Szczupak
- Szczupak filet - lub cały (2000 g)
- Masło (120 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 1 pęczek (30 g)
- Natka pietruszki - 1 pęczek (20 g)
Przepis na szczupak krok po kroku
Rybę wyczyść dokładnie i osusz ręcznikiem papierowym.
Pokrój w plastry cytrynę i umieść we wnętrzu ryby.
Posiekaj koper i natkę pietruszki.
Do masła dodaj sól, pieprz, koper i natkę pietruszki, wymieszaj dokładnie.
Posmaruj rybę masłem.
Umieść w naczyniu do zapiekania.
Piecz w nagrzanym do 200 st. C piekarniku przez 30 minut.
Rybę podawaj z dodatkiem frytek lub gotowanych ziemniaków.
-
Flądra
-
Pstrąg pieczony
-
Pstrąg z piekarnika
-
Ryba po grecku tradycyjna
-
Karp w galarecie
-
Dorsz z piekarnika
-
Śledzie w occie
-
Ryby w occie
-
Ryba w galarecie
-
Śledzie z żurawiną i czerwoną cebulą
-
Ryba w panierce
-
Ryba faszerowana
-
Śledzie po kaszubsku
-
Śledzie salsa
-
Śledzie po meksykańsku
-
Ryba smażona
-
Ryba po grecku
-
Karp smażony
-
Ryba na wigilię
Więcej informacji na temat szczupaka
Szczupak to wspaniały pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Ryba przygotowana w całości jest bardzo okazałym daniem na świątecznym stole. Możesz także pokroić rybę w dzwonko i usmażyć na patelni. Jeśli zastanawiasz się, jak przyrządzić szczupaka wybór jest prosty, upiecz go w piekarniku najlepiej w całości. Przepis na szczupaka jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia dania potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: szczupak, koper, natka pietruszki, masło, sól, pieprz, cytryna.
Jak zrobić szczupaka? Rybę wyczyść dokładnie i osusz ręcznikiem papierowym. Pokrój w plastry cytrynę i umieść we wnętrzu ryby. Posiekaj koper i natkę pietruszki. Do masła dodaj sól, pieprz, koper i natkę pietruszki, wymieszaj dokładnie. Posmaruj rybę masłem. Umieść w naczyniu do zapiekania. Piecz w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez 30 minut. Rybę podawaj z dodatkiem frytek lub gotowanych ziemniaków.
Szczupak jest drapieżną rybą żyjącą w słodkich wodach naszych jezior. Jest on rybą zawierającą małą ilość tłuszczu. Jest dobrym źródłem jodu witaminy D, selenu i cynku. Szczupak jest dobrym źródłem białka zawierającego wszystkie niezbędne aminokwasy. Selen jest pierwiastkiem bardzo potrzebnym w naszej diecie, jego niedobór prowadzi do problemów z prawidłowym wydzielaniem hormonów przez tarczycę. Cytryny są źródłem błonnika regulującego pracę naszych jelit oraz kwasów owocowych, którym cytryna zawdzięcza swój kwaśny smak. Kwaśny smak cytryny wpływa korzystnie na produkcję kwasów żółciowych, dlatego warto je dodawać do potraw, gdyż poprawiają trawienie.
Podsumowując pieczony szczupak z maśłem ziołowym jest bardzo aromatyczny. Pieczony szczupak zawiera mniejszą ilość kalorii niż smażony. Ryba jest bardzo zdrowa i powinna występować w naszej diecie przynajmniej dwa razy w tygodniu. Szczupak jest dobry do spożycia od razu po przygotowaniu. Można go przechowywać w lodówce przez około 2 dni. Z resztek ryby przygotować można pulpety do zupy lub kotlety rybne. Szczupak jest idealny na święta.
Alergeny w szczupaku
Lista alergenów dla szczupaka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Szczupak filet
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
W przepisie na szczupak nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- cytryna
Wartości odżywcze szczupaka
Szczupak to bardzo dobre źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Jest to białko pełnowartościowe, które jest niezbędne do prawidłowej syntezy aminokwasów. Szczupak jest rybą nisko kaloryczną i świetnie sprawdzi się w diecie redukcyjnej.
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.