Surówka z selera korzeniowego
- Seler korzeniowy (500 g)
- Jabłko - 1 sztuka (180 g)
- Sok z cytryny (20 ml)
- Majonez - 1 łyżka (35 g)
- Jogurt naturalny - 4 łyżki (100 ml)
Przepis na surówkę z selera korzeniowego krok po kroku
Selera i jabłko umyj. Selera obierz ze skórki.
Jabłko i selera zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
Umieść w misce i skrop sokiem z cytryny.
Majonez wymieszaj z jogurtem i dodaj do surówki.
Dopraw do smaku solą i cukrem.
Więcej informacji na temat surówki z selera korzeniowego
Surówka z selera korzeniowego jest idealna do obiadu. Jeśli chcesz się przekonać, jak łatwo ją przygotować to sprawdź nasz przepis.
Aby przygotować przepis na surówkę z selera korzeniowego, oprócz tytułowego warzywa potrzebne będzie również jabłko, sok z cytryny, majonez i jogurt naturalny. Te składniki powodują, że jest niezwykle pyszna i prawdziwie domowa. Jest szybka w wykonaniu. Wystarczy zetrzeć na tarce selera oraz jabłko i skropić sokiem z cytryny. Następnie w miseczce miesza się jogurt i majonez, tworząc kremowy sos. W tych kilku krokach wiecie już jak zrobić surówkę z selera korzeniowego. Surówka ta będzie najlepsza do dań mięsnych i wegetariańskich. Świetnie komponuje się z mięsami pieczonymi, kotletami schabowymi i drobiowymi. Będzie również wspaniałym uzupełnieniem dań takich jak placki z cukinii czy ciecierzycy. To wszystko dlatego, że jest niezwykle świeża i dobra.
Seler często wykorzystywany jest do dań, takich jak zupy nadając im słonawego posmaku. Jest to warzywo korzeniowe w całości nadające się do spożycia. Wykazano w nim aż 86 istotnych dla zdrowia składników. Ma w sobie dwa razy więcej witaminy C niż np. cytrusy. Seler wspomaga pracę układu pokarmowego, zwiększając produkcję żółci. Działa moczopędnie, przez co polecany jest dla osób mających problemy z nerkami.
Jeśli chcecie zmniejszyć wartość energetyczną całej surówki, to możecie wymienić majonez na taki w wersji light. Majonez w 100 g zawiera około 600 kcal, a ten w wersji odtłuszczonej około 200-300 kcal. Dla osób dbających o swoją masę ciała taka różnica może być bardzo znacząca. Warto szukać zdrowszych zamienników tradycyjnych produktów. Tym bardziej że na przestrzeni ostatnich lat rynek spożywczy istotnie się rozrósł i można znaleźć produkty spełniający prawie wszystkie wymogi. Warto jednak pamiętać, że np. w przypadku majonezu light, może on mieć dodane więcej dodatków do żywności, by pomimo mniejszej ilości tłuszczu był to nadal satysfakcjonujący produkt.
Alergeny w surówce z selera korzeniowego
Lista alergenów dla surówki z selera korzeniowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny
Wartości odżywcze surówki z selera korzeniowego
Seler wspomaga pracę układu pokarmowego, zwiększając produkcję żółci.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.