Dania z boczniaków

Polecane przepisy z boczniaków
Dania z boczniaków

Boczniaki to ogólna nazwa grupy grzybów. Spośród niej najbardziej popularna jest odmiana boczniak ostrygowaty. W ostatnich latach stał się bardzo popularny i jest co raz częściej wykorzystywany zarówno w restauracjach, do samodzielnego przygotowania posiłków w domu, jak również w przemyśle spożywczym. Można przygotować z nich przeróżne potrawy takie jak kotlety, sosy, zupy, a także wiele wegańskich produktów, na przykład bezmięsne kabanosy, czy kiełbasy. Jeśli zastanawiasz się jak przyrządzić boczniaki i czy warto włączyć je do swojej diety koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca. Dowiesz się wszystkiego co najważniejsze o boczniakach i poznasz smaczne przepisy, dzięki którym przygotujesz proste i pyszne posiłki.

Dania z boczniaków - przepisy na sprawdzone dania na bazie boczniaków

Boczniaki to grzyby, które dużą popularność zyskały w ostatnich latach. Od czasu kiedy diety roślinne oraz ograniczanie produktów zwierzęcych stają się co raz powszechniejsze ze względów zdrowotnych i klimatycznych poszukuje się wielu roślinnych alternatyw. Jedną z nich są właśnie boczniaki, charakteryzujące się wysoką wartością odżywczą, walorami zdrowotnymi, pysznym smakiem oraz wieloma możliwościami ich kulinarnego wykorzystania. Bez względu na to, czy już miałaś/eś okazje spróbować boczniaków lub przygotowanych z nich potraw ten artykuł dostarczy Ci nowych inspiracji oraz wartościowych informacji.

Boczniaki – charakterystyka, wartość odżywcza. Jak przyrządzać boczniaki?

Boczniaki – opis, walory zdrowotne

Boczniaki charakteryzują się obecnością dużego kapelusza z blaszkami umiejscowionymi od spodu oraz krótkim trzonem. Ma beżowo-brązowo-szary kolor. Do jedzenia najlepiej wybierać młode grzyby, które w porównaniu do tych starszych są mniej łykowate.

Boczniaki to grzyby o wysokiej zawartości białka oraz witamin z grupy B. Dostarcza również składników mineralnych takich jak żelazo, magnez, wapń, selen, potas, cynk. Jest także źródłem błonnika pokarmowego. Przy tym wszystkim jest niskokaloryczny i ma niski indeks glikemiczny. Same plusy!

Warto jednak wiedzieć, że boczniaki, podobnie jak inne grzyby, są dość ciężkostrawne. Dlatego u niektórych osób, z tak zwanym wrażliwym żołądkiem i tendencją do problemów żołądkowo-jelitowych mogą powodować nasilenie tych dolegliwości.

Jak przygotować i przechowywać boczniaki?

Najlepiej wybierać boczniaki świeże. Śmiało można je również mrozić oraz suszyć. Te w wersji suszonej mają szczególnie intensywny smak i aromat, dlatego świetnie sprawdzają się jako dodatek do sosów zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich.

Mrożenie nie powoduje znacznych strat wartości odżywczej dlatego mrożone boczniaki będą charakteryzowały się tymi samymi walorami zdrowotnymi. W przypadku suszenia dochodzi do pewnych strat składników mineralnych i witamin, dlatego suszone boczniaki warto wykorzystywać głównie w ramach dodatku smakowego a nie dominującego składnika posiłku.

Podczas przechowywania boczników najważniejsze na co trzeba zwrócić uwagę to to, aby umieszczać je w zamkniętych pudełkach. W przeciwnym razie szybko wyschną i utracą część swojego charakterystycznego smaku i aromatu.

Najsmaczniejsze przepisy na dania z boczniakami. Co zrobić z boczniaków?

Flaczki z boczniaków

Sztandarowym przepisem na bocznikami, popularnych zwłaszcza wśród osób stosujących diety wegetariańskie i wegańskie jest zupa: flaczki z boczniakami. To świetny sposób na przygotowanie tej tradycyjnej polskiej zupy w nieco lżejszej, mniej kaloryczniej i mniej tłustej wersji.

Oczywiście flaczki z boczniaków to danie dedykowanie nie tylko weganom, czy wegetarianom, ale wszystkim tym, którzy szukają ciekawych i smacznych alternatyw dla tradycyjnych mięsnych dań kuchni polskiej.

Zupa w przygotowaniu jest bardzo prosta i szybka, nie wymaga też żadnych większych umiejętności kulinarnych i bez problemu sobie z nią poradzisz. Do flaczków możesz wykorzystać mieszankę świeżych i suszonych boczniaków. To połączenie zapewni zarówno wysoką wartość odżywczą, jak i duże walory smakowe.

Leczo z boczniakami

Kolejny pomysł na pyszny obiad z dodatkiem boczniaków to leczo warzywne. Boczniaki możesz tu wykorzystać zarówno jako urozmaicenie i dodatek do najbardziej tradycyjnego leczo, przygotowywanego z papryki, pomidorów i kiełbasy.

Szczególnie popularne jest wegetariańskie i wegańskie leczo, w którym zamiast mięsa, to właśnie boczniaki stanowią główny składnik i źródło białka. Możesz wykorzystać zarówno boczniaki świeże, jak również mrożone i suszone.

Leczo z boczniakami fantastycznie smakuje podane z ziemniakami, kaszą, ryżem, czy makaronem. Jak widać jest z czego wybierać wiec z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Smażone, marynowane boczniaki

Boczniaki świetnie sprawdzą się również jako dodatek do dań głównych, na przykład obiadów, czy jajecznicy lub omletów na śniadanie. Możesz podawać je na przykład w formie smażonej, pamiętaj jednak że smażone w panierce boczniaki będą bardzo kaloryczne. Dlatego najlepiej pominąć dodatek panierki.

Marynowane boczniaki możesz przygotować zalewając je zalewą z octu, cebuli i czosnku lub innych dowolnych, najbardziej lubianych przez ciebie przypraw.

Przepisy na potrawy z boczniaków – dla kogo?

Przepisy na dania z boczniaków są bardzo uniwersalne i sprawdzą się u bardzo wielu osób. Przede wszystkim powinny je wypróbować osoby, które szukają urozmaicenia i unikają monotonii i nudy w kuchni.

Oczywiście dania z boczniaków to również świetna propozycja dla osób przestrzegających diet wegetariańskich i wegański. Boczniaki w pewnym stopniu mogą zastąpić mięso pod kątek dostarczania do organizmu ważnego składnika jakim jest białko.

Dania z boczniaków - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto