Ciasto skubaniec

ciasto skubaniec

Ciasto skubaniec - ciasto określane również jako szarpaniec, pleśniak, strzępiak, czy też fugowiec. Jest to ciasto kruche, które przekłada się najczęściej dżemem owocowym, masą kakaową, a także bezą. Natomiast na wierzchu znajduje się kruszonka. W Polsce placek skubaniec zyskał największą popularność od drugiej połowy do końca XX wieku. Natomiast obecnie ciasto skubaniec występuje w różnych wersjach, które wiążą się często z sezonowymi owocami, a także innymi warstwami zawartymi w placku.

Ciasto skubaniec - poznaj nasze przepisy na pyszne domowe ciasto z owocami

Coś słodkiego do kawy lub herbaty jest czymś naprawdę wyjątkowym, co potrafi umilić chwilę relaksu. Dlatego warto nauczyć się robić pyszne, ale jednocześnie mało wymagające ciasta. Do takich smacznych propozycji na pewno zalicza się ciasto skubaniec z owocami. Warto dowiedzieć się, jak zrobić takie ciasto, a także, z jakimi owocami będzie smakować najlepiej.

Szarpaniec z owocami - charakterystyka

Pleśniak, pomysł na idealny deser do kawy lub herbaty rzeczywiście króluje w większości polskich domów. Już wiemy, iż największą popularność szarpaniec zyskał w drugiej połowie XX wieku. Jego podstawą jest kruche ciasto, które przygotowuje się na bazie jajek, mąki, cukru oraz masła lub margaryny. Kolejną warstwę stanowią owoce - najlepiej sezonowe. Dlatego pleśniak doskonale będzie smakować z truskawkami, jagodami, malinami, czy też czarną porzeczką.

Bardzo charakterystyczną warstwą jest także beza lub lekka pianka wykonana na bazie białek. Obecnie wykonuje się różne wersje tej bezowej warstwy. Chcąc zjeść pleśniak, pomysł na jego wykonanie można oczywiście dowolnie modyfikować. Nie mówiąc już o tym, że znajdziemy w Internecie wiele różnych inspiracji, jak zrobić ciasto skubaniec, więc z powodzeniem znajdziemy dla siebie najlepszą wersję. Pamiętajmy o tym, że szarpaniec może być pieczony również z mrożonymi owocami.

Ciasto skubaniec - kalorie i właściwości odżywcze

Skoro chcemy się dowiedzieć, jak upiec ciasto skubaniec z owocami, będzie nas na pewno interesować również to, ile kalorii nam dostarczy. W porcji ok. 100 g ciasta, zawartych jest ok. 330 kcal, 4 g białka, 16 g tłuszczu, a także ok. 45 g węglowodanów. Natomiast jeżeli chodzi o wartości odżywcze oraz witaminy, dokładny wykaz będzie uzależniony od owoców, jakie wykorzystamy.

Przepis na ciasto skubaniec z:

  • Jagodami - będzie wzbogacone o witaminy A, C, a także z grupy B. Oprócz tego placek z jagodami będzie można dostarczyć nam cynk, mangan oraz selen.
  • Truskawkami - jeżeli zrobimy szarpaniec z truskawkami, wtedy nasze ciasto będzie wzbogacone o witaminę A, C oraz z grupy B. Ponadto owoce dostarczają nam wapnia, selenu, magnezu, a także fosforu.
  • Wiśniami - szarpaniec z owocami jest na pewno słodką przekąską, jednak możemy przemycić tam również pewne odżywcze pierwiastki i witaminy. Kruche ciasto z wiśniami dostarczy nam witaminę A, C oraz B2. Oprócz tego owoce dostarczą nam również cynk, potas, czy też żelazo.
  • Czarną porzeczką - wybierając pleśniak, pomysł na przemycenie witamin jest jak najbardziej realny, szczególnie jeżeli wybierzemy pełnowartościowe owoce. Czarna porzeczka dostarczy nam witamin z grupy B oraz witaminę E. Oprócz tego czarna porzeczka jest niesamowitym źródłem magnezu, wapnia, żelaza, czy też fosforu.
  • Malinami - maliny zaliczają się do jednych z owoców, których sezon jest wyjątkowo długi. Dlatego też możemy korzystać z ich dobrodziejstw. Maliny dostarczają przede wszystkim witaminę C, E oraz witaminy z grupy B. Oprócz tego owoce są źródłem magnezu, żelaza , potasu, wapnia, a nawet kwasu foliowego.

Przepis na ciasto skubaniec

Przepis na ciasto skubaniec może wydawać się na dość skomplikowane. Jednak jest to jedno z najprostszych przepisów, które przy niewielkiej wprawie, robi się z przyjemnością. Na pewno warto jednak ciasto skubaniec przygotować dzień wcześniej, a przynajmniej kilka godzin przed podaniem. Ponieważ kruche ciasto będzie smaczniejsze, jeżeli wstawimy je przynajmniej na kilka godzin do zamrażarki.

Składniki na szarpaniec z owocami:

  • 200 g margaryny lub masła
  • 3 szklanki mąki krupczatki, ewentualnie zwykłej pszennej
  • 5 jajek
  • ⅔ szklanki cukru pudru
  • 2 łyżki płaskie kakao
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • Pół łyżki mąki ziemniaczanej
  • Dowolne owoce do przełożenia

Pierwszym krokiem jest kruche ciasto, które zagniatamy z mąki krupczatki, proszku do pieczenia, tłuszczu oraz 5 żółtek. W tym celu jajka rozdzielamy na białka, które przydadzą się do masy bezowej. Po zagnieceniu ciasto dzielimy na trzy części. Do jednej z nich dodajemy kakao i dokładnie zagniatamy. Każdą część ciasta zawijamy w folię spożywczą, a następnie wkładamy do lodówki na kilka godzin lub do zamrażarki na 2 godziny.

Na blaszkę wykładamy papier do pieczenia. Na sam spód ścieramy na tarce o grubych oczkach pierwszą porcję jasnego ciasta. Dzięki temu już wiemy, jak zrobić pierwszą warstwę ciasta. Tak uzyskane wiórki rozprowadzamy równomiernie po całym dnie, po czym delikatnie przyklepujemy. Na warstwę jasnego ciasta wykładamy wybrane owoce. W zależności, czy chcemy zrobić ciasto z truskawkami, jagodami, wiśniami, czy też konfiturą owocową, ważne jest ułożenie równomiernej warstwy, jednak niezbyt grubej.

Jak upiec pleśniak, pomysł na ciasto będzie wymagać od nas wykonania kolejnych warstw. Na tak przygotowywany placek ścieramy drugą warstwę ciasta. Jednak tym razem wybieramy ciasto z dodatkiem kakao. Ponownie do starcia całego ciasta używamy tarki o dużych oczkach. Kolejnym pytaniem jest to, jak zrobić bezę. Otóż białka, które nam zostały, ubijamy na sztywno, a następnie dodajemy do masy mąkę ziemniaczaną oraz cukier puder.  Następnie na wierzch tej warstwy ponownie ścieramy drugą część jasnego ciasta.

W ten sposób już mamy cały przepis na ciasto skubaniec, a także jak go upiec, aby był pyszny oraz kruchy. Całe ciasto wstawiamy do piekarnika na ok. 40 minut i pieczemy je w 180 stopniach Celsjusza. Po upieczeniu wierzch ciasta posypujemy cukrem pudrem. Na pewno wiele osób nie będzie mogło się oprzeć i spróbuje ciasto jeszcze zanim wystygnie.

Pleśniak - pomysł na super ciasto

Przeglądając różne inspiracje na to, jak upiec ciasto kruche z jagodami, truskawkami lub innymi owocami, z pewnością znajdziemy wiele różnych wersji pleśniaka. Powyższy przepis na ciasto skubaniec jest najbardziej tradycyjne. Jednak z powodzeniem możemy sobie je uprościć. Placek niekoniecznie musi składać się z 3 warstw ciasta, ale z dwóch. Zatem nie musimy dodawać kakao do przepisu.

Ponadto ciasto możemy piec nie tylko z konfiturami, bądź też świeżymi owocami. Świetnie sprawdzi się również placek z mrożonymi owocami. Zarówno tymi, które mamy ze swoich zbiorów, ale także tych, które kupiliśmy w sklepie. Patrząc na to, jak zrobić łatwy pleśniak, pomysł na ciasto będzie obejmować tylko warstwę ciasta na samym spodzie. Na nim wykładamy wybrane owoce. Układamy warstwę bezy i ścieramy kolejną warstwę ciasta.

Inny pomysł na placek z jagodami lub truskawkami może dotyczyć tego, iż odwrócimy warstwę owoców i pianki bezowej. Tutaj na pewno sprawdzi się przepis na ciasto skubaniec z owocami mrożonymi, które nie będą zbyt ciężkie. Dlatego na piankę bezową możemy z powodzeniem posypać maliny, jagody, czarną porzeczkę lub też małe truskawki. Ciasto z mrożonymi owocami, które będą w ten sposób przygotowane, na pewno wyjdzie bardzo smaczne.

Co zrobić, aby ciasto kruche było jeszcze smaczniejsze?

Istnieje wiele sprawdzonych trików na to, aby ciasto kruche z mrożonymi owocami lub świeżymi owocami było jeszcze smaczniejsze. Warto pamiętać o zachowaniu proporcji 1:2 jeżeli chodzi o tłuszcz oraz mąkę. Ponadto margarynę lub masło możemy zastąpić na przykład smalcem. W niektórych recepturach podpowiadających, jak zrobić kruchy placek z mrożonymi owocami, jednym ze składników jest dodanie śmietany.

Wiedząc, jak upiec skubaniec z mrożonymi owocami, możemy jeszcze bardziej podbić jego smak. W tym celu warto zastosować sok z cytryny. Wystarczy tylko już 1 łyżeczka, aby poczuć różnicę nie tylko w smaku, ale również w lepszej kruchości samego ciasta. Kolejnym trikiem na pyszne ciasto kruche, a co za tym idzie również wyjątkowe ciasto skubaniec, jest dodanie cukru pudru, zamiast zwykłego cukru.

Czasem jeszcze w przepisach znajdziemy informację o tym, aby wykorzystać drobny cukier. Dlaczego to jest takie ważne? Ponieważ cukier kryształ dobrze się nie rozpuści. Natomiast podczas pieczenia powstaną ciemne plamki, które mogą wyglądać mało estetycznie. Mając już wszystkie wskazówki dotyczące tego, jak upiec ciasto skubaniec, z pewnością wyjdzie nam pyszny placek. Tym bardziej że możemy go przygotować ze swoimi ulubionymi owocami.

Ciasto skubaniec jako jedno z najpopularniejszych ciast w Polsce. Zobacz, jak upiec szarpaniec z owocami świeżymi lub z owocami mrożonymi, a także, jakie są porady.

Ciasto skubaniec - przepisy

Często zadawane pytania
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto