Surówka ze szpinaku
- Szpinak (500 g)
- Suszone pomidory w oleju (200 g)
- Pomarańcza - 1 średnia sztuka (200 g)
- Ser Feta (200 g)
- Oliwa z oliwek (200 ml)
- Nasiona słonecznika (200 g)
Przepis na surówka ze szpinaku krok po kroku
Pomidory suszone pokrój w kostkę.
W misce umieść szpinak.
Obierz pomarańczę i pokrój w kostkę.
Wymieszaj oliwę z oliwek z solą i pieprzem.
Do szpinaku dodaj pomarańczę, pomidory suszone oraz pokruszony ser feta.
Polej całość sosem i wymieszaj.
Upraż na patelni pestki słonecznika i posyp wierzch sałatki.
-
Surówka z czerwonej kapusty
-
Surówka z marchewki
-
Surówka z kapusty pekińskiej
-
Surówka z kiszonej kapusty
-
Surówka z młodej kapusty
-
Surówka z selera
-
Surówka colesław
-
Surówka z marchewki i jabłka
-
Sałatka z rzodkiewkami
-
Surówka z kalarepy
-
Surówka z buraków
-
Surówka z selera naciowego
-
Surówka z cukini
-
Surówka z sałaty lodowej
-
Surówka z białej kapusty coleslaw
-
Surówka z kapusty białej
-
Surówka z pora i marchewki
-
Surówka z białej kapusty z majonezem
-
Surówki
Więcej informacji na temat surówki ze szpinaku
Łatwa surówka ze szpinaku to bardzo ciekawy pomysł na szybki dodatek do obiadu. Surówkę można podać także jako osobne danie dla osób dbających o linię. Przepis na surówkę ze szpinaku jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją wykonać. Do zrobienia surówki potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: szpinak baby, suszone pomidory w oleju, ser feta, pestki słonecznika, pomarańcza, oliwa z oliwek, sól, pieprz.
Jak zrobić surówkę ze szpinaku? Pomidory suszone pokrój w kostkę. W misce umieść szpinak. Obierz pomarańczę i pokrój w kostkę. Wymieszaj oliwę z oliwek z solą i pieprzem. Do szpinaku dodaj pomarańczę, pomidory suszone oraz pokruszony ser feta. Polej całość sosem i wymieszaj. Upraż na patelni pestki słonecznika i posyp wierzch sałatki.
Szpinak jest niskokalorycznym warzywem, zawierającym duże ilości żelaza, witaminy C i magnezu. Jest również dobrym źródłem wapnia, wspomagającego budowę kości. Szpinak możemy kupić w formie mrożonej lub świeżej. Mrożone liście szpinaku bardziej nadają się do przygotowywania sosów i farszów do pierogów. Natomiast świeży szpinak wspaniale sprawdza się jako baza zdrowych sałatek. Szpinak jest bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który wpływa na prawidłową perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom. Błonnik ma także wpływać na regulację poziomu glukozy we krwi oraz pomaga obniżać cholesterol. Ser feta jest rodzajem Greckiego sera, który pasteryzowany jest w solance. Ser feta jest źródłem łatwo przyswajalnego i pełnowartościowego białka, które jest podstawowym budulcem naszego ciała. Feta jest doskonałym źródłem wapnia, witamin z grupy B i sodu. Wapń jest składnikiem mineralnym odpowiadającym za prawidłową mineralizację kości.
Podsumowując pyszna i szybka do przygotowania sałatka jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Świeży szpinak należy polać sosem, dopiero przed podaniem inaczej surówka zwiędnie i będzie mało apetycznie prezentować się na talerzu. Surówki ze szpinaku najlepiej nie przechowywać w lodówce dłużej niż kilka godzin.
Alergeny w surówce ze szpinaku
Lista alergenów dla surówki ze szpinaku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Feta
Wartości odżywcze surówki ze szpinaku
Surówka ze szpinaku to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Surówka jest niskokaloryczna i świetnie sprawdzi się jako dodatek mający na celu zapewnić objętość posiłku. Surówka jest świetnym źródłem składników mineralnych.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.