Drinki z ginem

Drinki z ginem - przepisy

Drinki z ginem - co to jest?

drinki z ginem

Gin jest popularnym trunkiem produkowanym na bazie jałowca z ziołami. Został szczególnie spopularyzowany na Wyspach Brytyjskich, gdzie w XIX wieku spowodował plagę alkoholizmu. Obecnie stanowi podstawę smacznych drinków, które kojarzą się przede wszystkim z ginem z tonikiem. Smaczne drinki z ginem robimy także dodając wodę gazowaną lub coca colę. Gin z wermutem tworzy popularne martini, które również stanowi bazę do robienia pysznych drinków. Z ginu robi się szczególnie słodko-kwaśne drinki z sokiem z limonki, likierami oraz z dodatkiem coli, sprite lub 7up.

Często zadawane pytania

Drinki z ginem - sprawdzone przepisy na doskonałe drinki z ginem

Każdy słyszał lub pił klasyczny drink z ginem, czyli gin z tonikiem. Gorzkawy drink świetnie orzeźwia i gasi pragnienie. Pyszne słodko-kwaśne drinki powstają dzięki połączeniu ginu z colą, spritem, wodą gazowaną i sokami z cytrusów. Gin to uniwersalny składnik smacznych drinków na imprezę i na chwilę relaksu w domowym zaciszu. Chętnie popijają je zarówno kobiety jak i mężczyźni. Przedstawiamy przepisy na pyszne drinki na bazie ginu i doradzamy z czym połączyć gin lub martini.

Co to jest gin i jak zrobić drinki z ginem

Gin zaczęto produkować w XVII wieku, w dawnych Niderlandach, jako środek leczniczy. Jest to bezbarwny, klarowny alkohol destylowany z jałowca pospolitego z dodatkiem różnych ziół. Później gin upowszechnił się na Wyspach Brytyjskich, gdzie uchodził za tani alkohol dla najniższych warstw społeczeństwa. Popularność swą zawdzięcza wojnie, jaką Wilhelm Orański toczył z Ludwikiem XIV. Nałożono wówczas wysokie cło na towary z Francji blokujące import koniaku. Gin stał się tak popularny, że destylowano go prawie w każdym domu i znacznie przyczynił się do alkoholizmu w Anglii. Próby ukrócenia produkcji ginu przez władze, spowodowały tylko przejście produkcji do podziemi i powstawanie tajnych barów. Obecnie nazwa gin określa wódkę aromatyzowaną jałowcem i innymi ziołami. Istnieje kilka kategorii ginów. Gin produkuje się także w Polsce.

Gin ma dość gorzki i cierpki smak, który nie każdy lubi. Dlatego też zwykle łączony jest z innymi napojami alkoholowymi i bezalkoholowymi, dzięki czemu powstają smaczne drinki. Najlepsze przepisy na drinki z ginem zakładają przygotowanie orzeźwiających napojów o smaku słodko-kwaśnym, choć zdarzają się również przepisy na słodkie drinki. Stosuje się takie dodatki, jak tonik, soki z cytrusów, cola, likiery, czy też inne alkohole.

Klasyczne i popularne drinki z ginem:

  • gin z tonikiem,
  • martini,
  • Blue Lagoon, Blue Gin lub Blue Lady,
  • John Collins,
  • Negroni.

Najbardziej popularne przepisy na drinki z ginem

Najbardziej znanym i popularnym sposobem picia ginu jest gin z tonikiem. Legenda głosi, że napitek ten pomógł Brytyjczykom zdobyć Indie, gdyż chinina zawarta w toniku chroniła żołnierzy przed malarią. Napój ten jest bardzo popularny, a jednak nie każdy wie jak przygotować smaczny gin z tonikiem. Tajemnica tkwi w dobrej jakości składnikach oraz w schłodzeniu w lodówce zarówno ginu jak i toniku. Bardzo ważne są także proporcje. Toniku powinno być dwa razy więcej niż ginu. Istotnym składnikiem jest także limonka. Limonkę wyciskamy do napoju i wrzucamy do środka. Całość dopełniamy lodem.

Klasycznym napojem z ginu jest martini, czyli gin z dodatkiem wytrawnego wermutu. Trunek ten powstał w XIX wieku. Istnieje kilka legend na temat jego twórców. Mimo, że jest to właściwie drink z ginu, martini uważany jest za osobny rodzaj alkoholu. Stanowi on również podstawę, na bazie której można przygotować smaczne drinki. Wytrawny i ziołowy smak martini odpowiada tylko koneserom, dlatego też zazwyczaj pija się go w postaci drinków. Proste drinki z martini robi się z dodatkiem toniku, sprite lub wody gazowanej. Drinki z martini podaje się jako aperitif, czyli napój zaostrzający apetyt przed kolacją. Robimy z niego zarówno delikatne kobiece drinki, jak i mocne drinki dla mężczyzn, jak znane z popularnych filmów Vesper Martini lub Brudny Harry.

W przepisie na drink Brudny Harry potrzebne są takie dodatki do martini, jak whisky i tonik. Natomiast do drinka Vesper Martini stosuje się takie dodatki jak wódka, gin i kostki lodu. Przepisy na smaczne drinki z martini wykorzystują też soki lub syropy owocowe i całe owoce.

Proste przepisy jak przygotować drinki z ginem

Proste przepisy na pyszne drinki z ginem wymagają dodania do ginu toniku, sprite czy też coli. Smaczny drink z ginu z colą, jest łatwy do zrobienia, gdyż nie wymaga shakera. Wystarczy tylko umieścić w szklance gin, kostki lodu, kawałek cytryny i zalać całość colą.

Ciekawy i smaczny drink powstaje z udziałem likieru Blue Curacao, który nadaje drinkom niebieskie kolor. Drinki z jego udziałem są naprawdę proste, zaś ich wykonanie zajmuje pare sekund. Smaczny drink Blue Gin powstanie jeśli do ginu i likieru Blue Curacao dodamy wody sodowej. W drinku tym gin jest łatwo wyczuwalny, dlatego zasmakuje on zwolennikom wytrawnych smaków. Natomiast w drinku Blue Lady wodę sodową zastępujemy sokiem wyciśniętym z cytryny. Drink Blue Lagoon jest bardziej słodki i spodoba się zwolennikom słodkich napojów. Dodatkiem jest tutaj Sprite lub 7up.

Klasycznym i łatwym do zrobienia drinkiem jest Negroni, czyli połączenie w równych częściach ginu, słodkiego wermutu i campari. Ten słynny drink, znany na całym świecie, doczekał się również wielu wariantów smakowych. Odmiany tego drinku tworzą takie dodatki, jak tequila, prosecco, czy też różne likiery.

Smaczne drinki powstają dzięki kombinacji ginu i grenadiny. Drinki te są orzeźwiające, owocowe i niezbyt słodkie. Grenadina sprawia, że nie czuje się goryczki ginu, dlatego nie każdemu to połączenie odpowiada. Prócz grenadiny i ginu, drink zawiera również sok z cytryny i z pomarańczy. Składniki mieszamy w shakerze i wlewamy do szklanek wypełnionych kostkami lodu.

Bardzo ciekawe efekty smakowe dają plasterki świeżego ogórka dodane do napoju. Podstawą jest alkohol, na przykład gin. Kawałki świeżego ogórka ugniatamy z miętą i syropem cukrowym i dodajemy sok z cytryny. Po dokładnym wymieszaniu odcedzamy płyn i wlewamy do szklanki z ginem i kostkami lodu, dopełniając wodą gazowaną.

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto