staje się jednocześnie znacznie lżejszy i puszysty w przeciwieństwie do tego, niż gdyby smażono go jedynie z dwóch stron na patelni. Wówczas na pewno wyszedłby znacznie cieńszy i bardziej twardy. Aby przyrządzić pyszną frittatę, należy zaopatrzyć się przede wszystkim w żeliwną patelnię. Może być to też inna patelnia, jednak musi być tak skonstruowana, żeby nadała się do zapiekania w piekarniku. Wystrzegaj się patelni z plastikowymi dodatkami, ponieważ one nie nadadzą się do pieczenia w wysokiej temperaturze – zwyczajnie mogą się stopić, wydzielając toksyny, które później mogą wraz z jedzeniem przedostać się do naszego organizmu.

W klasycznej i prostej frittatcie powinno znaleźć się niewiele składników. Do najważniejszych, zgodnie z oryginalną recepturą, zaliczają się jajka, oliwa, pierz, sól, pecorino i parmigiano reggiano. Oczywiście można odejść od tradycji i postawić na składniki, które lubisz – w tym przypadku ograniczeniem pozostaje wyłącznie wyobraźnia. Warto wiedzieć, że w tym daniu najlepiej sprawdzają się wyraziste smaki. Można więc dodać do frittaty suszone pomidory, ser feta, mozzarellę, świeże zioła (np. rozmaryn, oregano i bazylia), ser kozi, gorgonzolę czy oliwki.

Będąc przy włoskiej frittatcie, warto wspomnieć jeszcze o jej podstawowych rodzajach. Najsłynniejszą w Italii wersją tego dania jest frittata di cipolle, czyli potrawa z białą cebulą. Opiera się ona na popularnej włoskiej tradycji, a skład potrawy to jajka, zapiekany ser, pieprz, sól i cebula smażona w dużej ilości oliwy z oliwek. Danie spożywane było dawniej przez robotników i klasę ubogą, więc popularne było główne na głębokich wsiach. Dziś oczywiście skład klasycznej frittaty ulega stałym modyfikacjom. Klasyczną wersję potrawy można zamówić jednak w lokalnych restauracjach, gdyż aktualnie danie to uchodzi za prawdziwy włoski rarytas. Oprócz tego wyróżnia się również frittatę di maccheroni, którą robi się z resztek makaronu (np. na spaghetti), jajek, oliwy z oliwek, pomidorów, czosnku, pieprzu i soli. Danie zyskało popularność nie tylko we Włoszech, ale też Finlandii i Szwecji. Niektórzy przyrządzają tę wersję frittaty z mięsem lub rybą.

Popularne przepisy na frittatę – warzywna, z mięsem, na zimno i na ciepło

Frittata ze szpinakiem, wersja wegetariańska – jak ją przygotować?

Frittata jest włoskim omletem jajecznym, który smaży się, a następne zapieka z różnymi składnikami. Danie jest bardzo pożywne, a jednocześnie lekkie i delikatne dla żołądka. Masz ochotę spróbować go w wersji wegetariańskiej? Wystarczy zaopatrzyć się w następujące składniki: świeży szpinak w liściach, jaja, czosnek, kukurydza z puszki, śmietana 18%, seler naciowy, masło, oliwa z oliwek, pomidory, papryczka chili, tarty ser pecorino, kostka żółtego sera, orzechy włoskie, pieprz, sól i sproszkowana papryka. Przepis jest bardzo prosty i szybki, więc z pewnością każdy doskonale z nim sobie poradzi – nawet osoba, która nie ma zbyt dużego doświadczenia w gotowaniu.

Najpierw dokładnie umyj liście szpinaku. Następnie osusz je i duś pod przykryciem przed ok. 7 minut. Odcedź szpinak z wody, po czym odsącz go na ręczniku papierowym. Wlej do osobnej miseczki dokładnie roztrzepane jajka. Wymieszaj je ze śmietaną i szpinakiem, po czym dorzuć odcedzoną kukurydzę z puszki, zmiażdżony w prasce czosnek, posiekaną papryczkę chili i seler oraz pokrojone w kostkę pomidory (koniecznie pozbawione nasion). Dopraw całość do smaku pieprzem i solą. Rozgrzej masło i oliwę na patelni. Wlej masę jajeczną ze szpinakiem, następnie posyp ją orzechami włoskimi, papryką i dwoma serami. Smaż na małym ogniu przez ok. 7 minut, nie mieszając. Poczekaj, żeby masa się ścięła. Dopiero wtedy odwróć potrawę na drugą stronę i smaż przez maksymalnie 3 minuty. Serwuj potrawę na ciepło. Frittata równie doskonale smakować będzie podana na zimno.

Frittata z szynką – sprawdź, jak smakuje danie w wersji dla mięsożerców!

Jeśli wolisz mięsne potrawy, ta wersja frittaty na pewno przypadnie ci do gustu. Wykonanie jej zajmuje niewiele czasu, a receptura jest tak prosta, że z daniem świetnie poradzi sobie dosłownie każdy – nawet osoby, które nie mają zbyt dużej styczności z gotowaniem. Do przyrządzenia frittaty potrzebujesz następujących składników: jajka, mleko, szczypior, szynka (chuda wędlina), szpinak, czosnek, masło, ser feta, pieprz, sól i papryka w proszku.

Nagrzej piekarnik do 180 st. C. Następnie w osobnej miseczce roztrzep jajka z mlekiem. Dopraw je pieprzem i solą. Dodaj posiekany na drobno szczypiorek i szynkę pokrojoną w kostkę, po czym wymieszaj wszystko ze sobą. Umyj i osusz szpinak, następnie delikatnie podsmaż na maśle przeciśnięty przez praskę czosnek. Dodaj do niego szpinak i ostrożnie wymieszaj składniki ze sobą. Smaż przez ok. 3 minuty, żeby szpinak zmniejszył swoją objętość. Wlej masę jajeczną i smaż jeszcze przez 2 minuty. Później posyp omlet fetą pokrojoną na małe kawałki. Posyp go papryką w proszku i wstaw do rozgrzanego piekarnika. Piecz przez kwadrans, następnie serwuj frittatę zimną.

Aby zrobić danie, warto używać patelni z odpinaną rączką – plastikowa może się stopić w piekarniku pod wpływem działania wysokiej temperatury. Możesz również używać żeliwnej patelni, która dostosowana jest to pieczenia w piekarniku. Jeśli nie masz żadnej z wymienionych rodzajów patelni, zawsze możesz zawinąć rączkę swojej w aluminiową folię. Pomóc powinno też pieczenie w uchylonym lekko piekarniku. W ostateczności składniki umieść od razu do naczynia żaroodpornego – wówczas będzie można całkiem pominąć proces smażenia. Gdy frittata wyda ci się jeszcze niegotowa, dodaj jeszcze ok. 2-3 minuty pieczenia, wydłużając łączny czas przygotowania potrawy.

Frittata z cukinią – pomysł na pożywne śniadanie dla całej rodziny

Frittata jest smacznym daniem, które można zaserwować na pożywne śniadanie albo treściwą, sycącą kolację. Jest prosta do zrobienia, więc z przepisem poradzi sobie nawet laik w kuchni. Frittata z cukinią składa się z zaledwie kilku składników, zatem nie jest to skomplikowana potrawa. Aby przyrządzić ją na śniadanie, należy zaopatrzyć się w następujące składniki spożywcze: jajka, cukinia, cebula, oliwa z oliwek, pomidory koktajlowe, ser feta, pieprz i sól. Wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami, aby zrobić przepyszną frittatę dla całej rodziny.

Najpierw rozgrzej piekarnik do ok. 180 st. C. Następnie umyj cukinię i pokrój ją w małą kostkę. Obierz cebulę i ją także podziel na równe kawałki. Rozgrzej oliwę na patelni, po czym podsmaż na niej cebulkę. Po chwili dodaj cukinię i posyp ją odrobiną soli. Umyj pomidorki i przekrój na równe połówki. Wbij jajka do plastikowej miski. Dodaj pokruszoną fetę, sól i pieprz. Wymieszaj wszystko rózgą, aby masa zrobiła się większa. Dodaj cebulę do jajek z cukinią. Dorzuć również pomidorki, po czym zamieszaj całość. Przelej masę na patelnię i smaż przez kilka minut na wolnym ogniu. Następnie wstaw patelnię z żeliwną rączką do piekarnika na ok. 20 minut. Frittata powinna ściąć się i zarumienić z zewnątrz. Serwuj danie posypane świeżymi ziołami, np. bazylią lub oregano. Możesz podawać frittatę na dowolny posiłek w ciągu dnia.

Frittata jest świetnym pomysłem na smaczną kolację, ciepły obiad lub pożywne śniadanie. Możesz serwować ją zarówno na ciepło, jak i na zimno. Gdy już wypróbujesz na nią przepis, danie na pewno na dłużej zagości w rodzinnym jadłospisie. Frittata pochodząca z Italii to przepyszny omlet, który będzie w stanie przygotować każdy z nas, nawet z niewielkim doświadczeniem w kuchni. Podstawą potrawy są oczywiście jajka, będące nie tylko smaczne, ale i przepełnione cennymi wartościami odżywczymi. Warto nadmienić, że sporo w nich różnych witamin, m.in. A, D, E i witaminy z grupy B. To właśnie dzięki nim można lepiej zadbać o pracę swojego mózgu i narządu wzroku, a także zwiększyć odporność układu immunologicznego na wszelakie choroby i przeziębienia. Wzbogacając frittatę dodatkowo o warzywa, można dostarczyć do organizmu cennych substancji mineralnych i odżywczych, dzięki którym skutecznie zadbamy o zdrowie swoje i najbliższych.

Frittata - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto