Syrop z pigwy
Przepis na syrop z pigwy krok po kroku
Owoce pigwy umyj, pokrój na cztery części, usuń gniazda nasienne oraz pestki, a następnie pokrój w kostkę.
Miąższ ułóż warstwowo w słoiku, każdą warstwę przesypując cukrem.
Słoik odstaw na 3 dni, co jakiś czas potrząsając nim.
Sok możesz przelać do butelki i przechowywać w lodówce.
Więcej informacji na temat syropu z pigwy
Syrop z pigwy to jeden z najpopularniejszych, jesiennych dodatków do herbaty ale także jest domowym środkiem wspomagającym proces leczenia w trakcie przeziębienia i grypy.
Pigwa jest niskokalorycznym owocem, który zawiera sporo witamin i składników mineralnych takich jak witamina C, witaminy z grupy B, miedź, potas, żelazo i magnez. Posiadają właściwości przeciwzapalne i antyalergiczne. Polifenole zawarte w jej owocach mają działanie przeciwutleniające, a pektyny wspomagają usuwanie toksyn i metali ciężkich z organizmu. W czasie infekcji, przeziębienia czy grypy syrop z pigwy działa łagodząco na suchy kaszel. Sok z pigwy jest także pomocny w chorobach i zaburzeniach układu trawiennego. Pomaga złagodzić zgagę czy nieżyt układu pokarmowego. Wspomaga trawienie i przyspiesza przemianę materii. Sok z pigwy jest doskonałym źródłem witaminy C, należy jednak pamiętać aby nie dodawać go do gorących napoi ponieważ wysoka temperatura niszczy witaminę C. Pektyny zawarte w owocach pigwy zmniejszają ilość wchłanianych węglowodanów prostych przez organizm. Sok z pigwy pomocny jest również w obniżeniu ciśnienia krwi, obniżeniu poziomu cholesterolu i obniżeniu poziomu glukozy we krwi. Syrop z owoców pigwy przygotowany według naszego przepisu jest bogaty w witaminę C, jeśli chcesz aby był on bogatym źródłem tej witaminy nie przygotowywuj gotowanego syropu ponieważ witamina C jest wrażliwa na działanie wysokiej temperatury. Jeśli jednak chcesz przygotować przetwory na zimę z pigwy musisz poddać je procesowi pasteryzacji.
Dobry, domowy syrop z pigwy jest skutecznym środkiem dla dzieci na przeziębienie. Z dodatkiem cytryny jest jeszcze bardziej skuteczny a dodatkowo cytryna delikatnie neutralizuje jego słodki smak. Jak zrobić syrop z pigwy i ile cukru dodać do niego dowiesz się z dokładnego przepisu gdzie każdy etap przygotowania jest szczegółowo opisany.
Syrop z owoców pigwy jest nie tylko smacznym ale zdrowym dodatkiem do jesiennej i zimowej herbaty. Możesz go także spożywać jak klasyczny syrop aby złagodzić kaszel i inne objawy infekcji.
Alergeny w syropie z pigwy
Lista alergenów dla syropu z pigwy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na syrop z pigwy
Wartości odżywcze syropu z pigwy
Syrop pigwowy jest jednym z najpopularniejszych jesiennych dodatków. Możesz go wykorzystać nie tylko do herbaty. Jednak ze względu na dużą zawartość cukru spożywaj go z umiarem.
Energia i białka
(2000g)
Węglowodany
(2000g)
Tłuszcze
(2000g)
Witaminy
(2000g)
Składniki mineralne
(2000g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.