Dania z kimchi

dania z kimchi

Kimchi jest tradycyjnym daniem kuchni koreańskiej, które składa się z kiszonych albo fermentowanych warzyw. Najczęściej są nimi kapusta pekińska, ogórek lub rzepa. Nie ma jednak najmniejszego problemu, aby przyrządzić kimchi z zupełnie innych warzyw. Większość potraw koreańskich tego typu jest naprawdę ostra – głównie za sprawą proszku z papryczek chili, które zwykle dodaje się do kimchi. Koreańczycy uważają je nie tylko za tradycyjną potrawę, ale też obowiązkową przystawkę do wielu codziennych dań. Używa się kimchi także jako ważnego składnika innych potraw, m.in. zupy kimchi.

Dania z kimchi – pomysły, przepisy, propozycje podania

Kimchi to kiszona koreańska kapusta, którą często serwuje się tam na obiad w formie dodatku do głównego posiłku. Dania z kimchi od wielu miesięcy cieszą się ogromnym powodzeniem w naszym kraju, a Polacy coraz bardziej zachwycają się azjatyckimi smakami. Czy kapusta według koreańskiego przepisu powinna być ostra, czy może być też łagodna? Jak jeść kimchi? Co zrobić z kimchi, którego zostanie w nadmiarze? Sprawdź, jakie właściwości mają dania z kimchi i zobacz przepisy na tę przepyszną koreańską przystawkę.

Przepisy na pyszne dania z kimchi – sprawdź, jak smakuje koreańska potrawa!

Wszystko, co warto wiedzieć na temat kimchi

Kimchi jest czołowym przysmakiem koreańskim dodawanym do większości głównych dań. W Korei wyróżnia się ono wszechstronnością składu, a także różnorodnością wykorzystywanych do jego przygotowania warzyw. Najważniejszym elementem klasycznego kimchi są sfermentowane albo kiszone warzywa, które doskonale podkreślają smak słynnej przekąski. Właśnie dzięki nim kimchi nabiera wyrazistego i niepowtarzalnego charakteru. Wśród warzyw najczęściej pojawia się kapusta pekińska, której w Korei używa się naprawdę często. Jest też oczywiście mnóstwo innych warzyw przyrządzanych w bardzo podobny do kapusty sposób. Jednymi z ulubionych kiszonych warzyw Koreańczyków jest zielony ogórek i daikon, czyli japońska rzodkiew.

W procesie tworzenia kimchi uzupełnia się różnymi przyprawami, wśród których najważniejsza jest sproszkowana papryka chili albo płatki ostrej papryki gochugaru – właśnie one nadają kapuście pikantności i świeżości. W przekąsce z kapustą często pojawia się również cebula dymka, czosnek, por i marchewka, dzięki którym kimchi jest dokładnie „wysterylizowane” i mocniejsze w smaku. W słynnej koreańskiej przystawce znaleźć można niekiedy również owoce, ryby, imbir i liczne owoce morza. Warto też dodać, że Korea może poszczycić się nie jednym, a ponad… stoma rodzajami kimchi! Co ciekawe nazwa potrawy wzięła się od chińskiego słowa chimchae i w tłumaczeniu na język polski oznacza „solone warzywa”.

Właściwości zdrowotne i przeciwwskazania do jedzenia kimchi

Kimchi pełne jest cennych witamin, dlatego warto od czasu do czasu spożywać je np. z różnymi daniami głównymi. W tradycyjnym kimchi znaleźć można błonnik, a także liczne składniki mineralne i witaminy z grupy B. Najważniejszym składnikiem prozdrowotnym są jednak bakterie Lactobacillus, które zalicza się do grup bakterii kwasu mlekowego pozytywnie wpływających na nasz organizm. Właśnie te bakterie wspomagają pracę jelit, a także prawidłową pracę układu trawiennego. Dzięki nim zahamowane zostaje także rozwijanie się chorobotwórczych bakterii, organizm się wzmacnia i zwiększa odporność na wszelakiej maści infekcje. Wśród głównych witamin w kimchi warto wymienić również C, K i A, dzięki którym organizm lepiej funkcjonuje i opóźniają się procesy starzenia. Naukowo udowodniono również, że kimchi może znacznie obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a także wyeliminować wolne rodniki będące częstą przyczyną nowotworów.

