Dania z gęsi

dania z gęsi

Mięso gęsi jest w Polsce mało popularne z powodu wysokiej ceny. Gęsina jest dostępna głównie na jesieni, co wynika z cyklu chowu ptaków. Jest to mięso bardzo zdrowe, bogate w kwasy omega 3 i omega 6. Mimo, że jest kaloryczne i zawiera dużo tłuszczu, warto je włączyć do diety. Gęsinę można piec lub dusić. Nadaje się także na zupy, oraz farsz do pierogów czy też potraw kuchni azjatyckiej oraz do pasztetów. Najbardziej popularnym daniem jest gęś nadziewana pieczona w całości. Popularne są wyroby z gęsi jak pasztety foie grais czy smalec gęsi. Pyszną gęsinę przyrządzamy na słodko. Pieczemy ją z nadzieniem z jabłek i gruszek lub dusimy z gruszkami, cukrem i przyprawami korzennymi. Co ciekawe, czarną polewkę znaną z literatury gotowano z krwi gęsi lub kaczek.

Dania z gęsi - pomysły i przepisy na dania z mięsa gęsi

Gęsina rzadko gości na polskich stołach, mimo że Polska jest jednym z czołowych producentów tego mięsa. Gęsi kojarzą się bardziej z literaturą niż z obiadowym stołem. Warto jednak włączyć gęsinę do diety, gdyż jest to mięso zdrowe i bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Możemy ją upiec, udusić lub zrobić z niej farsz do pierogów. Gęsina uchodzi za najsmaczniejsze i najzdrowsze mięso drobiowe, jednak jej cena nie jest niska. Doradzamy jak przyrządzić gęsinę i przedstawiamy najciekawsze przepisy na mięso gęsi.

Gęsina w sztuce kulinarnej

Jakie wyroby kulinarne robimy z mięsa gęsi

W Polsce gęsina jest mało popularna, głównie z powodu wysokiej ceny mięsa i małej dostępności na rynku. Ważnym aspektem jest również fakt, że pieczona gęś musi być zjedzona od razu, gdyż odgrzewana nie jest smaczna. Nie jest to więc mięso dla singli, raczej dla dużych rodzin lub jako danie na obiad świąteczny. Co ciekawe, Polska jest jednym z największych producentów gęsiny w Europie. Jednak mięso gęsi przeznaczone jest głównie na eksport. Zaś na polskich stołach gęsina gości rzadko i mało kto wie co zrobić z gęsiny.

Gęsi najczęściej kojarzą się ze Starożytnym Rzymem, kiedy to ptaki swoim gęganiem ostrzegły mieszkańców przed najazdem Galów i uratowały miasto. Przychodzi na myśl stwierdzenie Mikołaja Reja, że “Polacy nie gęsi i swój język mają”, pragnącego zwrócić uwagę na język narodowy, podczas gdy warstwy bogate porozumiewały się po łacinie. Gęsi hodowane były w Polsce od zarania dziejów. Wspomina o nich nawet Gall Anonim. Ptaki te zostały udomowione w Chinach oraz na Bliskim Wschodzie. Odkryto ślady hodowli gęsi w wykopaliskach w Chinach sprzed 7 tysięcy lat, co może oznaczać, że gęsi były pierwszymi ptakami udomowionymi przez człowieka. Hodowana obecnie gęś domowa pochodzi z krzyżówki europejskiej gęsi gęgawy i chińskiej gęsi łabędzionosej, która prawdopodobnie dotarła do Europy wraz z najazdami Mongołów.

Mięso gęsi dostępne jest na rynku na jesieni, co wynika z lęgu gęsi na wiosnę. Najlepsza w smaku jest młoda gęsina. Dla przykładu piersi z gęsiny kosztują około 70 zł za kilogram, zaś udka około 90 zł za kilogram. W Polsce popularny jest smalec z gęsi, który nasi przodkowie uważali za remedium na różne choroby. Prozdrowotne działanie smalcu z gęsi nie zostało naukowo udowodnione. Wiadomo jednak, że tłuszcz ten ma wysokę temperaturę dymienia, czyli nadaje się do smażenia.

Dlaczego warto przyrządzać dania z gęsi

Gęsina jest bardzo kaloryczne i zawiera sporo tłuszczu. Mimo kaloryczności warto włączyć ją do diety, gdyż jest to mięso bardzo zdrowe. Zawiera ono cenne kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, które wpływają korzystnie na pracę mózgu, obniżają poziom złego cholesterolu i dobrze działają na serce. Mięso gęsi dostarcza również liczne witaminy i składniki mineralne jak również pełnowartościowe białko. Białko gęsi zawiera glicynę, która dobrze wpływa na stawy.

Gęsina uchodzi za mięso bardzo zdrowe. Gęsi nie nadają się do hodowli przemysłowej. Hodowla udaje się w małych stadach do 300 osobników. Dlatego też gęsi hodowane są w zdrowszych warunkach, a co za tym idzie ich mięso jest zdrowsze.

Najciekawsze dania z gęsi w kuchni polskiej i światowej

Tradycyjne potrawy z gęsiny w kuchniach świata

Najbardziej popularnym daniem z gęsi jest foie grais, które stało się symbolem znęcania się nad zwierzętami. Ten przysmak w postaci pasztetu uzyskuje się ze stłuszczonej wątróbki z gęsi, co wymaga karmienia ptaków na siłę. Niehumanitarny tucz gęsi jest zabroniony w wielu krajach. Obecnie pasztety z gęsiny robi się z miesa pozyskiwanego w sposób zrównoważony i ekologiczny.

Mięso gęsi najlepiej nadaje się do duszenia i pieczenia. Stanowi ono również wspaniały składnik do wyrobu pasztetów. Z gęsiny gotujemy także pyszne zupy. Mięso gęsi można podać na obiad również w postaci pierogów z gęsiną oraz w postaci potraw kuchni azjatyckiej.

Tradycyjne dania z gęsi w kuchni polskiej

W Polsce tradycyjne potrawy z gęsiny przygotowywano na jesieni, gdy kończył się okres chowu gęsi. W czasach historycznych nie było możliwości magazynowania mięsa, dlatego też należało je szybko zjeść. Tradycyjne dania z gęsi podawano w dniu św. Marcina, który przypada 11 listopada. Według legendy gęsi przyczyniły się do wyboru świętego na biskupa Tours. Na obiad podawano tego dnia pieczoną gęś.

Gęsina świetnie nadaje się do zup. Szczególnie świetnie smakuje rosół z gęsi, jak również krupnik i kapuśniak. Zupełnie zapomnianą zupą, znaną z literatury, jest czarna polewka, czyli czernina, którą gotowano z krwi kaczek lub gęsi. Zupa ta ma zarówno swoich smakoszy oraz osoby, które nawet nie chcą jej spróbować. Niegdyś zwyczajowo podawano ją starającemu się o rękę panny, na znak że jego kandydatura została odrzucona przez rodziców. Obecnie przepis został prawie całkowicie zapomniany i gości na stołach tylko wybitnych smakoszy tego dania.

Najlepsze przepisy na potrawy z gęsiny

Najbardziej klasycznym daniem z gęsi jest pieczona gęsina z nadzieniem. Gęś pieczemy w całości, zaś wcześniej należy ją zamarynować w ziołach. Mamy do wyboru dwa przepisy na pieczoną gęsinę. Gęś pieczemy w całości na słodko lub na słono. W pierwszym przypadku gęś nadziewamy jabłkami i gruszkami. Pyszną gęś upieczemy z nadzieniem na słodko z żurawiny, soku pomarańczowego, wina, cukru i przypraw korzennych. Wytrawna pieczona gęś powinna mieć nadzienie z wątróbki i boczku, z takimi dodatkami jak suszone śliwki, cebula i czosnek oraz białe wino. Podobne przepisy można wykorzystać do upieczenia połowy tuszy. Wtedy po prostu pieczemy gęś z tymi dodatkami.

Doskonałym daniem na obiad jest gęsina duszona, która również najlepiej smakuje zrobiona na słodko z gruszkami i cukrem. Gęsina dusi się około 2 godzin. Wykwintnym mięsem są piersi z gęsi, które pieczemy lub dusimy. Szereg wykwintnych dań robimy z gęsich udek, jak udka pieczone, gotowane, podawane na jabłkowym risotto. Również w tym przypadku gęsinę przyrządzamy na słodko z jabłkami. Wspaniale smakuje rosół z gęsiny ugotowany z przyprawami korzennymi i grzybami.

Dania z gęsi - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto