Dania pieczone w rękawie

dania pieczone w rękawie

Popularną metodą przygotowywania potraw na świecie jest pieczenie ich w rękawie. Przy użyciu rękawa upiec można np. warzywa, mięsa i ryby. Nie dość, że dania przyrządzone w ten sposób są bardzo smaczne, to w dodatku nie trzeba natłuszczać brytfanki, aby je zrobić. Poza tym potrawy z piekarnika są mniej kaloryczne i zdrowsze niż np. smażone. Nie trzeba też spędzać czasu nad garnkami, ponieważ danie będzie samodzielnie dochodzić w piekarniku – wystarczy nastawić czasomierz i wyłączyć piekarnik w odpowiednim momencie.

Dania pieczone w rękawie – najlepsze przepisy na dania z piekarnika

Dania pieczone w rękawie są bardzo smaczne i szybkie do przygotowania. Czas pieczenia potrawy w piekarniku zależy od tego, co dokładnie przygotowujesz na obiad. Warto znać najprostsze przepisy na dania pieczone w rękawie, aby przygotować zdrowy poczęstunek dla gości lub sycący posiłek dla całej rodziny. Jak zrobić dania pieczone w rękawie? Które z nich są naprawdę pyszne? Sprawdź najciekawsze przepisy i dowiedz się więcej.

Dobre dania pieczone w rękawie – sprawdź, co warto piec w piekarniku

Czym tak naprawdę jest rękaw do pieczenia?

Dania pieczone w rękawie są pyszne, delikatne i zdrowe. Większość posiłków z piekarnika jest uwielbiana i mocno zachwalana przez ludzi. Nie dość, że pieczone ryby, warzywa i mięso są łatwe w przygotowaniu, to w dodatku stanowią zdrową alternatywę dla smażenia potraw. Nie wymagają też dużego nakładu czasu, zwłaszcza że pieczenie odbywa się w piekarniku samoistnie. Podczas gdy mięso się piecze, można wykorzystać czas na sprzątnięcie mieszkania, naukę czy odpoczynek. Dania z rękawa mogą z powodzeniem zastąpić mnóstwo klasycznych potraw, tj. kotlety schabowe z surówką i ziemniakami. Rękaw będzie też rozsądniejszym rozwiązaniem niż np. brytfanka. Tę drugą najczęściej smaruje się tłuszczem – sprawia to, że potrawy robią się bardziej kaloryczne. Niestety, oznacza to jednocześnie mniejsze korzyści zdrowotne dla organizmu. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem okazuje się właśnie rękaw do pieczenia – on nie wymaga natłuszczenia.

Rękaw do pieczenia służy przygotowywaniu pysznych dań zarówno na obiad, jak i na inne okazje. To foliowa torebka, w którą chowa się składniki danej potrawy. Rękawek następnie się zawiązuje i wkłada do brytfanki, po czym piecze w piekarniku. Można też użyć formy. Danie przyrządzone w ten sposób jest nie tylko dobre, ale i zdrowsze niż np. z patelni. Nie wymaga bowiem użycia żadnego tłuszczu. Potrawa w postaci mięsa, warzyw czy ryby będzie piec się we własnym sosie. Jeśli dobrze ją doprawisz, z pewnością stanie się mocno aromatyczna i nabierze wyjątkowego charakteru. Pieczenie w rękawie jest zdrowe, ale jednocześnie praktyczne. Dzięki temu prostemu sposobowi piekarnik wreszcie będzie czysty – nie trzeba będzie za każdym razem szorować go, gdy coś się w nim upiecze. Rękaw jest szczelnie zamknięty, więc zarówno piekarnik, jak i jego środek nie będzie się brudził. Rękaw wykorzystywać można do przyrządzania rozmaitych potraw – nie tylko obiadowych, ale też m.in. ciast. Jeśli wyłożysz blaszkę rękawem do pieczenia zamiast papierem, nie ubrudzisz jej podczas pieczenia np. muffinek i rozmaitych ciasteczek.

Jaki wybrać rękaw do pieczenia i jak go zawiązać?

Kupując rękaw do pieczenia, zwróć uwagę na jego formę. Najczęściej można go dostać w postaci gotowych rolek w określonym wymiarze. Może być też sprzedawany w formie kilkumetrowych rulonów po kilka sztuk. Papier do pieczenia w rulonie można przycinać do dowolnej długości, która potrzebna jest do wybranego dania, co stanowi duże udogodnienie. Kluczowa jest także szerokość rękawa, czyli niezwykle ważny element mający wpływ m.in. na to, ile składników włożysz do pieczenia i czy danie na pewno się zmieści. Nie zapomnij również o maksymalnej temperaturze pieczenia – na każdym rękawie do pieczenia jest informacja, w jakiej temperaturze można piec danie. Najczęściej jest to od 200 do 225 st. C. Do niektórych rękawów do pieczenia dołączone są też specjalne klipsy umożliwiające zamykanie. Warto szukać właśnie takich, ponieważ mocno ułatwiają pieczenie.

Jeśli do rękawów dołączone klipsy pozwalające zamknąć worek, nie będzie z tym większego problemu. Klipsy ochronią go przed otwarciem w czasie pieczenia, a także uszczelnią. Jeśli klipsy nie zostały dołączone do rękawa, zawsze można związać go sznurkami kuchennymi lub zwykłymi nićmi. Trzeba jednak zrobić to z dużą dokładnością i siłą, aby uszczelnić worek i nie pozwolić mu na otworzenie się w trakcie przygotowywania potrawy. Dania pieczone w rękawie są smaczne, aromatyczne i zdrowe. Zachowują mnóstwo składników odżywczych w przeciwieństwie do potraw smażonych – w nich wiele zdrowych składników zostaje po prostu wytrąconych w procesie obróbki. Jako że rękawy są przezroczyste, można w pełni kontrolować to, co się w nich dzieje. Należy jednak pamiętać, aby ustawić torebkę foliową na niskiej półce – podczas pieczenia worek bowiem mocno się nadyma. Niektóre worki mają specjalne pory, przez które ulatnia się para. Inne ich nie mają, w związku z czym rękaw powinno się w kilku miejscach ponakłuwać. Nie można też jednak przesadzać z ilością dziurek – w przeciwnym razie rękaw się otworzy, a zawartość pobrudzi piekarnik.

Przepisy na dania pieczone w piekarniku – polecane potrawy obiadowe

Jak zrobić dania pieczone w rękawie? Zacznij od pieczonego schabu

Zastanawiasz się, które dania pieczone w rękawie są najsmaczniejsze? Warto zwrócić uwagę na klasyczny schab pieczony w całości, który przygotowuje się w piekarniku. Najlepiej smakuje nadziewany śliwką – wówczas stanowi znakomity dodatek do obiadu. Potrawa jest prosta do przygotowania, jednak schab powinno się przyszykować do obróbki na dwa dni przed pieczeniem. Mięso należy zamarynować, ponieważ właśnie wtedy schab smakuje najlepiej. Schab pieczony podawać można na wiele rozmaitych sposobów. Zanim jednak podasz potrawę rodzinie lub gościom, trzeba ją przecież przygotować. W tym celu należy zaopatrzyć się w następujące składniki: schab wieprzowy bez kości, olej rzepakowy, śliwki suszone, ocet spirytusowy, majeranek, cebula suszona, czosnek granulowany, papryka słodka, pieprz i sól.

Natnij nożem w środku umyte mięso, przeciągając przez cały schab. Nacięcie musi być równe i takiej wielkości, aby bez problemu włożyć do środka suszone śliwki – najlepiej na całej długości. Wymieszaj olej rzepakowy z solą, pieprzem, czosnkiem granulowanym, słodką papryką, majerankiem, suszoną cebulą i octem. Natrzyj mięso marynatą i włóż do zamykanego pojemnika – niech poleży w lodówce przez dwie doby. W dzień pieczenia, na godzinę przed rozpoczęciem działań, wyjmij mięso z lodówki. Rozgrzej piekarnik do 180 st. C. Obsmaż mięso z każdej strony na suchej patelni – duży ogień i krótkie smażenie zamknie pory mięsa. Włóż je do naczynia żaroodpornego, zamykając w rękaw do pieczenia. Nakryj pokrywką i włóż naczynie do piekarnika. Piecz mięso przez ok. 70 minut. Zdejmij pokrywę i rozetnij rękaw, po czym zwiększ temperaturę do ok. 250 st. C. Piecz przez 10 minut, aby mięso nieco się przypiekło. Przed podaniem polej wytworzonym w rękawie sosem.

Kaczka pieczona faszerowana – pyszne danie pieczone w rękawie

Pieczona kaczka faszerowana jest doskonałym pomysłem na smaczny obiad dla rodziny lub popisową kolację dla gości. Jak widzisz, można przyrządzić ją nie tylko z okazji świąt. Kaczka pieczona w całości jest niezwykle soczysta i aromatyczna. Przepis na danie jest niezwykle prosty – nie trzeba mieć wielkiego doświadczenia kulinarnego, aby przyrządzić danie. Aby przygotować potrawę na wybraną okazję, zaopatrz się w następujące składniki: kaczka (cała), jajka, pomarańcze, chałka, suszona żurawina, czosnek, majeranek, pieprz i sól.

Najpierw wsyp do miski kilka łyżek soli i zalej wodą. Włóż kaczkę do miski i odstaw do lodówki na 10-12 godzin. Po tym czasie wyjmij z marynaty i osusz. Natrzyj kaczkę czosnkiem przeciśniętym przez praskę i majerankiem. Namocz chałkę w wodzie, odciśnij z wody i rozdrobnij. Dodaj żurawinę do chałki – dorzuć jajka, pieprz i sól. Nadziej kaczkę farszem, a pomarańcze pokrój na kawałki. Włóż ziele angielskie i liście laurowe do kaczki. W naczyniu żaroodpornym dokoła kaczki ułóż ćwiartki pomarańczy. Upiecz kaczkę w piekarniku, wkładając ją do rękawa na ok. 90 minut. Piekarnik powinien być rozgrzany do 180 st. C.

Dania pieczone w rękawie - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto