Chłodnik

chłodnik

Chłodnik, jak nazwa wskazuje, serwowany jest na zimno. W naszym kraju ludzie uwielbiają spożywać zwłaszcza litewski chłodnik z botwiny, ale też chłodnik ogórkowy. To orzeźwiające danie, które świetnie sprawdza się znakomicie w upalne dni. Zupa nie tylko doskonale smakuje, ale też dodaje energii i jest lekkostrawna. Poleca się ją z tego względu osobom mającym problemy z żołądkiem i wątrobą, a także ludziom będącym na diecie redukcyjnej.

Chłodnik – zbiór przepisów na różne rodzaje chłodników

Chłodnik to pyszne danie, które każdy może samodzielnie ugotować w bardzo prosty sposób. Przepis na chłodnik nie istnieje tylko jeden, więc możliwości jego przygotowania są naprawdę różnorodne. Dosłownie każdy znajdzie recepturę idealną dla siebie, dopasowaną pod upodobania i potrzeby zdrowotne. Najbardziej popularna zupa tego typu to chłodnik litewski i chłodnik z ogórków. Jakie jeszcze składniki może zawierać potrawa? Która zupa jest najlepsza? Jakie właściwości ma tradycyjny chłodnik? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat i dowiedz się, jak zrobić to danie dla całej rodziny.

Przepis na tradycyjny chłodnik – sprawdź składniki na pyszną zupę

Jak ugotować chłodnik? Najważniejsze właściwości potrawy

Chłodnik jest sezonową potrawą, która jest niezwykle pożywna, pyszna i prosta do przygotowania. To idealne rozwiązanie, gdy latem nie chce się jeść, jednak przecież trzeba się w jakiś sposób odżywiać. Ta lekka warzywna zupa jest smaczna i zdrowa zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jeśli zdecydujesz się ją przyrządzić z surowych owoców i warzyw, z pewnością dostarczy do organizmu wszelkich niezbędnych minerałów i witamin. Poza tym chłodnik to dobra zupa na urodę. Dlaczego? Otóż dzięki jej spożywaniu można bowiem zregenerować swoją kondycję fizyczną, ale też poprawić stan paznokci, cery, zębów i włosów. Potrawa jest niskokaloryczna, więc spożywając ją, można utrzymać figurę w nienagannym wyglądzie i kondycji. Jedząc zupę, dostarczyć można do organizmu ok. 200 kcal w jednym tylko talerzu. To zaskakujące, że ilość kalorii w chłodniku jest taka niska – zwłaszcza że zupa jest przecież treściwa i sycąca. Jest to jednak nic innego jak obecność dużej ilości błonnika w potrawie.

Dobra zupa w postaci chłodnika z pewnością nie tylko odżywi organizm, ale też ochłodzi go w upalne dni i uzupełni niedobory płynów. Warto pamiętać jeszcze o tym, że robienie chłodnika zajmuje mało czasu, a do jego przygotowania wcale nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy z zakresu gotowania. To bardzo uniwersalne danie, w którym można dowolnie zmieniać składniki lub przyprawy, ciągle wydobywając zupełnie inny smak zupy. Jest to więc jedno z niewielu dań, których składem można manewrować w taki sposób, aby każdy był zadowolony smakiem potrawy. Właśnie dlatego zaleca się zapamiętać lub zapisać przepis na chłodnik, aby móc go wykorzystać w dowolnym momencie.

Chłodnik jako idealne źródło białka – dla kogo będzie dobrym daniem?

Chłodnik można robić na maślance, na jogurcie albo na kefirze. W takiej postaci zupa stanie się doskonałym źródłem białka, które jest dobrze przyswajalne przez organizm większości ludzi. Możesz również zrobić potrawę na serwatce, jeśli tylko masz do niej dostęp. W chłodniku na bazie maślanki, kefiru czy też jogurtu znaleźć można m.in. wapń chroniący zdrowie kości i zębów, a także magnez i fosfor. Wiele w nim również witamin z grupy B, a także witaminy A i C. Jedzenie chłodnika w takiej wersji dobre będzie dla osób borykających się z zaparciami, wzdęciami, niestrawnością oraz innymi problemami ze strony układu pokarmowego. Warto dodać, że w napojach będących stworzonymi ze sfermentowanego mleka są żywe kultury bakterii. Pojawiają się więc one również w białkowym chłodniku, pozwalając na sprawniejsze trawienie i prostsze przyswajanie wielu minerałów oraz witamin.

Co zrobić, żeby zwykły jogurt naturalny zamienił się w chłodnik? Dorzuć do niego owoce, warzywa i przyprawy. Możesz podawać go na słono, a także na słodko – wszystko zależy od upodobań oraz inwencji twórczej. Chłodnik w omawianej wersji to po prostu mieszanka białkowego produktu ze świeżymi warzywami lub owocami. Zastąpić może on zarówno pożywny obiad, jak i deser po głównym daniu.

Chłodnik na wywarze lub bulionie – czym się charakteryzuje?

Chłodnik tego typu może być zrobiony zarówno na mięsie, jak i na warzywach. Zdecydowanie częściej robi się wywar warzywny, dlatego zajmiemy się omawianiem właśnie jego właściwości. Bulion powinno się gotować sam. Wystarczy wrzucić do napełnionego wodą garnka włoszczyznę, ziele angielskie, liść laurowy i pieprz, a następnie gotować przez pół godziny na wolnym ogniu. Warzywa w bulionie po tym czasie wyciąga się, ewentualnie przelewa bulion przez sito i czeka, aż wystygnie. Można również zagotować bulion i zamrozić go, żeby móc go później wykorzystać w przyszłości – między innymi do zrobienia chłodnika właśnie.

W trakcie robienia chłodnika na wywarze albo bulionie zasada jest jedna – mniej wody to większa intensywność jego smaku. Warto pamiętać również o tym, że chłodnik na bulionie może skutecznie usunąć toksyny z organizmu, przyspieszyć proces przemiany materii, a także zadbać o prawidłową pracę układu krążenia. Wszystko dzięki zawartości przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych obniżających ciśnienie krwi. Chłodnik na bulionie lub wywarze to również idealna propozycja dla wielbicieli wytrawnych dań. W porównaniu do zupy na jogurcie albo maślance chłodnik ten jest zdecydowanie bardziej słonawy.

Zdrowy chłodnik z ogórków, botwiny lub buraków – jakie ma witaminy?

Warzywny chłodnik jest jedną z najczęściej polecanych zup na diecie redukcyjnej. Zawiera bardzo dużo błonnika, który reguluje pracę jelit i przyspiesza metabolizm, a także witamin. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują witaminy z grupy B, a także witamina A, C i PP. Wśród najważniejszych składników mineralnych, jakie znajdują się w warzywnym chłodniku, mamy m.in. żelazo, fosfor, wapń, mangan, magnez i potas. Wiele zależy oczywiście od warzyw, jakie zostaną użyte do przygotowania chłodnika. To właśnie one odpowiadają bowiem za cały smak, aromat i właściwości odżywcze zupy.

Przyprawy w chłodniku mają ogromne znaczenie. Możesz przyrządzić warzywną zupę m.in. z miętą, szczypiorkiem, kolendrą, tymiankiem, bazylią lub oregano. Chłodnik na bazie warzyw genialnie smakuje również z jajkiem na twardo lub ziemniakami. Warto dodać, że chłodnik jest także zdrowy, sycący i niezwykle lekki. Doskonale zastępuje tradycyjne dania, stanowiąc potrawę zdrową i jednocześnie wykwintną. Chłodnik można przyrządzić z wielu warzyw, np. z grochem łuskanym, marchewką, pietruszką czy dynią. Warto dodać do niego także grzanki lub groch ptysiowy, które dodatkowo podbiją smak potrawy.

Chłodnik na bazie owoców – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Chłodnik owocowy to idealna alternatywa dla tradycyjnych obiadów, a nawet deserów. Jest świetnym pomysłem na orzeźwiający posiłek w upalne lato. Chłodnik na bazie owoców zrobisz na przykład z borówek, truskawek, malin, jeżyn albo jagód. W takich owocach znajduje się sporo witaminy E, a także kwasu foliowego – właśnie dlatego zupa polecana jest kobietom planującym dzieci lub będącym już w ciąży. Owocowy chłodnik pozwala również na obniżenie poziomu złego cholesterolu, a także wyregulowanie cukru we krwi. Warto zapamiętać, że owoce jagodowe w chłodniku mogą poprawić pamięć i spowolnić proces starzenia się skóry. Zapewniają też zapotrzebowanie organizmu na witaminę C, która niezbędna jest do codziennego funkcjonowania.

Chłodnik owocowy może być pysznym i pożywnym deserem. Jeśli lubisz słodkie dania, wystarczy zmieszać owoce z wanilią, cynamonem i cukrem. Warto dodać do zupy również mleko, które podbije jej kremowy i słodki posmak. Chcesz przyrządzić chłodnik dla dziecka, jednak maluch ma nietolerancję laktozy? Zrób danie z przetartych owoców! Możesz również wykorzystać świeży sok owocowy.

Chłodnik na obiad – sprawdź najciekawsze przepisy na orzeźwiającą zupę

Chłodnik litewski – najbardziej popularny chłodnik na świecie?

Chłodnik litewski uważany jest za jedną z najsmaczniejszych zup tego typu w naszym kraju. To wspaniała potrawa, zwłaszcza na upalne dni. Gdy nadchodzi lato, często wcale nie mamy ochoty jeść – a jeść przecież każdy musi! Właśnie wtedy warto robić chłodnik, który nie dość, że orzeźwia, to w dodatku cudownie smakuje i odżywia organizm. Aby przyrządzić danie, należy zaopatrzyć się w botwinę, ogórek, rzodkiewkę, bulion warzywny, jajka, jogurt grecki, maślankę, sok z cytryny, koper, świeżą pietruszkę i przyprawy do smaku. Najpierw opłucz botwinkę i pokrój ją w kostkę. Następie przelej bulion do garnka – musi się zagotować. Dodaj botwinkę i gotuj całość przez kwadrans, aż botwinka zmięknie. Odstaw do wystudzenia, następnie dodaj rzodkiewkę i ogórki starte na tarce. Wymieszaj z jogurtem naturalnym, kefirem sokiem z cytryny, a następnie dopraw do smaku. Wierzch chłodnika udekoruj posiekanym koperkiem i ugotowanym na twardo jajkiem, pokrojonym na ćwiartki.

Chłodnik litewski to popularna zupa, idealna na lato. Jest pożywna, zdrowa i bardzo smaczna. Jako że nie jest to typowa wojskowa zupa z kiełbasą, a delikatne danie na bazie maślanki i jogurtu, z pewnością wspierać będzie ono poprawne funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Aby zrobić chłodnik, nie potrzeba żadnych skomplikowanych składników – wszystkie bez problemu dostaniesz w markecie spożywczym. To idealne danie wegetariańskie, a także potrawa polecana osobom będącym na diecie redukcyjnej. Chłodnik będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto dba o linię oraz o własne zdrowie.

Chłodnik ogórkowy – orzeźwiające i zdrowe danie na lato

Masz ochotę na orzeźwienie w gorące lato? Chcesz coś przekąsić, jednak ciężkie mięsne dania to ostatni posiłek, na jaki masz ochotę? Spróbuj przygotować wobec tego chłodnik ogórkowy na kefirze. To doskonała propozycja dla każdego, kto ma ochotę odrobinę orzeźwić się w najcieplejsze dni roku. Do przyrządzenia potrawy wystarczy zaopatrzyć się w kilka kluczowych produktów spożywczych: kefir, jajka, koper, ogórki, czosnek, pieprz i sól. Najpierw umyj i obierz zielonego ogórka, a następnie zetrzyj go na tarce. Obierz czosnek i przepuść go przez praskę. Połącz go z ogórkami w jednym rondelku, po czym dopraw przyprawami do smaku. Posiekaj koperek i dorzuć go do składników w garnku. Wlej kefir i wymieszaj całość. Przykryj rondelek i wstaw do lodówki na minimum godzinę, aby składniki ochłodziły się i przegryzły. Podawaj chłodnik z jajkiem ugotowanym na twardo i pokrojonym w ćwiartki.

Chłodnik ogórkowy to pyszny pomysł na obiad albo kolację. Jest to orzeźwiająca zupa na upalne lato, która schłodzi organizm i jednocześnie dostarczy mu najcenniejszych substancji odżywczych oraz witamin. O daniu można powiedzieć, że to zmodyfikowany klasyczny chłodnik z buraków. Jeśli chcesz, aby potrawa była bardziej pożywna, dodaj do niej ugotowane ziemniaki. Co ważne, wcale nie trzeba mieć wielkich umiejętności kulinarnych, aby zrobić chłodnik. Wystarczy połączyć ze sobą składniki, krok po kroku. To nic skomplikowanego! Warto zainteresować się przepisem i na stałe wcielić go do jadłospisu. Chłodnik to znakomita zupa, której warto się nauczyć. Może okazać się bowiem, że stanie się ona znakomitym rozwiązaniem na każdą okazję, a także jedynym słusznym głównym daniem na naprawdę gorące lato.

Chłodnik - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto