Szaszłyki z indyka
- Mięso z piersi indyka bez skóry (400 g)
- Oliwa z oliwek (100 ml)
- Sok cytrynowy (15 ml)
- Papryka zielona (230 g)
- Cukinia (150 g)
- Cebula (100 g)
Przepis na szaszłyki z indyka krok po kroku
W misce zmieszaj oliwę z sokiem z cytryny i przeprawami. Ułóż w niej pokrojonego w kostkę indyka. Całość odstaw do lodówki na co najmniej 30 minut.
Warzywa z wyjątkiem papryki pokrój w plasterki. Paprykę posiekaj w dużą kostkę.
Mięso nabijaj na patyczki szaszłykowe wraz z warzywami.
Całość grilluj przez 25 minut, aż do zarumienienia.
-
Zupa ogórkowa
-
Zupa pieczarkowa
-
Zupa kalafiorowa
-
Surówka z marchewki
-
Kurczak po tajwańsku
-
Filet z kurczaka
-
Kotlety z kalafiora
-
Polędwica w sosie kurkowym
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Krem z cukinii
-
Makaron z cukinią
-
Ryż z warzywami
-
Zupa z ciecierzycy
-
Kotlety z soczewicy
-
Kotlety z ciecierzycy
-
Kofta
-
Pałki z kurczaka
-
Polędwica z indyka
-
Zdrowy obiad
Więcej informacji na temat szaszłyków z indyka
Szaszłyki z indyka to doskonały sposób na naprawdę fantastyczne danie, które jest proste, szybkie i ciekawe. Delikatne mięso wspaniale łączy się w nim z warzywami. Całość jest smaczna i dobrze doprawiona. Mięso wychodzi z tej receptury miękkie i aromatyczne, tak że rozpływa się w ustach. To danie, które na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom mięsnych posiłków.
Przepis na szaszłyki z indyka to doskonała opcja na wspaniały lunch, czy kolację. Są delikatne i lekkostrawne. Głównym składnikiem jest oczywiście mięso. Indyk jest nie tylko pyszny, ale również bardzo zdrowy. To mięso, które dostarcza dużo białka, a niezbyt wiele tłuszczów, szczególnie tych nasyconych. Dzięki temu może spokojnie często gościć w menu. Jest on również świetnym źródłem witamin z grupy B, a także tryptofanu, aminokwasu, który w organizmie ulega przemianie do serotoniny - hormonu szczęścia. Dlatego indyk będzie świetną opcją w menu, zwłaszcza osób dbających o układ nerwowy i mózg. Ten z przepisu jest niezwykle soczysty i stanowi dobry pomysł na przepyszny posiłek, który może gościć w menu codziennie i od święta. To najlepsze szaszłyki, które w dodatku są zdrowszą opcją.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić szaszłyki z indyka, które będą pyszne, a przy okazji naprawdę szybkie, to ten prosty przepis sprawdzi się idealnie. Jego głównym składnikiem jest mięso z indyka, które wspaniale łączy się z warzywami. Można filet z indyka zamienić również na kurczaka, który ma podobny smak i wartości odżywcze. Najlepiej połączyć mięso z cebulą, papryką, czy cukinią. To warzywa o niskiej kaloryczności, dlatego całość świetnie sprawdza się również na diecie redukcyjnej. Bazą tego dania jest mięso, jednak oprócz niego dodaje się również naprawdę dużo warzyw. Świetnie sprawdzą się na grilla, gdyż są pyszne, a przy okazji niezbyt skomplikowane. To również dobre rozwiązanie dla początkujących kucharzy. By je stworzyć wystarczy tylko odrobina cierpliwości, która przyda się zwłaszcza przy marynowaniu szaszłyków. To dobra opcja na przemycenie do swojego menu pysznego i lekkostrawnego mięsa.
Alergeny w szaszłykach z indyka
Lista alergenów dla szaszłyków z indyka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na szaszłyki z indyka
Wartości odżywcze szaszłyków z indyka
To zdrowa opcja, która zawiera sporo białka i witamin.
Energia i białka
(249g)
Węglowodany
(249g)
Tłuszcze
(249g)
Witaminy
(249g)
Składniki mineralne
(249g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.