Szparagi w szynce
- Szparagi - 1 pęczek (350 g)
- Szynka parmeńska (100 g)
- Olej rzepakowy - 3 łyżki stołowe (30 ml)
Przepis na szparagi w szynce krok po kroku
Szparagi dokładnie umyj, osusz i odłam stwardniałe końce.
Po trzy sztuki szparagów zawiń w plastry szynki parmeńskiej.
Patelnia grillową rozgrzej i posmaruj olejem.
Na rozgrzanej patelni ułóż roladki ze szparagów i grilluj z każdej strony po około 3 minuty.
Pod koniec smażenia szparagi dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
Ugrillowane szparagi w szynce parmeńskiej ułóż na półmisku i podawaj na ciepło.
Więcej informacji na temat szparagów w szynce
Szparagi w szynce to doskonała propozycja na pyszną przekąskę na imprezę. Smaczne i szybkie w przygotowaniu szparagi w szynce świetnie sprawdzą się również jako dodatek do śniadania lub kolacji. Szparagi warto podać z dodatkiem sosu holenderskiego lub beszamelowego. Można je również przygotować w piekarniku (będą one mniej kaloryczne niż te smażone). Prosty przepis na szparagi w szynce nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania przekąski potrzebne będą następujące produkty spożywcze: szparagi, szynka parmeńska, olej rzepakowy lub oliwa z oliwek, sól oraz pieprz.
Jak zrobić szparagi w szynce? Szparagi dokładnie umyj, osusz i odłam stwardniałe końce. Po trzy sztuki szparagów zawiń w plastry szynki parmeńskiej. Patelnię grillową rozgrzej i posmaruj olejem. Na rozgrzanej patelni ułóż roladki ze szparagów i grilluj z każdej strony po około 3 minuty. Pod koniec smażenia szparagi dopraw do smaku solą oraz pieprzem. Ugrillowane szparagi w szynce parmeńskiej ułóż na półmisku i podawaj na ciepło.
Szparagi to warzywo z rodziny szparagowatych pochodzące z Afryki. W Polsce dostępne są w sprzedaży dwa rodzaje szparagów — białe oraz zielone. Różnią się one znacznie smakiem oraz sposobem przygotowania. Szparagów zielonych używa się do smażenia oraz jako dodatek do sosów makaronowych. Natomiast szparagi białe często są dodatkiem do zupy krem. Podać je można także z dodatkiem sosu holenderskiego.
Oliwa z oliwek to olej pochodzenia roślinnego, który posiada specyficzny smak oraz zapach. Ze względu na wrażliwość oliwy z oliwek na światło warto przechowywać ją w zaciemnionym miejscu w ciemnej, szklanej butelce. Oliwa zawiera również jednonienasycone kwasy tłuszczowe oraz zwiększa wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (witaminy A, D, E oraz K).
Podsumowując pyszne szparagi w szynce świetnie sprawdzą się jako przekąska podana na imprezach rodzinnych lub ze znajomymi. Łatwe w przygotowaniu szparagi w szynce są dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu — dobrze smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Alergeny w szparagach w szynce
Lista alergenów dla szparagów w szynce przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na szparagi w szynce
Wartości odżywcze szparagów w szynce
Szparagi w szynce to doskonała propozycja na przekąskę. Szparagi stanowią doskonałe źródło wielu składników odżywczych.
Energia i białka
(120g)
Węglowodany
(120g)
Tłuszcze
(120g)
Składniki mineralne
(120g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.