Flaczki

flaczki

Flaczki są klasyczną zupą, która składa się głównie z mięsa. To bardzo gęsta, tradycyjna zupa polska, którą przyrządza się na wiele różnych sposobów i okazji. Nazwa potrawy pochodzi od jednego z głównych składników zupy, mianowicie oczyszczonych i pokrojonych w bardzo cienkie, długie paski części wołowego żołądka. Flaczki przyrządzać można również z żołądków wieprzowych, a także jeleniowatych. To potrawa, która cieszy się popularnością w Polsce od wielu pokoleń i przygotowywana jest zarówno na obiad, jak i na wesele, imieniny czy inne imprezy rodzinne.

Flaczki – proste i szybkie przepisy na domowe flaki

Flaczki to przepyszna zupa, która uchodzi za jedną z najbardziej kultowych w Polsce. To tradycyjne i smaczne polskie danie – potrafi gotować je niemal każda gospodyni domowa, zwłaszcza na wsi z zakorzenionymi głęboko tradycjami kulinarnymi. Flaczki najczęściej są wołowe, choć można przyrządzać je również z mięsa wieprzowego. Jaki jest stary i sprawdzony przepis na flaki? Jakie składniki należy przygotować, aby zrobić naprawdę smaczną zupę? Sprawdź najważniejsze informacje na temat flaczków i dowiedz się nieco więcej na temat historii tego popularnego w Polsce dania.

Pyszne, tradycyjne flaczki – sprawdź, jak się robi to polskie danie

Kilka słów na temat historii flaczków. Czy wiesz wszystko o tej zupie?

Flaczki popularne są w Polsce od bardzo dawna. To potrawa z wieloletnią historią, ponieważ w Polsce znana jest mniej więcej od XVI wieku. Dawniej za flaczkami szczególnie przepadała szlachta, m.in. król Władysław Jagiełło. Ponoć posilano się zupą podczas różnych ważnych wydarzeń, np. część wojska polskiego jadła flaczki przed… bitwą pod Grunwaldem! Wszystko dzięki temu, że zupa jest bardzo pożywna, sycąca i treściwa. To głównie zasługa mięsa wołowego albo wieprzowego, które stanowi podstawę potrawy. Co ciekawe, zupa flaki popularna jest nie tylko w Polsce. Zajada się nią wiele innych narodów, m.in. Czesi, Niemcy, Włosi, Francuzi i Austriacy. Zupy znacznie różnią się od siebie, więc wszędzie smakują zupełnie inaczej. W różnych częściach świata doprawia się flaczki w zupełnie inny sposób niż w Polsce. Dzięki przyprawom potrawa nabiera więc ciekawego, jednakże zróżnicowanego smaku i aromatu.

Aby zrobić flaczki, najlepiej wykorzystać najważniejsze części żołądka. Idealnie sprawdzi się tutaj mięso wołowe, jednak zupa równie smaczna będzie przygotowana z wieprzowiny. Szczególnie pyszne danie wyjdzie, gdy wykorzystamy trawieniec, czepiec, żwacz i księgi – cztery podstawowe fragmenty żołądka. Flaczki zawierają wiele cennych dla organizmu właściwości odżywczych, a także składników mineralnych. W surowych flakach wapnia jest tak dużo, że zaleca się jeść je zamiast… tradycyjnych kotletów! Przed wykorzystaniem flaków wołowych należy je jednak odpowiednio oczyścić i obgotować. Dopiero potem można pokroić mięso w paski i ustanowić elementem pożywnej, sycącej zupy z flaków. Mięso powinno się bezwzględnie gotować do miękkości i podawać flaczki ostro przyprawione (m.in. mieloną papryką, imbirem, gałką muszkatołową i pieprzem).

Warto pamiętać, że sposób przygotowania flaczków może nieco różnić się od siebie, w zależności od miejsca w Polsce, gdzie się je przyrządza. Wpływ na smak i charakter potrawy ma zarówno dany region, jak i osobiste preferencje kulinarne. Część gospodyń domowych do flaczków dodaje koncentrat pomidorowy. Inne z kolei wolą gotować zupę bez zasmażki, która stanowi podstawę tradycyjnych flaczków. Według przepisu na flaki po warszawsku w zupie powinny z kolei znajdować się… okrągłe pulpety. Flaki zamojskie można kupić zaś zapasteryzowane w słoiku albo w puszce, nawet w niewielkim markecie spożywczym.

