Barszcz ukraiński

barszcz ukraiński

Barszcz ukraiński to przepyszna zupa, znana jako jedno z kultowych dań Wschodniej Europy. Składają się na nią buraki, ziemniaki i świeża kapusta. W zależności od upodobań, do barszczu ukraińskiego dodawać można kawałki gotowanego mięsa lub same warzywa. Barszcz ten wyróżnia się od innych podobnych zup dwoma cechami. Na Ukrainie serwuje się go bowiem na bazie czosnku i podaje z małymi bułeczkami w sosie czosnkowym, zwanymi pampuszkami.

Barszcz ukraiński – proste przepisy na doskonały barszcz

Zupy są niezwykle popularne w Europie Wschodniej. Jedną z najbardziej znanych zup jest barszcz ukraiński, na który przepis znany jest nam od pokoleń. To niezwykle treściwa, smaczna i rozgrzewająca zupa, która potrafi dodać energii jak żadna inna. Ja zrobić dobry barszcz ukraiński? Jakie składniki należy przygotować, żeby ugotować treściwą i pyszną zupkę? Czy do barszczu po ukraińsku konieczne są jakieś konkretne przyprawy? Sprawdź receptury na prosty i domowy barszczyk, który doskonale rozgrzeje nawet w najbardziej chłodne dni.

Jak ugotować barszcz ukraiński? Sprawdź najciekawsze przepisy na barszcz

Czym dokładnie jest barszcz ukraiński? Jakie składniki zawiera?

Barszcz ukraiński to zupa popularna na wschodzie Europy. Jest to w zasadzie podstawa kuchni galicyjskiej. Mimo że barszcz gotowany jest również na Białorusi, w Rosji czy w Polsce, historia powstania tej specyficznej potrawy rozpoczęła się na Ukrainie. Przepyszna, aromatyczna zupa składa się z buraków (kiszonych, gotowanych, duszonych lub pieczonych), a także ziemniaków i świeżej kapusty. Do dania dodaje się często różne inne warzywa, m.in. cebulę, pietruszkę, marchew lub seler. Ukraińcy serwują zupę z dużą ilością czosnku. Potrawa ma z reguły słodko-kwaśny smak i różowo-czerwony kolor, który jest zasługą buraków. Niektórzy przyrządzają barszcz ukraiński również z mięsem – zwykle wieprzowym lub wołowym. Inni z kolei dodają do niego skwarki, śmietanę lub jajka na twardo.

Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na idealny barszcz ukraiński. Wschodnie receptury na tę potrawę dość mocno różnią się od siebie. Z całą pewnością polski barszcz jest zupełnie inny niż ukraiński. To Polacy zmodyfikowali przepis na barszcz, dostosowując zupę pod upodobania naszych rodaków, a także pod najłatwiej dostępne produkty spożywcze. W Polsce barszcz najczęściej zawiera grzyby albo białą fasolę i przyrządza się go wówczas, gdy na dworze zaczyna robić się chłodniej. Zupa ta bowiem jak żadna inna rozgrzewa i dodaje mnóstwa energii, której w okresie jesienno-zimowym czasami trochę nam brakuje.

Krótka historia barszczu ukraińskiego, czyli skąd pochodzi ta pyszna zupa?

Barszcz ukraiński pochodzi mniej więcej z okolicy XVI wieku. Z początku gotowano go z kiszonych liści barszczu czerwonego i mąki razowej, o czym wiele osób zupełnie nie ma pojęcia. Właśnie od kiszonych liści barszczu wzięła się zresztą nazwa barszczu. Co ciekawe, barszcz nie był zawsze różowo-czerwony, a… zielony. Gdy buraki stały się powszechnym składnikiem spożywczym, uznawanym w kuchni, dopiero wtedy danie zmieniło kolor – jednak zachowało swoją pierwotną nazwę. Warto wiedzieć, że kiedyś ta zupa stanowiła nieodłączną część wszystkich styp na Ukrainie. Ludzie wierzyli bowiem,  dusza zmarłego człowieka opuszcza świat żywych razem z oparami barszczu. Właśnie w taki sposób na nich dostawać miała się do nieba. Ukraińcy rozróżniają niemal 40 odmian barszczu. Oto kilka ciekawostek z nimi związanych.

  1. Barszcz kijowski – właśnie on uchodzi za najsmaczniejszy rodzaj barszczu ukraińskiego. Tradycyjny, domowy barszcz tego typu powinien zostać ugotowany z aż 20 różnych składników.
  2. Barszcz połtawski gotuje się z 18 składników, a barszcz czernihowski z 16 produktów spożywczych.
  3. Barszcz ukraiński tworzy się na Ukrainie wyłącznie z produktów, które są tam dostępne. Jedynie mieszkańcy regionu Karpat dorzucają do zupy marynowaną kapustę.
  4. Ukraińcy w obwodzie czernichowskim gotują barszcz z pierogami grzybowymi, w Połtawie robią go na bulionie drobiowym z leniwymi pierogami, a w Żytomierzu barszcz przyrządza się z suszonymi bochenkami chleba i grzybami. Czasem zupę robi się także z suszonymi owocami.
  5. Na Podolu w miejscowości Borszczów każdego roku odbywa się festiwal kultury barszczu. Właśnie wtedy Ukraińcy świętują i zajadają się barszczem w każdej odmianie – niezależnie od regionu jego przyrządzania na Ukrainie.

Dlaczego barszcz ukraiński jest tak dobry? Jaka jest tajemnica jego przyrządzania?

Barszcz ukraiński to zupa bardzo smaczna i pożywna. Nie da się również ukryć, że barszcz jest prosty w przygotowaniu, dlatego wiele ludzi – nawet najwięksi amatorzy gotowania – bez problemu sobie z nim poradzą. Co jednak stanowi największy sekret tego aromatycznego, pysznego dania? Otóż kombinacja różnych produktów – buraków ćwikłowych, przecieru z pomidorów, czosnku, bulionu (najlepiej wołowego), octu, liścia laurowego i ziela angielskiego. Najważniejsze, aby składniki tworzące barszcz ukraiński dodać w jednym, odpowiednim momencie. Powinno się wykalkulować czas ich dodawania do zupy, aby składniki się nie rozgotowały – inaczej stracą zarówno swoją konsystencję, jak i zapach. Mogą wytracić się również ich minerały oraz witaminy.

Znawcy kulinarni uważają, że każda prawdziwa gospodyni na Ukrainie ma recepturę na swoją zupę. Przepis na barszcz ukraiński przekazywany jest najczęściej z pokolenia na pokolenie, więc nie ma jednego, idealnego sposobu na to danie. Według starych ksiąg kulinarnych barszcz ukraiński powinien być przede wszystkim gęsty, ale też mocno parujący. Tym, co odróżnia barszcz ukraiński od innych podobnych zup, są oczywiście dodatki. Ukraińcy serwują potrawę z niewielkimi, drożdżowymi bułeczkami z czosnkiem, znanymi jako pampuszki. Dawniej bułeczki te jadano wyłącznie na specjalne okazje – dziś pampuszki to na Ukrainie obowiązkowy dodatek do barszczu.

Barszcz po ukraińsku – najważniejsze wskazówki, porady i przepisy

Jakie właściwości ma barszcz ukraiński? Czy warto jeść tę zupę?

Barszcz ukraiński wbrew pozorom jest zupą nie tylko smaczną czy treściwą. To danie zawierające całe mnóstwo warzyw, a w związku z tym wiele cennych właściwości odżywczych. Wśród minerałów, jakie znajdziemy w składzie barszczu, mamy m.in. magnez, potas, wapń, fosfor, cynk i żelazo. Witaminy w barszczu ukraińskim to z kolei A, B1, B2, B3, C, oraz E. Dzięki tak bogatym właściwościom zupy można pozytywnie wpłynąć na organizm, systematycznie jedząc barszcz. Oto najcenniejsze zmiany, które osiągnąć można dzięki spożywaniu tej wyjątkowej zupy:

  1. Zapobieganie powstawaniu niektórych chorób, np. nerek i kości.
  2. Zwiększenie odporności układu immunologicznego i poprawa pracy układu nerwowego.
  3. Poprawa kondycji włosów, skóry i paznokci, a także lepsza praca mięśni.
  4. Możliwość utrzymywania odpowiedniego ciśnienia krwi, zmniejszanie ryzyka chorób serca i arytmii.
  5. Opóźnianie procesów starzenia, a także odpowiednia krzepliwość krwi.
  6. Obniżanie złego cholesterolu w organizmie i zapobieganie rozwojowi niektórych nowotworów.

Barszcz ukraiński – sprawdzony przepis na obiad dla całej rodziny

Barszcz ukraiński to przepyszna zupa, która znakomicie sprawdzi się jako danie główne dla całej rodziny oraz niespodziewanych gości. Możesz zrobić barszcz zarówno na pyszny obiad, jak i treściwą kolację. Do przygotowania zupy wystarczy kilka składników, z czego zdecydowana większość to warzywa: buraki, marchewka, pietruszka, cebula, seler, fasola konserwowa, kapusta włoska, pomidory w puszce, bulion warzywny, masło roślinne, czosnek, liść laurowy, ziele angielskie, sok z cytryny i pieprz. W garnku należy rozpuścić masło, po czym zeszklić pokrojoną w kostkę cebulę. Do tego należy dodać startą na tarce marchew, seler i pietruszkę. Cebulę smaży się przez kilka minut, mieszając. Buraki należy obrać i pokroić w kostkę, a następnie wrzucić do garnka z warzywami. Całość zalej gorącym bulionem warzywnym, po czym zagotuj. Dodaj poszatkowaną kapustę włoską, czosnek przeciśnięty przez praskę, przyprawy i fasolkę (razem z zalewą). Po zagotowaniu zupy przetrzymaj ją jeszcze przez kwadrans na małym ogniu. Dodaj pomidory z puszki na sam koniec gotowania i wymieszaj. Pozostało już tylko skropić zupę sokiem z cytryny.

Barszcz ukraiński to przepyszna zupa, którą przyrządzać można na wiele różnych okazji. Możesz zaserwować ją nie tylko na obiad, ale też smaczną i pożywną kolację lub poczęstunek dla gości. Barszcz sprawdza się też doskonale jako posiłek przy wielu imprezach (m.in. na imieninach, weselu czy innej rodzinnej uroczystości). Przepis na potrawę jest bardzo prosty, więc nie trzeba mieć wielkiego doświadczenia kulinarnego, aby przygotować tę zupę. Barszcz powinno się jadać na ciepło, gdyż właśnie w takiej postaci zupa smakuje najlepiej. Danie podawać można ze świeżą, posiekaną drobno natką pietruszki oraz śmietaną. Jako że tę wersję barszczu ukraińskiego należy przyrządzić na bulionie warzywnym, zupa będzie doskonała dla osób będących na diecie wegetariańskiej.

Barszcz czerwony zabielany – przepis na smaczną zupę, krok po kroku

Chcesz zaskoczyć swoją rodzinę nietypowym, pysznym obiadem? Przygotuj barszcz czerwony zabielany, który będzie znakomitą alternatywą dla tradycyjnego kotleta schabowego z ziemniakami i surówką. Barszcz to danie, które z pewnością polubią nie tylko dorośli, ale też dzieci. Do przyrządzenia zupy potrzebujesz buraków, cebuli czerwonej, bulionu warzywnego, oliwy z oliwek, nasion sezamu, orzechów laskowych, śmietany 12%, octu spirytusowego, kolendry (nasiona), kminku mielonego i płatków chili. Najpierw rozgrzej olej w dużym naczyniu, po czym dodaj cebulę pokrojoną w kostkę, buraki i sól. Smaż całość przez ok. 10 minut, zwiększ ogień, dodaj chili, kolendrę i kminek. Dodaj ocet i dokładnie wymieszaj wszystko. Wlej bulion, następnie doprowadź go do wrzenia, przykryj i duś przez ok. 40 minut. Ostudź zupę i zblenduj wszystko na gładką masę. Przełóż śmietanę do miski i zmieszaj z dwiema łyżkami zupy, po czym wlej wszystko do garnka z zupą. Zagotuj. Na koniec upraż na suchej patelni nasiona sezamu oraz orzechy laskowe. Udekoruj orzechami zupę i podawaj ciepłą do zjedzenia.

