Szarlotka bez jajek
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) (400 g)
- Cukier (140 g)
- Masło - 1 kostka (200 g)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (4 g)
- Jabłko (1000 g)
- Mąka ziemniaczana - 1 łyżeczka (15 g)
- Cukier wanilinowy - 4 łyżeczki (16 g)
Przepis na szarlotkę bez jajek krok po kroku
Na początek przygotuj tortownice wykładając ją papierem do pieczenia.
Zagnieć kruche ciasto z mąki, cukru, cukru waniliowego, proszku do piecznie i zimnego masła posiekanego na wiórki. Ciasto ugnieć ręcznie lub za pomocą robota kuchennego.
Ciasto podziel na dwie części. Jedną odłóż do lodówki żeby się schłodziło, a drugą wyklej dno formy.
Z jabłek usuń gniazda nasienne i pokrój je w kostkę, dodaj cynamon i cukier waniliowy.
Jabłka podsmaż na maśle, aż do momentu odparowania soku. Jabłka powinny być miękkie (nie rozpadające się).
Na koniec dodaj do jabłek mąkę ziemniaczaną i mieszaj do połączenia się składników.
Gotowe jabłka przełóż do formy z ciastem, a na górę rozłóż kruszonkę z drugiej porcji ciasta.
Piecz w piekarniku przez 60 minut w temperaturze 180 stopni (góra-dół).
-
Szarlotka
-
Szarlotka z kruszonką
-
Szarlotka sypana
-
Szarlotka krucha
-
Szarlotka z bezą
-
Szarlotka z budyniem
-
Szarlotka na kruchym cieście
-
Szarlotka królewska
-
Szybka szarlotka
-
Szarlotka na dużą blachę
-
Szarlotka z pianką
-
Szarlotka z jabłkami
-
Fit szarlotka
-
Klasyczna szarlotka na kruchym cieście
-
Szarlotka Thermomix
-
Szarlotka z jabłkiem
-
Szarlotka bezglutenowa
-
Ciasto na szarlotkę
-
Szarlotka
Więcej informacji na temat szarlotki bez jajek
Szarlotka bez jajek to doskonały pomysł na prosty i szybki deser, który idealnie sprawdzi się na imprezę czy spotkanie z rodziną. Ciasto jest bardzo łatwe w przygotowaniu, dlatego każdy powinien sobie z nią poradzić. Połączenie jabłek z cynamonem oraz kruchym ciastem jest bardzo pyszne. Smak deseru możesz wzbogacić o cynamon i cukier waniliowy zawarty w przepisie lub wedle uznania.
Jak zrobić szarlotkę bez jajek? Na początek należy przygotować tortownice wykładając ją papierem do pieczenia. Następnie należy zagnieść kruche ciasto z mąki pszennej, cukru, cukru waniliowego, proszku do pieczenia oraz zimnego masła posiekanego na wiórki. Całość wyrabiamy ręcznie lub za pomocą robota kuchennego. Gotowe ciasto dzielimy na dwie porcje. Jedną schładzamy w lodówce a drugą wygniatamy spód blaszki do ciasta. Tortownice opcjonalnie możemy również wstawić do lodówki na czas przygotowania nadzienia. Następnie cienko obieramy jabłka, kroimy i usuwamy gniazda nasienne. Jabłka należy pociąć w kostkę i doprawić cynamonem i cukrem waniliowym. Całość podsmażamy na maśle, aż sok odparuje, a owoc będzie miękki, ale nie rozpadający się. Gotowe nadzienie przekładamy do formy na ciasto. Na górę z drugiej połowy ciasta robimy kruszonkę. Jabłecznik bez jajek pieczemy w piekarniku przez około 60 minut w temperaturze 180 stopni (góra-dół).
Przepis na szarlotkę bez jajek to pomysł na wegański deser, który jest źródłem witamin pochodzących z głównego składnika, czyli jabłek. Owoc jest przede wszystkim bogactwem błonnika odpowiadającego za regulację pracy jelit, dzięki czemu jest doskonałą osłoną przed zaparciami, a nawet chroni nas przed rakiem jelita grubego. Błonnik ma także wpływ na poziom cholesterolu we krwi, co ma wpływ na zmniejszenia ryzyka miażdżycy, a w przyszłości zawału serca. Jabłka mają również niski indeks glikemiczny dlatego są bezpieczne dla cukrzyków. Szarlotkę można również przygotować tak, aby była bezpieczna dla diabetyka. Wystarczy zamieniać cukier na słodzić np. erytrytol oraz mąkę pszenną na taką o niskim indeksie glikemicznym.
Szybka szarlotka idealnie sprawdzi się jako przekąska na imprezę lub spotkanie rodzinne. Ten przepis to pomysł dobre ciasto, które trzeba koniecznie spróbować. Szarlotka na pewno będą Ci smakować, ponieważ kompozycja smaków da połączenie, którym będzie zachwycał się każdy. Idealnie komponuje się z lodami waniliowymi lub bitą śmietaną.
Alergeny w szarlotce bez jajek
Lista alergenów dla szarlotki bez jajek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze szarlotki bez jajek
Energia i białka
(125g)
Węglowodany
(125g)
Tłuszcze
(125g)
Witaminy
(125g)
Składniki mineralne
(125g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.