Mimo że kimchi rzeczywiście wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych, nie każdy powinien je spożywać. Kiszona koreańska kapusta wcale nie jest łagodna! W oryginalnej recepturze zawiera m.in. imbir, a także papryczkę chili – jest zatem naprawdę bardzo ostra. Kimchi nie powinny jeść zatem osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego lub zmagające się z refluksem i chorobą wrzodową. Obiad z kimchi nie będzie też najlepszym pomysłem dla kobiet w ciąży i karmiących oraz osób borykających się z nadciśnieniem – w ostatnim przypadku ze względu na obecność dużej ilości soli w kimchi.

Najciekawsze dania z kimchi – która potrawa będzie dobra na obiad?

Przepis na tradycyjne kimchi, krok po kroku

Wiele osób błędnie myśli, że kimchi jest jednym z najtrudniejszych koreańskich dań do przygotowania. W rzeczywistości jednak nie jest to wcale takie skomplikowane! Kimchi jest w stanie przygotować dosłownie każdy, nawet nie mając zbyt wielkiej wiedzy kulinarnej i doświadczenia w gotowaniu. Wystarczy tak naprawdę zaopatrzyć się w niezbędne składniki i postępować zgodnie ze wskazówkami. Do przygotowania kimchi potrzebować będziesz następujących produktów spożywczych: kapusta pekińska, marchewka, por, czosnek, cebula dymka, imbir, papryka gochugaru, sos sojowy (ewentualnie rybny), mąka ryżowa, cukier i sól.

Najpierw dokładnie posiekaj kapustę pekińską, odkrawając głąb i dzieląc główkę na kilka części po to, aby łatwiej było ją pociąć. Następnie należy umieścić ją w misce. Wypłucz kapustę w zimnej wodzie. Następnie dosyp szklankę soli i wymieszaj – kapusta powinna poleżeć w soli minimum przez 90 minut. Przepłucz ją jeszcze raz w wodzie, aby pozbyć się nadmiaru soli. Pokrój wszystkie warzywa – marchewkę i pora najlepiej na większe słupki. Resztę możesz zmiksować na gładki mus. Dolej odrobinę sosu rybnego, aby wzmocnić smak kimchi. Teraz wykonaj kleik z mąki ryżowej i wody. Podgrzewaj oba składniki ze sobą na małym ogniu, mieszając. Gdy papka zrobi się gęsta, dodaj do niej cukier. Zdejmij kleik do ostygnięcia, gdy już uda się osiągnąć jego klarowną konsystencję. Schłodzony kleik zmieszaj z papryką.

Wrzuć do kleiku wszystkie warzywa – te pokrojone i te zmiksowane na masę. Połącz pastę z kapustą pekińską, aby utworzyć prawdziwe koreańskie kimchi. Załóż w tym celu rękawiczki ochronne i rękoma umieść kimchi w szklanych słoikach. Nie pchaj jednak kapusty po sam brzeg słojów! Zostaw miejsce, bo w procesie fermentacji zaczną uwalniać się z niej gazy. Kimchi fermentuje przez ok. dobę. Do spożycia idealne będzie jednak dopiero po upływie ok. 14 dni.

Pamiętaj, że…

Dania z kimchi serwować można w różnorodnej postaci – jedząc saute albo dodając ją do wielu potraw. Zestawiać przekąskę można m.in. z naleśnikami, zupą, mięsem, ryżem i wegańskimi smakołykami (np. tofu). Smakuje wybornie zarówno na zimno, jak i na ciepło. Kimchi możesz podawać jednak nie tylko do obiadu, ale też na kolację, kładąc kapustę na kanapkę z wędliną i żółtym serem. Zapasteryzowane kimchi możesz trzymać w lodówce do 4 miesięcy. Gdy jednak będziesz trzymać je otwarte w lodówce, po tygodniu kimchi zrobi się bardzo kwaśne.

Dania z kimchi - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto