Ciasto z malinami

ciasto z malinami

Maliny są jednymi z najpyszniejszych i najbardziej wartościowych owoców na świecie. Ludzie uwielbiają je za niesamowity aromat, a także smak. Właściwości prozdrowotne malin doceniane są nie tylko przez wielbicieli ich walorów smakowych, ale tez dietetyków i lekarzy. Sporo w nich bowiem minerałów, a także cennych dla organizmu witamin. Maliny w dodatku naprawdę doskonale komponują się z różnego rodzaju pożywieniem, zwłaszcza z deserami i domowymi ciastami.

Ciasto z malinami – sprawdzone przepisy na placki z dodatkiem malin

Maliny to przepyszne owoce, które mają wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Są poza tym smaczne i orzeźwiające, dlatego też wiele osób używa malin do różnego rodzaju wypieków. Jednym z najpopularniejszych pomysłów na wykorzystanie tych owoców jest ciasto z malinami. Placek można zrobić zarówno ze świeżymi, jak i z mrożonymi malinami. Owocowe ciasto z malinami jest lekkie, szybkie i naprawdę pyszne. Jakie są najciekawsze przepisy na malinowe wypieki? Co wiadomo o właściwościach zdrowotnych malin? Sprawdź dobre i sprawdzone przepisy na placki z malinami!

Przepis na lekkie, kruche i pyszne ciasto z malinami – który jest najlepszy?

Co warto wiedzieć o malinach? Właściwości zdrowotne malin

Maliny są pysznymi owocami, które uwielbiane są przez ludzi na całym świecie. Wyróżnić można przynajmniej 200 odmian malin, które mają zbliżone do siebie właściwości. Owoce, w zależności od występowania, mają jednak delikatnie zróżnicowany smak. Za najbardziej wartościowe dla naszych organizmów i jednocześnie najbardziej aromatyczne uznawane są maliny, które rosną dziko. Warto zwrócić uwagę, że maliny zawierają wiele substancji mineralnych i witamin, które pozytywnie oddziałują na nasze zdrowie. Wśród nich znajduje się np. żelazo, wapń, magnez i potas, a także witaminy C, E i witaminy z grupy B. Jednymi z najbardziej cennych właściwości malin są właściwości przeciwnowotworowe, głównie dzięki znajdującym się w nich różnym kwasom. Poza tym maliny mają również wiele innych zalet, jeśli chodzi o ich możliwości prozdrowotne. Oto najważniejsze z nich:

  1. Malina polecana jest osobom chorującym na cukrzycę. Dzięki zawartych w nich antocyjanach można bowiem znacznie obniżyć poziom glukozy we krwi.
  2. Spożywanie malin zalecane jest także na wysoką gorączkę. Syrop oraz napar ze świeżych malin pomoże zredukować wysoką temperaturę. W celu zwalczania gorączki stosuje się także przetwory z owoców i liści malin. Można dzięki nim szybciej uporać się z przeziębieniem albo grypą. Warto pamiętać, że w syropie z malin znajduje się dużo witaminy C.
  3. Maliny warto jeść również, gdy zmagasz się z problemami żołądkowymi. Owoce te działają bowiem zarówno antybakteryjnie i antyzapalnie, jak i ściągająco. Mogą więc zmniejszyć biegunkę, a także rozwijanie się w organizmie bakterii jelitowych.
  4. Owoce malin zaleca się jeść w trakcie okresu. Można także stosować napar z liści malin, który załagodzić powinien ból związany z miesiączką. Warto też zapamiętać, że wymioty i poranne mdłości w ciąży uspokoić powinna herbata z liści malin.

Malinowe ciekawostki – o tym warto pamiętać!

Maliny w naszym kraju dojrzewają na początku lata. Najczęściej jest to jednak przełom lipca oraz sierpnia. Są to owoce bardzo podatne na mocny ucisk – mogą szybko się rozgnieść i przez to zachodzić pleśnią. Należy więc zawsze zbierać je niezwykle ostrożnie, umieszczając w wiaderku. W naszym kraju maliny od zawsze traktowano jako jeden z produktów spożywczych, które pozytywnie oddziałują na zdrowie. Do dziś uważa się te owoce za bardzo cenne dla organizmu. Jak zauważyłeś spożywanie malin tak samo, jak i picie naparów z owoców oraz liści, może przydać się podczas leczenia różnych dolegliwości – infekcji, anginy, grypy czy przeziębienia. Warto wobec tego zapamiętać, w jaki sposób powinno się prawidłowo przygotować malinowy napar.

  • Napar z owoców malin – w celu jego przyrządzenia powinno się zalać dwie łyżki liści malin dużą szklanką wrzątku. Następnie odstawić należy napar pod przykryciem na kwadrans. Jeśli masz gorączkę i np. jesteś przeziębiony, pij napar 3 razy dziennie. Wówczas powinien bardzo złagodzić dolegliwości chorobowe.
  • Napar z liści malin – jest doskonały jako lek podczas biegunki czy innych dolegliwości żołądka i jelit, ale także ma zastosowanie jako płyn do płukania jamy ustnej. Zalej połową szklanki wrzątku łyżkę liści malin. Przykryj i odstaw na kwadrans. Zaleca się picie połowy szklanki naparu około trzy razy dziennie.

Poza mrożonymi malinami, które przez cały rok stosuje się do robienia deserów i ciast, ludzi chętnie zajadają też świeże maliny. To właśnie z nich można przyrządzić napotny środek na przeziębienie i grypę, mianowicie syrop. Doskonałe na gorączkę, problemy z układem moczowym czy infekcje bakteryjne będą także suszone owoce malin. Zanim jednak przygotujesz taki specyfik, warto zadbać o prawidłowe przechowywanie malin. Powinieneś nie chować do lodówki wilgotnych czy przylegających do siebie zbyt ciasno owoców, mieszając je ze zdatnymi do spożycia malinami. Tak samo, jeśli tylko zauważysz oznaki pleśni lub innego rodzaju zepsucia owoców, pozbądź się ich – a resztę wrzuć do opakowania, skąd je wyjąłeś. Maliny mogą leżeć w lodówce przez ok. 48 godzin. Jeśli jednak chcesz je zamrozić, powinieneś odpowiednio wcześniej wypłukać, osuszyć i rozłożyć maliny np. na specjalnej tacce lub schować do szczelnego pojemniczka – wsuń je w ten sposób do zamrażarki. Maliny będą mogły leżeć w zamrażarce przez cały rok.

Warto zapamiętać, że maliny to specyficzne owoce nie tylko pod względem smaku. Podobne jak truskawki mogą powodować u ludzi alergię – to wina salicylanów, których w owocach jest bardzo dużo. Na maliny częściej uczulone są dzieci niż dorośli. Właśnie dlatego zaleca się podawanie przetworów z malin maluchom, dopiero gdy skończą przynajmniej siedem miesięcy. Jak objawia się alergia na maliny? Na skórze twarzy pojawić się może wysypka lub zaczerwienienie, a ciało może całe swędzieć. Gdy człowiek zostanie narażony na długotrwałą alergię na maliny, może pojawić się u niego suchy kaszel.

Szybkie, dobre i pomysłowe ciasto z malinami – sprawdź przepis!

Ciasto z malinami – prosty przepis na smaczny, orzeźwiający deser

Ciasto z malinami jest bardzo smaczne i łatwe do przygotowania. Delikatny biszkopt w połączeniu z kwaskowatymi malinami idealnie się ze sobą komponują, tworząc spójną i smakowitą całość. W celu przygotowania ciasta wystarczy zaopatrzyć się w maliny, mąkę pszenną typ 500, cukier, jajko, masło, proszek do pieczenia, a także cukier puder. Zanim zaczniesz przygotowywać wypiek, koniecznie wyciągnij wcześniej masło z lodówki i zostaw je na wierzchu, aby mogło dojść do pokojowej temperatury. Przesiej mąkę z proszkiem do pieczenia do miski. Dodaj do tego niewielkie kawałki pokrojonego masła, cukier i jaja. W rękach zagnieć jednolitą masę i podziel ją na dwa równe kawałki. Pierwszą część zawiń folią i schowaj na kwadrans do lodówki. Blaszkę do pieczenia wyłóż z kolei papierem, a na jej spodzie rozłóż drugą połowę ciasta. Włóż maliny do miseczki i rozgnieć je widelcem, a następnie wymieszaj z cukrem. Taką masę wyłóż na spód ciasta. Po upłynięciu kwadransa wyjmij kruszonkę i podrób ją w palcach albo zetrzyj na tarce prosto na malinową masę. Włóż tak przygotowane ciasto do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piecz przez ok. godzinę. Poczekaj, aż ciasto się zarumieni. Gdy już wyjmiesz je z piekarnika, ostudź przez chwilę, po czym posyp ciasto cukrem pudrem.

