Szynka peklowana pieczona
- Szynka wieprzowa surowa (1000 g)
- Czosnek (15 g)
- Sól peklująca (50 g)
Przepis na szynkę peklowaną pieczoną krok po kroku
W garnku zagotuj 1 l wody. Dodaj do niej 2 listki laurowe, 5 ziaren pieprzu, łyżkę gorczycy, 4 ziela angielskie, 1/2 łyżki nasion kolendry i obrany czosnek. Gotuj pół godziny.
Po tym czasie całość ostudź i dodaj sól peklującą. Zamieszaj.
Mięso możesz podzielić na 2 kawałki. Przełóż je do miski i zalej zalewą. Przykryj i odstaw do lodówki na 5 dni. W połowie peklowania przekręć mięso na drugą stronę.
Po 5 dniach mięso wyciągnij, możesz obwiązać je sznurkiem lub nitką, by tworzyło zwartą strukturę, jednak nie jest to konieczne.
Piekarnik nagrzej do 190 st. C. Szynkę przełóż do naczynia żaroodpornego i piecz przykrytą przez 60 minut.
Po tym czasie odkryj wierzch i piecz dodatkowe 15 minut.
Więcej informacji na temat szynki peklowanej pieczonej
Szynka peklowana pieczona to doskonała opcja dla miłośników wędlin. Choć można kupić ją w sklepie, to ta domowa zaskakuje wspaniałym smakiem i aromatem.
Przepis na szynkę peklowaną pieczoną to doskonały pomysł na wędlinę przygotowywaną w całości w piekarniku. Dzięki temu jest nie tylko pyszna, ale również zdrowsza. Ten sprawdzony przepis może gościć z Tobą tak często, jak tego potrzebujesz. Szynka to wyrób garmażeryjny pozyskiwany z tuszy wieprzowej, schłodzony lub mrożony z kością lub bez. Jednak szynka to nie tylko nazwa wędliny, ale również części mięsa, z której zwykle jest robiona. Szynka jest kawałkiem mięsa, które zwykle jest dość chudy, jednak nie tak jak np. schab. Nie kojarzy się z mięsem zdrowym, głównie przez dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych. Faktycznie, nie powinna gościć w menu zbyt często, gdyż ma to negatywny wpływ na układ krwionośny. Jednak z drugiej strony jest też dobrym źródłem np. żelaza.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić szynkę peklowaną pieczoną, by była pyszna, prosta i szybka, to ten sprawdzony przepis będzie doskonałym wyborem. To dobra opcja dla osób, które nie chcą kupować wędliny ze sklepu. Wychodzi z niego najlepsza szynka, która doskonale sprawdzi się na kanapki, ale nie tylko. Szynkę można oczywiście przygotować w szynkowarze, jednak nie każdy posiada to urządzenie, przez co wiele osób rezygnuje z przygotowywania domowej wędliny. Teraz już nie trzeba. Można ją przygotować w najzwyklejszym piekarniku i jest równie smaczna, prosta i szybka. Całość zajmuje tylko kilka chwil. Oczywiście niezwykle ważny jest proces peklowania. Peklowanie to proces technologiczny, polegający na działaniu mieszanki peklującej na mięso. Efektem tego procesu jest utrwalanie barwy, wytworzenie charakterystycznego smaku i zapachu mięsa oraz przedłużenie trwałości produktu poprzez hamowanie wzrostu bakterii chorobotwórczych i gnilnych. Peklowanie jest bardzo ważną częścią procesu przygotowywania domowej wędliny. To właśnie dzięki niemu zachowuje ona swój charakterystyczny kolor i odznacza się tak pysznym smakiem. Peklowanie przedłuża też jej świeżość, dzięki czemu możemy się cieszyć ulubioną wędliną nieco dłużej.
Alergeny w szynce peklowanej pieczonej
Lista alergenów dla szynki peklowanej pieczonej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- gorczyca
Wartości odżywcze szynki peklowanej pieczonej
To opcja, która ze względu na dużą ilość soli i udział czerwonego mięsa nie powinna gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(107g)
Węglowodany
(107g)
Tłuszcze
(107g)
Witaminy
(107g)
Składniki mineralne
(107g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.