Barszcz czerwony zabielany to jedna z najsmaczniejszych, a także najbardziej pożywnych zup na świecie. Znakomicie sprawdzi się zarówno jako danie główne dla dzieci, jak i dla dorosłych. Mimo że potrawa jest dość słodka, ma bardzo dużo cennych właściwości odżywczych oraz witamin. To idealna opcja dla wszystkich, którzy stawiają w kuchni na nietypowe dania w polskiej, ale nieco zmodyfikowanej odsłonie. Barszcz smakuje wybornie i nie jest trudny do przygotowania – spokojnie poradzi sobie z nim nawet największy amator gotowania. Buraki mają znakomite właściwości odżywcze i są pełne cennych dla zdrowia substancji. Właśnie dlatego zaleca się ich jak najczęstsze spożywanie lub przynajmniej regularne włączenie do diety.

Barszcz z pieczonych buraków – dowiedz się, jak zrobić!

Barszcz z pieczonych buraków jest świetnym pomysłem nie tylko na Wigilię, ale też jako dodatek do obiadu. Możesz również przygotować tę potrawę jako pyszna kolacja dla całej rodziny, która w jesienno-zimowe wieczory rozgrzeje i doda energii wszystkim domownikom. Aby przygotować zupę, musisz zaopatrzyć się w kilka składników: buraki, bulion warzywny, suszone grzyby, majeranek, ziele angielskie, natkę świeżej pietruszki, czosnek, sok z cytryny i pieprz w ziarnach. Najpierw należy dokładnie opłukać grzyby na sitku i wrzucić je do garnka, po czym zalać wodą. Odstaw je na noc do namoczenia.

Kolejnego dnia należy ugotować grzyby w wodzie (przez ok. 20 minut), gdzie powinny moczyć się z liśćmi laurowymi oraz czosnkiem. Następnie buraki należy umyć i zawinąć w folię aluminiową, po czym ułożyć na blaszce do pieczenia i piec przez ok. 1 h w piekarniku rozgrzanym do 185 st. C. Po upływie czasu odwiń buraki, zostaw do wystygnięcia i zetrzyj na tarce. Doprowadź do wrzenia bulion warzywny i dodaj majeranek, a także ziele angielskie, pieprz i posiekaną drobno pietruszkę. Zagotuj przez kilka minut, zdejmij zupę z ognia i wciśnij sok ze świeżej cytryny. Przecedź wywar z buraków, połącz go z wywarem grzybowym i podawaj na ciepło w formie barszczu z pieczonych buraków. Możesz serwować zupę zarówno w małych miseczkach lub salaterkach, jak i w kubeczkach do picia.

Barszcz z pieczonych buraków to smaczne i niezwykle pożywne danie. Jest tak proste w przygotowaniu, że wcale nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy kulinarnej, aby je przygotować. Barszcz można pić zarówno jako samodzielne danie, jak i dodatek do wielu potraw (np. krokietów czy pierogów z grzybami). Trzeba jednak pamiętać o tym, że danie jest czasochłonne. Trzeba więc poświęcić mu odrobinę więcej czasu, żeby je przygotować. Poza tym barszcz czerwony z pieczonych buraków to fantastyczna potrawa, warta każdej minuty pracy.

Barszcz ukraiński - przepisy

Najciekawsze artykuły w temacie barszcz ukraiński

Często zadawane pytania
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto