Szarlotka z gruszkami
- Mąka pszenna typ 500 (300 g)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Cukier (300 g)
- Masło (400 g)
- Gruszka - 5 dużych sztuk (1000 g)
- Skórka z cytryny (20 g)
Przepis na szarlotce z gruszkami krok po kroku
Na stolnicę przesiej mąkę pszenną, dodaj do niej żółtka jaj, 100 g cukru i 200 g masła, zagnieć szybko gładkie ciasto. Owiń je folią spożywczą i schłodź w lodówce przez 30 minut.
W międzyczasie obierz gruszki, pokrój na na kawałki wielkości mniej więcej 2x2 cm.
Rozpuść masło na patelni, dodaj do niego cukier i gruszki oraz skórkę z cytryny, cukier z wanilią i cynamon. Duś, aż gruszki zmiękną, mają pozostać w całości.
Wyłóż blaszkę papierem do pieczenia. Od ciasta odkrój 1/3 i odłóż, większą część rozwałkuj i wyłóż na spód blaszki, wyłóż na nią gruszki. Z reszty ciasta zrób paski i ułóż w szachownicę na cieście.
Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 50-55 minut.
-
Szarlotka
-
Szarlotka z kruszonką
-
Szarlotka sypana
-
Szarlotka krucha
-
Szarlotka z bezą
-
Szarlotka z budyniem
-
Szarlotka na kruchym cieście
-
Szarlotka królewska
-
Szybka szarlotka
-
Szarlotka na dużą blachę
-
Szarlotka z pianką
-
Szarlotka z jabłkami
-
Fit szarlotka
-
Klasyczna szarlotka na kruchym cieście
-
Szarlotka Thermomix
-
Szarlotka z jabłkiem
-
Szarlotka bezglutenowa
-
Ciasto na szarlotkę
-
Szarlotka
Więcej informacji na temat szarlotki z gruszkami
Szarlotka z gruszkami to doskonała propozycja na szarlotkę inaczej. Innowacyjne spojrzenie na ciasto zachwyci najbardziej wymagających gości. Przepis na szarlotkę z gruszkami jest łatwy do przygotowania dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia cukierniczego aby go wykonać. Do zrobienia szalotki potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, żółtka jaj, cukier, masło, gruszki, cynamon i cukier z prawdziwą wanilią oraz skórka z cytryny.
Jak zrobić szarlotkę z gruszkami? Na stolnicę przesiej mąkę pszenną, dodaj do niej żółtka jaj, cukier i zimne masło pokrojone w kostkę, zagnieć szybko gładkie ciasto. Owiń je folią spożywczą i schłodź w lodówce przez 30 minut. W międzyczasie obierz gruszki, pokrój na na kawałki wielkości mniej więcej 2x2 cm. Rozpuść masło na patelni, dodaj do niego cukier i gruszki oraz skórkę z cytryny, cukier z wanilią i cynamon. Duś aż gruszki zmiękną, mają pozostać w całości. Wyłóż blaszkę papierem do pieczenia. Od ciasta odkrój 1/3 i odłóż, większą część rozwałkuj i wyłóż na spód blaszki, wyłóż na nią gruszki. Z reszty ciasta zrób paski i ułóż w szachownicę na cieście. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 50-55 minut.
Gruszki to owoce mające bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Gruszki dzięki zawartości boru, czym wyróżnia się nie wiele owoców, zapobiegają powstawaniu osteoporozy oraz pomagają ją leczyć, wspomagają także pracę mózgu. Gruszki zawierają sporo potasu, który odpowiada za prawidłową pracę serca oraz pomaga obniżać ciśnienie krwi. Gruszki jako jedne z niewielu owoców są źródłem jodu. Jod jak wiadomo wpływa na prawidłową pracę tarczycy. Tarczyca odpowiada między innymi za produkcję hormonów regulujących nasz metabolizm.
Żółtka jaj użyte do przygotowania ciasta kruchego są dobrym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach takich jak witamina A, D i E oraz luteiny i zeaksantyny, które wraz z witaminą A wspomagają nasz narząd wzroku.
Podsumowując sprawdzony przepis na pyszne ciasto idealnie pasuje jako słodki dodatek do kawy i herbaty. Dobre ciasto możesz przygotować także z jabłek i gruszek nabierze wtedy trochę kwasowości. Łatwe do przygotowania kruche ciasto jest bazą do przygotowania wielu ciast i deserów.
Alergeny w szarlotce z gruszkami
Lista alergenów dla szarlotki z gruszkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze szarlotki z gruszkami
Szarlotka z gruszkami to domowy aczkolwiek kaloryczny wyrób. Ciasta zawierają dużo cukru i tłuszczu, dlatego powinniśmy spożywać je nie częściej niż raz w tygodniu. Domowe wyroby nie zawierają konserwantów, są przygotowywane ze składników lepszej jakości.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.