Szyszki ziemniaczane
- Ziemniaki ugotowane - 10 sztuk (750 g)
- Jajko (1 szt.)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 1 łyżka (24 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 2 łyżki (30 g)
- Bułka tarta - 0,3 szklanki (72 g)
Przepis na szyszki ziemniaczane krok po kroku
Ugotowane ziemniaki zmiel w maszynce.
Do zmielonych ziemniaków dodaj jajko, mąki oraz dużą szczyptę soli i pieprzu.
Dokładnie wymieszaj ciasto i wilgotnymi dłońmi uformuj małe szyszki.
Obtocz szyszki w bułce tartej i smaż na złoty kolor.
Szyszki odsącz z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym.
Więcej informacji na temat szyszek ziemniaczanych
Szyszki ziemniaczane, inaczej nazywane krokietami ziemniaczanymi to danie przygotowane z gotowanych ziemniaków, które są panierowane w bułce tartej, a następnie smażone w głębokim tłuszczu.
Frytki szyszki to fajna propozycja na przekąskę lub jako dodatek do dania głównego czy kolacji. Szyszki możesz podać same, na przykład z dodatkiem sosu jogurtowego, majonezowego, koperkowego, czsosnkowego, musztardowego, serowego, blue cheese czy barbecue. Szyszki pasują także do nuggetsów, burgerów, skrzydełek czy udek. Szyszki mogą zostać podane z sosem na ciepło, na przykład pieczarkowym. Możesz je także nadziać pieczarkami, serem czy mięsem. Szyszki dają dużą dowolność formy przygotowania oraz podania. Przepis na szyszki ziemniaczane jest niezwykle łatwy w przygotowaniu. Jest to fajny sposób na wykorzystanie ziemniaków, które zostały z obiadu. Do uformowania szyszek możesz użyć dłoni lub specjalnych foremki do szyszek ziemniaczanych. A dokładnie jak zrobić szyszki ziemniaczane dowiesz się ze szczegółowego przepisu, gdzie każdy etap przygotowania został opisany.
Szyszki ziemniaczane to fajna propozycja na oryginalne danie. Są one łatwe i szybkie w przygotowaniu a dodatkowo bardzo smaczne. Danie to na pewno przypadnie do gustu dzieciom, kształt szyszek będzie dla nich bardzo atrakcyjny.
Alergeny w szyszkach ziemniaczanych
Lista alergenów dla szyszek ziemniaczanych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Bułka tarta
Wartości odżywcze szyszek ziemniaczanych
Szyszki ziemniaczane są fajnym daniem. Jednak ze względu na smażenie powinny być spożywane okazjonalnie aby nie wpłynęły negatywnie na nasze zdrowie.
Energia i białka
(182g)
Węglowodany
(182g)
Tłuszcze
(182g)
Witaminy
(182g)
Składniki mineralne
(182g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.