Carpaccio z buraka

carpaccio z buraka

Klasyczne carpaccio stanowi danie kuchni włoskiej wchodzące w skład małych dań typu antipasti, które podaje się przed głównym posiłkiem, dla zaostrzenia apetytu. Tradycyjne, włoskie carpaccio robimy z surowej polędwicy wołowej z rukolą i parmezanem. Tańsza wersja carpaccio powstaje z szynki, łososia lub dowolnej wędliny, którą można bardzo cienko pokroić. Popularność zdobywa wegetariańskie carpaccio z buraka. Aby wzbogacić nieco mdły smak buraka, carpaccio podajemy z fetą i rukolą. Nazwa carpaccio stała się też synonimem sałatki na bazie cienko pokrojonych wędlin lub warzyw, dlatego też powstały wersje carpaccio z różnych warzyw, jak pomidory, kalarepa, czy łodyga borkuła. Carpaccio z buraka stanowi łatwe i szybkie danie, które sprawdzi się na co dzień i na imprezę.

Carpaccio z buraka - proste przepisy na idealne carpaccio

Szukasz fajnego dania, które będzie lekkie, niskokaloryczne, nietuczące, a jednocześnie szybkie do zrobienia i pasujące na imprezę? Poznaj przepis na carpaccio z pieczonego, czerwonego buraka. Mając upieczone lub ugotowane buraki zrobisz to danie bardzo szybko, nawet tuż przed imprezą. Carpaccio z buraka stanowi świetną przystawkę warzywną, która nie obciąża żołądka, a ponadto jest smaczna i atrakcyjnie podana. Przedstawiamy klasyczny przepis na carpaccio z buraka i doradzamy jak zrobić najlepszy dressing oraz jakie dodatki zastosować.

Carpaccio z buraka i carpaccio klasyczne

Jak zrobić carpaccio

Carpaccio stanowi jedno z dań tradycyjnych włoskich antipasti. W tradycji włoskiej główne danie jada się wieczorem, kiedy to cała rodzina i znajomi celebrują wieczorny posiłek spędzając mile czas na rozmowach i świętowaniu. Główny posiłek poprzedzają antipasti czyli małe przekąski, którymi goście raczą się czekając na główne danie. Do kanonu antipasti wchodzą warzywa, na przykład oliwki oraz sałatki i małe dania, jak carpaccio, bruschetta i wiele innych.

Klasyczne carpaccio jest daniem mięsnym, które robimy z surowej polędwicy wołowej. Aby cieniutko pokroić polędwicę należy ją najpierw lekko zamrozić. Następnie plastry polędwicy przekładamy rukolą i parmezanem. Jako sos stosujemy zazwyczaj oliwę z oliwek lub sos winegret. Możemy również zrobić dressing ze śmietany, majonezu i musztardy. Polędwica wołowa jest dość droga, dlatego też pojawiły się pomysły na carpaccio z łososia lub cienko pokrojonej wędliny. Bardzo popularny jest przepis na carpaccio z buraka, które jest zdrową, wegetariańską wersją tego mięsnego dania. Pieczone buraki są nie tylko zdrowe, lecz także nietuczące.

Dlaczego warto robić carpaccio z buraka

Nie od dziś wiadomo, że buraki czerwone są zdrowe i warto je jeść. Zawierają duże ilości witamin i składników mineralnych, zaś barwniki zawarte w burakach mają działanie przeciwnowotworowe. Burak powinien znaleźć się w diecie osób walczących z nadwagą i zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Warzywo to korzystnie wpływa na stan kości i zębów oraz na pamięć. Buraki mają bardzo korzystny wpływ na naczynia krwionośne, zapobiegają zwapnieniu naczyń, usuwają z krwioobiegu homocysteinę i obniżają ciśnienie krwi. Szczególnie wartościowe są barwniki, znajdujące się w buraku. Są one silnymi antyoksydantami, które niwelują wolne rodniki, oczyszczają organizm z toksyn i wspomagają przemianę materii.