Warto wspomnieć jeszcze o tym, jakie flaczki spotkać można w poszczególnych częściach świata. W Czechach i na Słowacji danie podobne jest do naszego polskiego, jednak Czesi i Słowacy dodają do potrawy znacznie więcej czerwonej mielonej papryki. Właśnie ta konkretna przyprawa sprawia, że danie nabiera charakterystycznego koloru. W Turcji flaczki doprawia się octem, czosnkiem i cytryną – w takiej wersji danie uchodzi za jedno z kulinarnych dóbr narodowych. We Francji najchętniej spożywa się flaki wykrajane w kwadratowe kształty, z kalwadosem i cydrem. Z kolei mieszkańcy Bułgarii dodają do zupy… słodkie mleko! Jak możesz zauważyć, flaki przyrządza się na świecie na wiele różnych sposobów. Tak samo w Polsce istnieją różne warianty flaków, np. drobiowe – wówczas drobiem zastępuje się tradycyjnie używane do potrawy mięso wołowe.

Flaczki wołowe na bulionie drobiowym – przepis na pyszne polskie danie

Flaczki wołowe to tradycyjna polska potrawa, która stanowi nieodłączny element wielu imprez rodzinnych w naszym kraju. To pożywne i sycące danie, uwielbiane przez miliony fanów staropolskiej kuchni. To doskonały pomysł nie tylko na posiłek imprezowy, ale też danie na niedzielny obiad. W celu przygotowania flaczków należy zaopatrzyć się w następujące składniki: flaki wołowe, udko kurczaka, marchewkę, pietruszkę, seler korzeniowy i cebulę, a także przyprawy do smaku – gałkę muszkatołową, liść laurowy, ziele angielskie, paprykę słodką, majeranek, pieprz oraz sól.

Najpierw dokładnie obgotuj flaki dwa razy, wymieniając wodę. Następnie obierz warzywa i pokrój je na kawałki. Opiecz cebulę nad ogniem i zrób ją podobnie, jak robi się cebulę do rosołu. Warzywa i udko kurczaka zalej wodą i gotuj wszystko przez godzinę. Odcedź flaki po obgotowaniu. Następnie wyjmij z bulionu drobiowego mięso oraz wszystkie warzywa. Dodaj flaczki do bulionu i gotuj je w nim przez następną godzinę. Gdy zmiękną, przypraw zupę do smaku i gotuj jeszcze przez kwadrans.

Flaczki są tradycyjną, bardzo gęstą zupą mięsną. To podstawa polskiej kuchni, którą zna każda wiejska gospodyni domu. Danie stanowić może zarówno element imprezowego menu, jak i danie obiadowe dla całej rodziny. Mimo że przygotowywanie flaków jest proste, należy liczyć się z faktem, że potrzeba na ich zrobienie prawie 3 godzin wolnego czasu. Danie jest pyszne, jednak wymaga odrobiny cierpliwości. Do przyrządzenia potrawy najlepiej wykorzystać tłuste i jasne flaki wołowe. Jako że tego typu mięso nie uchodzi za najzdrowsze dla organizmu, flaczki zaleca się jeść sporadycznie. Nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych, których we flakach jest sporo, może bowiem niekorzystnie wpłynąć na zdrowie nagminnie spożywającej je osoby.

Jak gotować flaczki? Przepis na pyszne flaki na kilka sprawdzonych sposobów

Flaczki z boczniaków, czyli przepis na wegetariańską wersję flaków

Chcesz spróbować zupełnie nowej potrawy typu flaczki, jednak jesteś na diecie wegetariańskiej? To żaden problem! Dziś istnieje bowiem mnóstwo przepisów na wegańskie i wegetariańskie odpowiedniki tradycyjnych polskich dań mięsnych. Wśród nich są flaczki z boczniaków, gdzie mięso zastąpione zostało słynnymi grzybami, jakimi są boczniaki właśnie. Danie powinno przypaść do gustu każdemu, kto lubi smakować kulinarnych nowości. Aby przygotować flaczki, należy zaopatrzyć się w następujące składniki: boczniaki, marchewkę, pietruszkę, cebulę, por, seler korzeniowy, olej rzepakowy, a także przyprawy – majeranek, liść laurowy, ziele angielskie, imbir mielony, gałka muszkatołowa, pieprz i sól.

Na samym początku porządnie rozgrzej olej w dużym garnku. Następnie obierz cebulę i posiekaj ją na drobne kawałki. Pokrój również por, po czym podsmaż go na oleju razem z cebulą. Obierz seler, pietruszkę i marchewki, a następnie zetrzyj je na tarce – opcjonalnie możesz również pokroić warzywa w cienkie słupki. Dodaj wszystkie warzywa do garnka i podsmaż je. Następnie umyj i pokrój boczniaki – koniecznie przełóż je do smażących się warzyw. Dodaj przyprawy do smaku, a później zalej wszystkie składniki w garnku butelką wody – możesz też użyć do tego bulionu warzywnego. Gotuj flaczki z boczniaków na małym ogniu przez ok. 2 godziny. Na koniec dopraw zupę do smaku majerankiem.

Flaczki z boczniaków to bardzo smaczne danie, które stanowić może fantastyczną alternatywę dla mięsnej wersji. To zdrowa, pyszna i naprawdę gęsta zupa, będąca doskonała nie tylko na rodzinny obiad, ale i pożywną kolację. Zupa jest poza tym prosta w przygotowaniu, więc z pewnością znakomicie poradzą z nią sobie nawet najwięksi amatorzy gotowania. Należy jednak poświęcić na przygotowanie zupy więcej czasu, przez co przyrządzenie jej wymaga wolnego dnia i odrobiny cierpliwości. Zupę jak najbardziej przygotować można z dodatkiem pieczarek lub koncentratu pomidorowego – dodadzą flaczkom większego aromatu i jeszcze bardziej wyrazistego smaku. Warto dodać, że boczniaki to również znakomite źródło błonnika pokarmowego, który jest bardzo ważnym elementem każdej diety – nie tylko wegetariańskiej lub odchudzającej.

Flaczki z kalmarów, krok po kroku – sprawdź, jak zrobić to pyszne danie

Flaczki z kalmarów to nowoczesna wersja dania i jednocześnie śródziemnomorska odpowiedź na stary przepis. Jeśli nie przepadasz za mięsem, jednak lubisz owoce morza, na pewno zachwycisz się smakiem tej potrawy. W celu przygotowania potrawy należy zaopatrzyć się w następujące produkty spożywcze: kalmary, olej rzepakowy, bulion warzywny, pomidory w puszce, marchew, cebula, ziemniaki i przyprawy – papryka ostra, liść laurowy, ziele angielskie, imbir, majeranek, pieprz i sól.

W pierwszej kolejności oczyść kalmary i pokrój je na długie paski. Następnie obierz marchew, ziemniaki i cebulę – osobno pokrój je w kostkę. Rozgrzej olej rzepakowy w garnku i zeszklij w nim cebulę. Dodaj do niej przeciśnięty przez praskę czosnek. Wlej bulion do garnka i dodaj do niego ziemniaki, marchew, ziele angielskie oraz liść laurowy – gotuj wszystko przez ok. 5 minut. Dopraw całość przyprawami do smaku, następnie dodaj pomidory w puszce. Gotuj przez kwadrans, po czym dodaj do środka kalmary. Gotuj przez kolejny kwadrans. Podawaj flaczki z kalmarów gorące, najlepiej z domowej roboty pieczywem.

Powyżej opisana zupa jest znakomitym pomysłem zarówno na obiad, jak i pożywną kolację. Flaczki z boczniaków nie dość, że smakują naprawdę wspaniale, to w dodatku mają wiele cennych właściwości odżywczych. Nie ma problemu, aby do zupy wykorzystać zarówno świeże, jak i mrożone kalmary. Właśnie te owoce morza zawierają ogromną ilość białka, dlatego warto je spożywać zamiast mięsa. Kalmary nie mają wiele kalorii i jest w nich mało tłuszczu, więc zaleca się od czasu do czasu zjeść je na diecie redukcyjnej. Flaczki z kalmarów to danie lekko pikantne i rozgrzewające – warto zatem robić potrawę zwłaszcza na chłodniejszą porę roku. Zupę przechowywać można w lodówce do maksymalnie 4 dni. Możesz podawać ją również z makaronem (zamiast ziemniaków).

Flaczki - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto