Szczupak w galarecie
- Szczupak filet (240 g)
- Pietruszka (80 g)
- Marchewka (90 g)
- Seler korzeniowy (60 g)
- Cebula (100 g)
- Por (50 g)
- Żelatyna - 4 łyżki (48 g)
- Groszek zielony konserwowy (100 g)
Przepis na szczupaka w galarecie krok po kroku
Warzywa korzeniowe, cebulę i pora obierz i umyj. Umieść w garnku.
Do garnka dodaj 2 liście laurowe, kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego.
Zalej wszystko ok. 1,5 litrem wody. Doprowadź do wrzenia.
Gotuj na mniejszym ogniu przez około 30 minut.
W tym czasie rybę oczyść i osusz. Pokrój filety na kawałki o wielkości ok. 3 cm.
Dodaj kawałki ryby do gotującego się wywaru i gotuj jeszcze 20 minut.
Wyciągnij ugotowane warzywa i rybę z wywaru.
Ugotowaną marchewkę pokrój w plasterki.
W małych naczyniach umieść plasterki marchewki, groszek konserwowy i kawałki ryby.
Pozostały wywar podgrzej, by był gorący, lecz nie wrzący. Dodaj żelatynę i mieszaj, aż się rozpuści. Odstaw do wystudzenia.
Wywarem zalej foremki i ostrożnie umieść w lodówce na kilka godzin by dobrze stężały.
-
Karp w galarecie
-
Galareta wieprzowa
-
Galareta z kurczaka
-
Galaretka wieprzowa
-
Galareta drobiowa
-
Ryba w galarecie
-
Zimne nóżki w galarecie
-
Ryba faszerowana
-
Schab w galarecie
-
Szynka w galarecie
-
Łosoś w galarecie
-
Galaretki z golonki
-
Galareta z golonki
-
Pstrąg w galarecie
-
Galat
-
Galareta z nóżek
-
Ozorki w galarecie
-
Dorsz w galarecie
-
Galart
Więcej informacji na temat szczupaka w galarecie
Przepis na szczupaka w galarecie to tradycyjny pomysł na danie na święta. Idealnie wzbogaci stół w wigilijny w przystawkę na zimno.
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić szczupaka w galarecie to już pokazuje nasz pyszny, domowy przepis. Na początku warzywa korzeniowe, cebulę i pora obierz i umyj, następnie umieść w garnku. Dodaj 2 liście laurowe, kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego. Zalej wszystko ok. 1,5 litrem wody. Doprowadź do wrzenia. Gotuj na mniejszym ogniu przez około 30 minut. W tym czasie rybę oczyść i osusz. Pokrój filety na kawałki o wielkości ok. 3 cm. Dodaj kawałki ryby do gotującego się wywaru i gotuj jeszcze 20 minut. Wyciągnij ugotowane warzywa i rybę z wywaru. Ugotowaną marchewkę pokrój w plasterki. W małych naczyniach umieść plasterki marchewki, groszek konserwowy i kawałki ryby. Pozostały wywar podgrzej, by był gorący, lecz nie wrzący. Dodaj żelatynę i mieszaj, aż się rozpuści. Odstaw do wystudzenia. Wywarem zalej foremki i ostrożnie umieść w lodówce na kilka godzin by dobrze stężały. Taki szczupak w galarecie będzie najlepszy, gdy podasz go z dodatkiem soku z cytryny lub octu winnego.
Szczupak to nie tylko smaczna, ale i bogata w wartości odżywcze ryba. Zawiera w sobie witaminę B12, która wspomaga leczenie anemii. 100 g szczupaka zapewni aż 75% dziennego zapotrzebowania na fosfor, czyli składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Znajdziemy w nim również witaminę B5, która może przyczyniać się do poprawy naszego samopoczucia. Według zaleceń Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej przynajmniej 2 razy w tygodniu powinna pojawić się porcja ryby. W tym miejscu określa się, że powinno to być około 150 g produktu lub taka ilość mięsa z ryby, wraz z którym dostarczy się około 250 mg kwasów EPA+DHA. Spożycie dwóch takich porcji tygodniowo zapewni zapotrzebowanie właśnie na te kwasy omega-3. Wskazuje się na ich pozytywne oddziaływanie na większość układów człowieka- krwionośny, trawienny, nerwowy czy immunologiczny. Szczupak jest nie tylko dobry w smaku, ale również ważny dla naszego zdrowia.
Alergeny w szczupaku w galarecie
Lista alergenów dla szczupaka w galarecie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Szczupak filet
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze szczupaka w galarecie
Szczupak to nie tylko smaczna, ale i bogata w wartości odżywcze ryba. Zawiera w sobie witaminę B12, która wspomaga leczenie anemii.
Energia i białka
(190g)
Węglowodany
(190g)
Tłuszcze
(190g)
Witaminy
(190g)
Składniki mineralne
(190g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.