Najlepszym sposobem spożywania buraka jest jedzenie go na surowo. Jednak ziemisty smak buraków nie każdemu odpowiada. Nie łatwo jest trafić na odmiany, które są słodkie i smaczne do zjedzenia na surowo. Dlatego też dobrym rozwiązaniem są soki świeżo wyciśnięte z buraka. Sok warto połączyć z różnymi warzywami i owocami, gdyż smak samego buraka nie każdemu pasuje. Fajnym pomysłem na surowego buraka są kiszonki, które można potraktować jako codzienny, zdrowy napój, zaś warzywo użyć do sałatki.

W kuchniach środkowej Europy burak zadomowił się na dobre. Przede wszystkim jadamy go jako składnik zup, czyli barszczy. Barszcz z uszkami stanowi tradycyjne danie wigilijne. Zupę tę jada się w różny sposób, od tradycyjnej zupy na obiad z kawałkami buraków, do małej porcji w filiżance podawanej z pasztecikami. Buraki jadamy także jako jarzynę do obiadu, w formie buraczków zasmażanych. Do buraków świetnie pasują śledzie i majonez, dlatego też warzywo to wchodzi w skład sałatek śledziowych, jak śledzie pod pierzynką.

Jak zrobić carpaccio z czerwonych buraków

Carpaccio z buraka na co dzień i na imprezę

Carpaccio z czerwonych buraków jest nie tylko zdrowsze, lecz także znacznie tańsze niż klasyczne carpaccio z polędwicy wołowej. Sporo osób również rezygnuje z klasycznego carpaccio, gdyż obawiają się jeść surowego mięsa.

Carpaccio z czerwonych buraków stanowi pyszne danie szybkie do zrobienia. Sprawdzi się nie tylko na zwykłą codzienną przekąskę czy danie na kolację, lecz także stanowi fajny poczęstunek dla gości. Sałatka ta jest na tyle wykwintna i rzadka, że możemy ja postawić na świątecznym stole czy też imprezowym bufecie. Wystarczy tylko ładnie i dekoracyjnie ułożyć składniki. Kolorowa sałatka cieszy nie tylko podniebienie, lecz także oko i pięknie zdobi buffet.

Przystawki wegetariańskie warto zrobić na święta czy imprezę. Sprawdzą się jeśli wśród gości są wegetarianie. Natomiast w przypadku suto zastawionego stołu i dużej ilości ciężkich, mięsnych potraw, warto dodać jak najwięcej sałatek i przystawek warzywnych. Ułatwiają one trawienie i sprawiają, że goście nie są ociężali i mają energię, aby się dobrze bawić.

Klasyczny przepis na carpaccio z buraka

Aby zrobić carpaccio z czerwonych buraków będziemy potrzebowali takich składników, jak:

  • buraki gotowane lub pieczone,
  • warzywa liściaste, na przykład rukola,
  • serek typu feta,
  • dressing,
  • sól i pieprz.

Do carpaccio bierzemy buraki ugotowane. Jednak dużo smaczniejsze są buraki pieczone w piekarniku, które są znacznie słodsze. Ponadto pieczenie sprawia, że warzywo traci mniej wartości odżywczych. Buraki owijamy folią spożywczą i wkładamy do piekarnika na 60 minut. Do owiniętych w folię buraków możemy dodać również po łyżeczce wina i czosnek przetarty przez praskę. Niektóre osoby lubią buraka al dente. W takim przypadku pieczemy go tylko 45 minut.

Tajemnica dobrego carpaccio tkwi w cieniutkim pokrojeniu szynki, wędliny czy też buraka. Możemy pokroić buraka nożem, jednak znacznie łatwiej uzyskamy cieniutkie plasterki używając tarki lub mandoliny.

Cienkie plasterki buraka układamy na talerzu. Całość posypujemy pokruszonym serem feta i listkami rukoli. Możemy użyć także innych warzyw liściastych, jak roszponka, szpinak sałatkowy, czy porwane liście sałaty, lecz najsmaczniejsze carpaccio jest z rukolą. Klasyczny przepis opiewa na carpaccio z fetą, lecz możemy też użyć innego rodzaju sera, na przykład sera pleśniowego, koziego twarogowego lub pokrojonej mozzarelli. Świetnym dodatkiem są uprażone pestki ze słonecznika. Możemy również użyć innych ulubionych pestek lub posiekanych orzechów. Całość posypujemy solą i pieprzem do smaku i zalewamy sosem.

Ciekawe składniki i dodatki do carpaccio z buraka

Klasyczne carpaccio z buraka robimy z fetą i rukolą, których charakterystyczny smak doskonale komponuje się z delikatnym i nieco mdłym smakiem buraka. Możemy jednak znacznie wzbogacić smak carpaccio zmieniając i urozmaicając składniki według własnego gustu.

Ciekawe dodatki do carpaccio z buraka:

  • kapary,
  • czarne i zielone oliwki,
  • pistacje,
  • różne rodzaje orzechów, jak orzechy włoskie, orzechy pinii, orzechy nerkowca czy inne dowolne,
  • kawałki pomarańczy,
  • kwaśne owoce, np. porzeczki.

Carpaccio z buraka zwykle podajemy z rukolą świeżą w całości. W zależności od gustu można ją również posiekać i zrobić rodzaj dressingu z różnymi dodatkami. Świetnie smakuje również rukola podsmażona na patelni, choć w tym przypadku warzywo straci nieco wartości odżywczych.

Najlepszy przepis na dressing do carpaccio z buraka

Dobry dressing do sałatki to połowa sukcesu. Tłuszcz pełni ważną rolę w daniach warzywnych, gdyż 4 ważne witaminy rozpuszczają się w tłuszczach. Dlatego też sos do carpaccio robimy na bazie oliwy z oliwek z dodatkami. Sos do sałatki nie tylko wpływa na nasze zdrowie, lecz także poprawia smak sałatki. Niestety buraki mają czasem ziemisty smak, wskutek czego wiele osób ich nie lubi. Jednak można łatwo zniwelować ten smak poprzez odpowiedni dressing sałatkowy.

Klasyczny i nowoczesny sos do carpaccio:

  • oliwa z oliwek,
  • oliwa z octem balsamicznym,
  • oliwa z sokiem z cytryny,
  • sos winegret,
  • dressing z oliwy, octu, miodu i musztardy,
  • ocet z miodem,

Najprostszym sposobem wzbogacenia smaku sałatki jest zwykła oliwa z oliwek. Oliwa świetnie smakuje w połączeniu z sokiem z cytryny, szczególnie że buraki mają odrobinę mdły smak. Innym rozwiązaniem jest sos winegret na bazie oliwy z oliwek i octu. Do carpaccio dobrze pasuje również oliwa z oliwek z octem balsamicznym.

Sos do carpaccio z buraka robimy do smaku, w zależności od tego czy lubimy smak buraka. Do gotowanych lub pieczonych buraków świetnie pasuje również majonez, jednak do carpaccio jest zbyt gęsty. Najlepszy dressing do carpaccio z buraka zrobimy na bazie sosu winegret wzbogaconego miodem i musztardą. Wystarczy zmieszać olej, ocet, sok z cytryny oraz miód i musztardę. Dobrym rozwiązaniem na szybko będzie również gotowy sos sałatkowy, który mieszamy z oliwą z oliwek.

Fajnym sposobem dekoracji buraków jest sos w stylu salsa na bazie sera żółtego. Ser ścieramy na tarce o dużych oczkach. Rukolę siekamy na drobno. Całość mieszamy z olejem i łączymy z orzeszkami pinii. Tak wykonaną salsą polewamy buraki. Ciekawym pomysłem jest także krem na bazie zmiksowanych porzeczek z miodem i octem balsamicznym.

Carpaccio z buraka dla wegan i wegetarian

Carpaccio z buraka stanowi samo w sobie danie wegetariańskie. Jednak wersja dla wegan nie może zawierać sera, gdyż weganie nie stosują produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić carpaccio bez sera. Dodajemy zamiast niego więcej orzeszków lub pestek.

Co ciekawe, obecnie nazwa carpaccio kojarzy się właśnie z potrawą na bazie cienko pokrojonych plasterków różnych składników z różnymi dodatkami. Dlatego też pojawiają się różne pomysły na carpaccio nie tylko z wędliny, lecz także z różnych warzyw i grzybów, które mogą wzbogacić stół wege. Właściwie carpaccio wege możemy zrobić z dowolnych warzyw świeżych lub gotowanych.

Bazą do carpaccio mogą być:

  • grzyby, np. pieczarki,
  • pomidory,
  • łodyga brokułu,
  • kalarepa.

Carpaccio z buraka - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto