Szakszuka z szynką
- Olej rzepakowy (10 ml)
- Cebula czerwona (30 g)
- Szynka z indyka (50 g)
- Suszone pomidory (30 g)
- Ser Mozzarella (62 g)
- Jajko (2 szt.)
- Papryka zielona (70 g)
- Pomidory koktajlowe (70 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (150 g)
Przepis na szakszukę z szynką krok po kroku
Suszone pomidory zalej wrzątkiem i zostaw na 5 minut (żeby zmiękły). Odlej wodę.
Na oleju usmaż pokrojoną w drobną kostkę szynkę oraz cebulę i czosnek drobno posiekane. Dodaj trochę soli i duś pod przykryciem.
Jak wszystko będzie zarumienione, dodaj do smażenia paprykę pokrojoną w niewielką kostkę, pomidorki pokrojone na 4 części oraz pokrojone w paski suszone pomidory.
Smaż wszystko pod przykryciem, by nieco zmiękło.
Dodaj przecier pomidorowy i wsyp przyprawy do smaku. Wszystko wymieszaj i zrób wgłębienia na jajka.
Do wgłębienia wbij po jednym jajku (nie zepsuj żółtka).
Posyp wszystko startym na tarce serem mozzarella.
Przykryj patelnię przykrywką i smaż na średnim ogniu do ścięcia białka.
Po usmażeniu posyp danie natką pietruszki.
-
Szakszuka klasyczna
-
Szakszuka po meksykańsku
-
Szakszuka ze szpinakiem
-
Szakszuka z fetą
-
Szakszuka fit
-
Szakszuka z pomidorami z puszki
-
Szakszuka z papryką
-
Szakszuka z boczkiem
-
Szakszuka z kiełbasą
-
Szakszuka z serem
-
Szakszuka thermomix
-
Szakszuka z pieczarkami
-
Szakszuka z chorizo
-
Szakszuka z cukinią
-
Szakszuka z ciecierzycą
-
Szakszuka z awokado
-
Szakszuka keto
-
Szakszuka z fasolą
-
Szakszuka
Więcej informacji na temat szakszuki z szynką
Smaczna szakszuka z szynką, suszonymi pomidorami oraz mozzarellą to doskonały pomysł na zdrowy i dobry posiłek. Idealna na śniadanie albo na kolację. Przepis na szakszukę z szynką niezwykle syci i dostarczy sporo białka. To prosty przepis na danie o niskiej zawartości węglowodanów. Jest to zdecydowanie dobra propozycja dla osób chorujących na cukrzycę albo insulinooporność. Jak zrobisz szakszukę z szynką, jedz ją bezpośrednio z patelni. Na kolację lub na śniadanie będzie doskonałym pomysłem na odżywcze danie.
Szakszuka z szynką to pyszna propozycja na dietetyczne jedzenie. Szakszuka znana jest jako jajka w pomidorach. Składa się z warzyw, przecieru pomidorowego, jajek, szynki, suszonych pomidorów oraz sera mozzarella. Przepis na szakszukę z szynką robi się bardzo łatwo i szybko. Jajka w pomidorach to dobra propozycja na potrawę, która ma niski indeks glikemiczny. Można podawać ją ze świeżym pieczywem. Będzie pyszna także bez pieczywa. Według tradycji szakszuka z szynką powinna być jedzona z patelni. Najczęściej podaje się ją z żółtkami, które mają płynną konsystencję.
Szybki i lekki pomysł na coś pysznego na śniadania lub na kolacje? Szakszuka z szynką jest prostym przepisem na smaczne rozpoczęcie lub zakończenie dnia. Jak zrobić szakszukę z szynką? Wcześniej zalej wrzątkiem pomidory suszone. Powinny zmięknąć. Będzie się je lepiej kroiło. Na oleju usmaż pokrojoną szynkę, cebulę, czosnek, paprykę, pomidorki i suszone pomidory. Jak warzywa będą miękkie, dodaj do nich passatę oraz przyprawy i wymieszaj. Do tego przepisu będzie także pasować przyprawa „suszone pomidory” lub zioła toskańskie. Teraz zrób dołki na jajka, a następnie w dołki dodaj po jednej sztuce. Ważne jest, by nie zniszczyć żółtka. Wszystko posyp serem mozzarella i duś pod przykryciem na średnim ogniu. Jak białko się zetnie od razu, przestań gotować. Posyp danie natką pietruszki i jedz. Zamiast pietruszki sprawdzi się także bazylia. Już wiesz, jak zrobić szakszukę z szynką – prosty przepis, który jest pyszny i dietetyczny.
Smażenie potrawy pod przykryciem i na średniej (a nie małej) mocy palnika ma kluczowe znaczenie dla stopnia ścięcia żółtka. Jeśli moc palnika jest zbyt niska, wtedy białko nie zdąży się ściąć, a żółtko będzie już twarde. Zbyt duża moc palnika z kolei sprawi, że warzywa się przypalą.
*W przepisie na szakszukę z szynką można passatę zastąpić pomidorami z puszki. Mogą być w całości lub krojone.
*Jeżeli nie lubisz żółtka na miękko, smaż danie dłużej. Szakszuka z szynką powinna być smaczna dla Ciebie.
Alergeny w szakszuce z szynką
Lista alergenów dla szakszuki z szynką przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Mozzarella
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze szakszuki z szynką
Ta potrawa jest zdrowa i dietetyczna. Ma bardzo dużo warzyw i niewielką kaloryczność. Ponadto szakszuka z szynką ma dużą ilość likopenu — przeciwutleniacza. Jest to danie, które zawiera niewielką ilość węglowodanów. Ma za to dużą ilość białka oraz tłuszcz.
Energia i białka
(584g)
Węglowodany
(584g)
Tłuszcze
(584g)
Witaminy
(584g)
Składniki mineralne
(584g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.