Sushi burger
- Ryż do sushi (50 g)
- Ocet ryżowy - 4 łyżki (20 ml)
- Cukier - 2 łyżki (20 g)
- Ogórek (25 g)
- Awokado (37 g)
- Majonez light (40 g)
- Arkusze nori - 2 sztuki (5 g)
- Serek śmietankowy (50 g)
- Łosoś wędzony (100 g)
- Jajko (1 szt.)
- Bułka tarta (50 g)
- Olej rzepakowy (500 ml)
- Wasabi (4 g)
- Sos sojowy (5 ml)
Przepis na sushi burgera krok po kroku
Ryż przepłucz dokładnie, aż woda po płukaniu stanie się przezroczysta (trochę to może zająć).
Ryż umieść w garnku i zalej 150 ml wody. Gotuj ryż pod przykryciem 8 minut od momentu zagotowania wody.
Po ugotowaniu odstaw ryż na 10 minut pod przykryciem, by napęczniał.
Do drugiego garnka dodaj ocet ryżowy, cukier oraz łyżeczkę soli. Podgrzej aby do rozpuszczenia - nie zagotuj!
Zalewę odstaw na 2 minuty i dodaj do ryżu. Dodaj też sos sojowy. Wymieszaj.
Majonez wymieszaj z wasabi.
Na arkusz nori, na środek, wyłóż połowę ryżu (w kształcie koła o średnicy około 10 cm).
Na ryż wyłóż połowę cienkich paseczków ogórka (nie musi być obrany), połowę plasterków awokado, posmaruj połową majonezu i wyłóż połowę serka i połowę łososia.
Zmocz dłonie i zawiń burgera. Złącz ze sobą rogi arkuszów nori i dokładnie przyklep całość, by składniki nadzienia nie wydostały się poza arkusz.
Burger odłóż na bok łączeniem do dołu i przygotuj drugiego w ten sam sposób. Odstaw burgery na 5 minut.
Roztrzep jajko ze szczyptą soli.
Obtocz burgera w jajku, a następnie w bułce tartej.
Dobrze rozgrzej olej.
Smaż burgera na gorącym tłuszczu przez 1-2 minuty na złoty kolor.
Podawaj od razu po przygotowaniu.
-
Rolada szpinakowa
-
Łosoś z piekarnika
-
Rolada szpinakowa z łososia
-
Tortilla z łososiem
-
Ceviche
-
Tatar z łososia
-
Łosoś pieczony
-
Pieczony łosoś
-
Tortilla na zimno
-
Makaron z łososiem
-
Sałatka z wędzonego łososia
-
Łosoś z patelni
-
Rolada szpinakowa z łososiem
-
Łosoś smażony
-
Makaron z łososiem i szpinakiem
-
Kanapki z łososiem
-
Tarta z łososiem
-
Łosoś w cieście francuskim
-
Dania z łososiem
Więcej informacji na temat sushi burgera
Oto nowoczesny sposób na sushi! Sushi burger to takie duże sushi w panierce. Ta wersja sushi burgera jest z łososiem i awokado. Po prostu musisz tego spróbować. Przepis na sushi burgera nie jest zbyt czasochłonny. Smak jest niesamowity, a do tego całość fantastycznie chrupie. Jeśli nigdy nie próbowałeś sushi burgera, koniecznie to zmień. Taka pyszna, nowoczesna propozycja nie znajduje się w każdej restauracji, a z tym sprawdzonym przepisem możesz zrobić go sam. Jak zrobisz sushi burgera, zdziwisz się, że to jest naprawdę bardzo proste.
Sushi burger jest to połączenie kuchni japońskiej z amerykańską. Składniki są takie, jakie dodaje się do sushi, ale ta nowoczesna wersja - sushi burger - nie ma kształtu rolki. Ma kształt okrągłego krążka sporych rozmiarów. Wszystkie składniki są owinięte w arkusz nori, a następnie panierowane w jajku oraz bułce tartej i smażone na głębokim tłuszczu.
Jak zrobić sushi burgera? Zacznij od ugotowania ryżu. Należy wybrać ryż do sushi – specjalny rodzaj ryżu, najlepszy do tej potrawy. Ryż do sushi trzeba mocno przepłukać, a następnie ugotować pod przykryciem (8 minut od momentu zagotowania wody). Pozostawienie ryżu do sushi przez 10 minut pod przykryciem po ugotowaniu sprawi, że on napęcznieje. Później powinien nieco ostygnąć. Następnie zagrzej składniki zalewy do ryżu (nie zagotuj). Mają się one tylko rozpuścić. Zalewę do ryżu chwilę studź i wymieszaj razem z ryżem. Można już zacząć przygotowywać sushi burgera. Na arkusz wyłóż ryż. Następnie ułóż ogórka, awokado, majonez, serek i łososia. Całość zawiń, dokładnie mokrymi dłoniami łącząc rogi do środka. Wszystko dokładnie zabezpiecz i odstaw na bok. Ostatni krok to panierka z jajka i bułki tartej oraz smażenie. Sushi burger powinien być złocisty – wystarczy tylko 1-2 minuty smażenia. Przepis na sushi burgera należy zjadać od razu po przygotowaniu, ale dobry jest też na zimno.
Jak zrobić sushi burgera, by trochę go odchudzić? Dobrze w tym celu sprawdzi się użycie frytkownicy beztłuszczowej. W tej sposób znacząco obniża się wartość kaloryczna i ilość tłuszczu użytego do przygotowania potrawy. Sushi burger zawiera dobre źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych pochodzących z łososia wędzonego oraz z awokado. Poza tym znajduje się także źródło węglowodanów (z ryżu). Nie ma w tym posiłku zbyt dużej ilości białka.
*Tak naprawdę, do przepisu na sushi burgera możesz dodać takie dodatki, jakie lubisz. Super sprawdzi się surowa ryba (łosoś, tuńczyk), krewetki w panko lub w tempurze, kalmary, paluszki krabowe, mango, szczypiorek itp…
*Zalewę do ryżu można kupić już gotową (jest dostępna w sklepach).
Alergeny w sushi burgerze
Lista alergenów dla sushi burgera przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- majonez light
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- majonez light
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- serek śmietankowy
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Łosoś wędzony
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
- Sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
Wartości odżywcze sushi burgera
W potrawie znajdziesz nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają korzystne działanie na organizm. Niestety danie te jest smażone na głębokim tłuszczu, więc jest także wysokokaloryczne. Sushi burgera można upiec we frytkownicy beztłuszczowej, co zdecydowanie obniży kaloryczność.
Energia i białka
(452g)
Węglowodany
(452g)
Tłuszcze
(452g)
Witaminy
(452g)
Składniki mineralne
(452g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.