Ciasto z malinami jest bardzo pyszne, kruche i niesamowicie proste do zrobienia. Jeśli wiesz, że będziesz mieć w domu gości albo chcesz zaskoczyć swoich najbliższych słodkim, nowym deserem, koniecznie zaserwuj im to ciasto. Placek dosłownie rozpływa się w ustach. Idealnie odzwierciedla klimat lata i jest tak smaczny, że zazwyczaj szybko znika ze stołu. Poza tym malinowe ciasto jest lekkie i lekkostrawne, więc po jego zjedzeniu osoby z kłopotami trawiennymi nie muszą obawiać się nieprzyjemnych dolegliwości. Najlepiej robić ten deser latem, gdy jest dostęp do świeżych malin – wówczas wypiek smakuje naprawdę wyjątkowo. Ciasto może okazać się idealnym startem, jeśli zaczynasz przygodę z pieczeniem ciast i chcesz się nauczyć podstaw. Warto podawać ciasto z malinami w towarzystwie lodów waniliowych. Jedna gałka lodowa cudownie podbije smak kwaskowatych malin, łącząc się w niebanalny sposób z kruchym biszkoptem. To deser, na który przepis naprawdę wypada znać.

Tarta z malinami – zobacz, jak upiec krok po kroku

Tarta z malinami jest przepysznym i delikatnym ciastem, które uwielbiane jest przez fanów tych owoców. Przygotowanie deseru wbrew pozorom wcale nie jest takie skomplikowane. Należy jednak najpierw zaopatrzyć się w świeże (ewentualnie mrożone) maliny, mąkę pszenną typ 500, jajko, cukier, masło, jogurt naturalny i żelatynę. Na początek posiekaj masło z mąką i cukrem. Dodaj do nich jajko i zagnieć ciasto. Następnie zawiń masę w folię spożywczą i wrzuć do zamrażarki na kwadrans. Żelatynę rozpuść w ciepłej wodzie, a większość malin zgnieć dokładnie widelcem razem z cukrem i ¼ żelatyny. Wymieszaj całość. Z cukrem i ¾ żelatyny zmieszaj jogurt naturalny. W międzyczasie nastaw piekarnik na 180 st. C i wykonaj kolejne kroki.

Rozwałkuj ciasto i przerzuć je na formę wyściełaną papierem do pieczenia. Nakłuj widelcem ciasto, po czym przykryj je papierem do pieczenia. Nasyp na nią coś, co będzie w stanie przygnieść ciasto, jednak go nie zniszczy i się do niego nie przedostanie lub nie wleje. Upiecz ciasto w 180 st. C (30 minut). Zdejmij obciążenie z ciasta w połowie pieczenia i przypilnuj, aby się zarumieniło. Gdy ciasto będzie już odpowiedniego koloru, wyjmij je i odstaw na pół godziny, żeby mogło ostygnąć. Na przestudzony wypiek wylej tężejącą masę z żelatyny, cukru i jogurtu naturalnego. Schowaj całość do lodówki. Masa jogurtowa zgęstniała? Wówczas pozostanie wyłożyć na nią mus malinowy i udekorować ciasto całymi, świeżutkimi malinami.

Tarta z malinami to doskonała propozycja dla fanów malin i słodkości. Kruchy biszkopt wybornie łączy się tutaj ze świeżymi owocami i malinowym, delikatnie kwaskowatym kremem. Co najważniejsze, przepis na ciasto jest bardzo prosty i poradzi sobie z nim każdy laik wypieków. Należy pamiętać o tym, że w tartach zwykle piecze się sam spód, a nie krem – właśnie dlatego trzeba uważać, żeby ciasto nie urosło. Stąd obciążenie w przepisie, które zapobiegnie wyrośnięciu ciasta. Obciążeniem tym mogą być np. rośliny strączkowe. Gdy ciasto się upiecze, suche nasiona takich roślin będzie można przesypać do osobnego pojemniczka – przydadzą się do innego dania. Maliny do kremu można wykorzystać zarówno świeże, jak i mrożone, gdyż jedne i drugie zostaną zgniecione widelcem razem z cukrem. Co ciekawe, mus z malin można wymieszać z jogurtem naturalnym, aby móc następnie porobić na nim wykałaczką różne szlaczki – w taki sposób można ozdobić ciasto na dowolną okazję. Warto również posmarować ciasto tężejącą galaretką (najlepiej bezbarwną), aby stało się bardziej błyszczące i świeżo wyglądające. Jest to trik prosto z cukierni, sprawiający, że ciasta wyglądają apetycznie i nie wysychają. Tarta z malinami będzie doskonałym pomysłem zarówno na niedzielny deser dla całej rodziny, jak i ciasto na dowolne święto lub okazję. Z pewnością każdy wielbiciel słodkości oraz malin doceni jego niepowtarzalny, orzeźwiający smak.

Ciasto z malinami - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto