Szarlotka japońska
- Mak niebieski (600 g)
- Cukier (200 g)
- Jajko (6 szt.)
- Kasza manna - 12 łyżek stołowych (120 g)
- Jabłko - 4 duże sztuki (800 g)
- Masło (250 g)
- Orzechy włoskie (150 g)
Przepis na szarlotkę japońską krok po kroku
Mam zmiel na maszynce do mielenia trzykrotnie.
Białka oddziel od żółtek.
Ciepłe masło ubij przy pomocy miksera na gładką i puszystą masę.
Następnie do masła dodaj cukier i ponownie ubij masę.
Do ubitego masła dodawaj po jednym żółtku, nie przerywając miksowania.
Następnie do masy dodaj zmielony mak, kaszę manną i całość dokładnie wymieszaj.
Jabłka obierz i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Następnie dodaj je do masy makowej razem z orzechami, kilkoma kroplami olejku migdałowego oraz 2 płaskimi łyżeczkami proszku do pieczenia i wymieszaj.
Białka ubij na sztywną pianę.
Następnie ubite białka dodaj do masy makowej i delikatnie wymieszaj.
Ciasto przelej do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia.
Następnie piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 40 minut.
Upieczone ciasto wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia.
Ciasto przed podaniem możesz podypać cukrem pudrem lub polać lukrem.
-
Szarlotka
-
Szarlotka z kruszonką
-
Szarlotka sypana
-
Szarlotka krucha
-
Szarlotka z bezą
-
Szarlotka z budyniem
-
Szarlotka na kruchym cieście
-
Szarlotka królewska
-
Szybka szarlotka
-
Szarlotka na dużą blachę
-
Szarlotka z pianką
-
Szarlotka z jabłkami
-
Fit szarlotka
-
Klasyczna szarlotka na kruchym cieście
-
Szarlotka Thermomix
-
Szarlotka z jabłkiem
-
Szarlotka bezglutenowa
-
Ciasto na szarlotkę
-
Szarlotka
Więcej informacji na temat szarlotki japońskiej
Szarlotka japońska to doskonała propozycja na smaczny dodatek do kawy lub herbaty. Jabłecznik japoński z makiem świetnie sprawdzi się jako słodki poczęstunek podany podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Ciasto można przygotować z jabłkami prażonymi. Przepis na szarlotkę japońską jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania ciasta potrzebne będą następujące produkty: mak niebieski, cukier, jajka, kasza manna, jabłka, masło, orzechy włoskie, proszek do pieczenia oraz olejek migdałowy.
A jak zrobić szarlotkę japońską? Ciepłe masło ubij przy pomocy miksera na gładką i puszystą masę. Następnie do masła dodaj cukier i ponownie ubij masę. Do ubitego masła dodawaj po jednym żółtku, nie przerywając miksowania. Następnie do masy dodaj zmielony mak, kaszę manną i całość dokładnie wymieszaj. Jabłka obierz i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Następnie dodaj je do masy makowej razem z orzechami, kilkoma kroplami olejku migdałowego oraz 2 płaskimi łyżeczkami proszku do pieczenia i wymieszaj. Ubite białka dodaj do masy makowej i delikatnie wymieszaj. Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 40 minut. Upieczone ciasto wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia.
Jabłka stanowią doskonałe źródło wielu cennych składników mineralnych oraz witamin, które spożywane w odpowiedniej ilości korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Są przede wszystkim źródłem witaminy C, witaminy A, witaminy K, potasu, wapnia, fosforu, żelaza oraz magnezu. Jabłka posiadają niski indeks glikemiczny, który wynosi 38, dlatego mogą być włączone do diety osób chorujących na cukrzycę.
Podsumowując wiesz już, jak upiec szarlotkę japońską. Pyszna szarlotka z makiem świetnie sprawdzi się jako sodki poczęstunek do kawy i herbaty. Wilgotne ciasto z jabłkami warto przygotować jako deser na spotkania rodzinne lub ze znajomymi. Smaczna szarlotka jest dobra do spożycia dopiero po przestudzeniu. Produkty niezbędne do jej wykonania dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w szarlotce japońskiej
Lista alergenów dla szarlotki japońskiej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Kasza manna
- proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
- olejek migdałowy
Wartości odżywcze szarlotki japońskiej
Szarlotka japońska to doskonała propozycja na pyszne ciasto. Jabłka wykorzystane do przygotowania ciasta stanowią doskonałe źródło witamin oraz składników mineralnych.
Energia i białka
(120g)
Węglowodany
(120g)
Tłuszcze
(120g)
Witaminy
(120g)
Składniki mineralne
(120g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.