Szarlotka na kruchym cieście
- Jabłko - 10 małych jabłek (1700 g)
- Cukier - 5 łyżek (50 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (260 g)
- Masło - 1 kostka (200 g)
- Cukier puder - 2 łyżki (20 g)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (4 g)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na szarlotkę na kruchym cieście krok po kroku
W dużej misce zmieszaj ze sobą pokrojone w kostkę masło, mąkę, cukier, cukier waniliowy i proszek do pieczenia. Wyrabiaj rękami, by powstała spójna masa.
1/3 ciasta zawiń w folię spożywczą i wstaw do lodówki.
Blachę do pieczenia wyłóż papierem, a na spodzie wyklej ciasto. Ponakłuwaj powierzchnię widelcem i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 10 minut
Jabłka obierz i zetrzyj na tarce o dużych oczkach do garnka i dodaj do nich cukier puder i cynamon. Duś je przez 5-7 minut.
Duszone jabłka wyłóż na warstwę podpieczonego ciasta, a na wierzch zetrzyj resztę kruchego ciasta.
Piecz całość przez 40 minut. Podawaj posypane cukrem pudrem.
-
Szarlotka
-
Szarlotka z kruszonką
-
Szarlotka sypana
-
Szarlotka krucha
-
Szarlotka z bezą
-
Szarlotka z budyniem
-
Szarlotka królewska
-
Szybka szarlotka
-
Szarlotka na dużą blachę
-
Szarlotka z pianką
-
Szarlotka z jabłkami
-
Fit szarlotka
-
Klasyczna szarlotka na kruchym cieście
-
Szarlotka Thermomix
-
Szarlotka z jabłkiem
-
Szarlotka bezglutenowa
-
Ciasto na szarlotkę
-
Szarlotka z papierówek
-
Szarlotka
Więcej informacji na temat szarlotki na kruchym cieście
Szarlotka na kruchym cieście jest pysznym i aromatycznym deserem. Kruche ciasto miło otula duszone jabłka w cynamonowym sosie i sprawia, że całość smakuje niesamowicie smacznie. I choć jest naprawdę popularna, to jej wspaniały smak sprawia, że nigdy się nie nudzi. W tej wersji na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom tradycyjnych smakołyków.
Kruche ciasto na szarlotkę jest niezwykle proste, choć słodkie i maślane. Dodatek prawdziwego, zimnego masła sprawia, że całość smakuje naprawdę wybornie. To kruche ciasto jest niesamowicie chrupiące, z czego na pewno ucieszą się najmłodsi domownicy.
Przepis na szarlotkę na kruchym cieście jest niezwykle łatwy. W kilka chwil można przygotować ten klasyczny specjał, który zachwyca wszystkich gości. Szarlotka to niezastąpiony towarzysz wszelkich przyjęć. Każdy ceni ją za niezwykłą prostotę, a także cudowne połączenie maślanego spodu, duszonych jabłek i chrupiącej kruszonki. Jest tak dobre, że nie sposób powstrzymać się przed spróbowaniem.
Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić kruche ciasto na szarlotkę, które będzie naprawdę dobre w smaku, a przy tym niezbyt pracochłonne, to ten przepis będzie idealną inspiracją dla Ciebie. W kilka chwil pozwoli Ci stworzyć deser jak z francuskich cukierni, który nie tylko dobrze smakuje, ale również pięknie się prezentuje.
Ten placek nadaje się na wszelkie uroczystości, ale jest również świetnym dodatkiem do kawy. Będzie pysznym drugim śniadaniem czy podwieczorkiem na słodko dla amatorów deserów.
To naprawdę dobry przepis dla wszystkich tych, którzy szukają inspiracji na proste ciasto, które dekoracyjnie się prezentuje i potrafi się wpasować w gusta większości osób. Jest super, zwłaszcza podawana na ciepło w towarzystwie gałki lodów waniliowych.
Choć szarlotka uważana jest za typowo polskie ciasto, to tak naprawdę pochodzi z Francji. To tam cukiernik wyczarował ten prosty placek dla cara, by go zachwycić smakiem. Od tego czasu ciasto to, w różnych formach zyskało popularność na całym świecie, również w Polsce. Warto przygotować ten wspaniały deser i cieszyć się jego wspaniałym smakiem i cudowną fakturą.
Alergeny w szarlotce na kruchym cieście
Lista alergenów dla szarlotki na kruchym cieście przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze szarlotki na kruchym cieście
Ciasto, tak jak inne słodkości, powinno być jedzone z umiarem.
Energia i białka
(228g)
Węglowodany
(228g)
Tłuszcze
(228g)
Witaminy
(228g)
Składniki mineralne
(228g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.