Szarlotka z budyniem i pianką
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 2 szklanki (500 g)
- Masło - 1 kostka (250 g)
- Żółtko jajka (3 szt.)
- Cukier puder - 4 łyżki (40 g)
- Białko jajka (4 szt.)
- Budyń (proszek) - 1 opakowanie (1 g)
- Olej rzepakowy - 1/2 szklanki (125 ml)
- Jabłko (1500 g)
Przepis na szarlotkę z budyniem i pianką krok po kroku
Mąkę przesiej przez sito, wymieszaj z cukrem pudrem i proszkiem do pieczenia.
Dodaj masło pokrojone w mniejsze kawałki i ucieraj rękoma do powstania charakterystycznych grudek.
Dodaj żółtka, dokładnie wymieszaj i podziel ciasto na dwie części (mniejszą i większą)
Większą część rozwałkuj i wyłóż nią okrągłą blachę. Mniejszą uformuj w kulę i włóż do lodówki.
Jabłka obierz, zetrzyj na tarce lub pokrój w plastry. dodaj cynamon i skropl obficie sokiem z cytryny (aby nie ściemniały). Odstaw na 20 minut.
Białka jaj ubij na sztywną pianę. Dodaj cukier puder i cukier waniliowy. Dokładnie wymieszaj.
Następnie stopniowo dodawaj proszek budyniu, dodaj olej rzepakowy ostrożnie mieszając masę.
Dodaj jabłka na ciasto w formie.
Na jabłka wyłóż przygotowaną piankę i schłodzone ciasto z lodówki.
Piecz szarlotkę przez 40 -50 minut w 180 stopniach.
-
Szarlotka
-
Szarlotka z kruszonką
-
Szarlotka sypana
-
Szarlotka krucha
-
Szarlotka z bezą
-
Szarlotka z budyniem
-
Szarlotka na kruchym cieście
-
Szarlotka królewska
-
Szybka szarlotka
-
Szarlotka na dużą blachę
-
Szarlotka z pianką
-
Szarlotka z jabłkami
-
Fit szarlotka
-
Klasyczna szarlotka na kruchym cieście
-
Szarlotka Thermomix
-
Szarlotka z jabłkiem
-
Szarlotka bezglutenowa
-
Ciasto na szarlotkę
-
Szarlotka
Więcej informacji na temat szarlotki z budyniem i pianką
Znudziła Ci się zwykła szarlotka gdzie, główną rolę pełnią jabłka bez większych dodatków?
W takim razie dzisiaj przychodzę z czymś ekstra. Koniecznie spróbuj prosty przepis na szarlotkę z budyniem i pianką. Tym razem w towarzystwie budyniu i delikatnej, aksamitnej pianki. Połączenie słodyczy przełamanej delikatnym kwaśnym posmakiem polskich jabłek idealnie współgra z kremowym budyniem i puszystą pianką na samej górze. Zapach ciepłych jabłek z cynamonem będzie unosił się w Twoim domu nie tylko w trakcie pieczenia ale i długo dłużej. Szarlotka z budyniem i pianką na pewno umili każdy jesienny wieczór lub zimowe popołudnie z ciepłą, aromatyczną herbatą. Dodatkowo zaskoczy każdego gościa, który będzie miał okazję spróbować tego przepisu. Niby prosta tradycyjna szarlotka ale w połączeniu z nowoczesnymi wariacjami to zupełnie nowy smak. Kruchy spód ciasta wypełnij duszonymi jabłkami z cynamonem, goździkami lub przyprawą korzenną, która jeszcze bardziej wprowadzi Was w świąteczny klimat. O rodzaju jabłek zadecyduj sam. Możesz wybrać Gala, które charakteryzują się niesamowitą chrupkością, soczystością i słodkim smakiem, z kolei Ligol będzie wyróżniał się kwaskowatym posmakiem. Ja osobiście polecam jabłka, które idealnie nadają się na przepis na szarlotkę z kratką, oczywiście mowa tutaj o naszej polskiej, starej odmianie jabłek jaką jest Antonówka. Są niezwykle aromatyczne, a jej owoce pachną już z daleka. Idealnie nadają się do jesiennych przetworów czy wypieków. Obojętnie, na którą wersję się zdecydujesz Twoja szarlotka z budyniem i pianką będzie pyszna. Ten rodzaj szarlotki nada się na rodzinne spotkania to także świetna wersja dla dzieci, które kochają jak ich talerz wygląda na bogato. Nie tylko dorośli ale także dzieci pokochają Twój nowy przepis. Nie ma się co dziwić, szarlotka jest bardzo smaczna. Może w tym roku zamiast sernika na parze w Święta Bożego Narodzenia na Twoim stole będzie królowała właśnie taka szarlotka w nowoczesnej wersji?
Jak zrobić pyszną szarlotkę z budyniem i pianką?
Zobacz ten prosty przepis.
Alergeny w szarlotce z budyniem i pianką
Lista alergenów dla szarlotki z budyniem i pianką przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
Wartości odżywcze szarlotki z budyniem i pianką
Jeśli nie chcesz korzystać z gotowego budyniu w postaci proszku, możesz przygotować wersję domową.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
-
mąka pszenna,
masło,
jajka,
cukier,
jajka,
budyń,
olej rzepakowy,
jabłko,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.