Surówka z sałaty
- Sałata lodowa - 0,5 główki (200 g)
- Rzodkiewka - 10 sztuk (150 g)
- Ogórek - 5 gruntowych (180 g)
- Papryka czerwona - 1 sztuka (220 g)
- Ser parmezan - 2 łyżki (16 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (36 ml)
- Sok z cytryny - 1 łyżeczka (5 ml)
Przepis na surówkę z sałaty krok po kroku
Sałatę pokrój lub poszarp na mniejsze kawałki.
Rzodkiewkę, ogórka i paprykę umyj.
Rzodkiewkę pokrój w ćwiartki, ogórki w plasterki, z papryki usuń gniazdo nasienne i pokrój w kostkę. Przełóż wszystko do sałaty.
Oliwę wymieszaj z sokiem z cytryny, sporą szczyptą pieprzu i soli. Polej sałatę.
Sałatę posyp parmezanem.
-
Surówka z czerwonej kapusty
-
Surówka z marchewki
-
Surówka z kapusty pekińskiej
-
Surówka z kiszonej kapusty
-
Surówka z młodej kapusty
-
Surówka z selera
-
Surówka colesław
-
Surówka z marchewki i jabłka
-
Surówka z kalarepy
-
Surówka z buraków
-
Surówka z cukini
-
Surówka z selera naciowego
-
Surówka z sałaty lodowej
-
Surówka z białej kapusty coleslaw
-
Surówka z pora i marchewki
-
Surówka z białej kapusty z majonezem
-
Surówka z kapusty białej
-
Surówka z kiszonych ogórków
-
Surówki obiadowe
Więcej informacji na temat surówki z sałaty
Surówka z sałaty to świeży i pyszny dodatek do obiadu. Składa się z sałaty lodowej, papryki, rzodkiewki i ogórków. Jest pyszna i szybka w przygotowaniu, a przy tym bardzo zdrowa. Dzięki dodatkom wielu warzyw jest bombą witaminową.
Sałata to warzywo bogate w błonnik, który zmniejsza wchłanianie tłuszczu oraz węglowodanów prosty z pożywienia. Dodatkowo jest bogata w kwas foliowy, który niezbędny jest w leczeniu anemii, chorób układu krążenia czy depresji. Jest źródłem witamin z grupy B, witaminy C oraz witaminy E, a także żelaza potasu i magnezu. Ogórki składają się głównie z wody, dzięki temu świetnie gaszą pragnienie w upalne dni, dodatkowo zawierają witaminę C, witaminę, A, E i K, a także witaminy z grupy B. Posiadają cynk, sód, żelazo, wapń, fosfor, magnez i potas. Ogórki są źródłem kukurbitacyny, ma ona działanie antynowotworowe, hamuje wzrost komórek nowotworowych, szczególnie odpowiedzialnych za rozwój raka prostaty, trzustki czy piersi. Przeciwnowotworowe właściwości ogórka wzmacniają występujące flawonoidy. Zawarty w ogórkach błonnik, magnez i potas regulują ciśnienie krwi. Dodatkowo ich niski indeks glikemiczny pozwala aby regularnie spożywały je osoby będące na diecie o niskim indeksie glikemicznym. Ogórki wykazują właściwości regulujące pracę układu pokarmowego, zapobiegają zgadze, pomagają w oczyszczaniu się jelit ze złogów oraz łagodzą dolegliwości związane z refluksem żołądkowo-jelitowym. Ogórki mają właściwości zasadotwórcze, dlatego wspomagają odkwaszanie organizmu. Rzodkiewka jest źródłem witaminy A, witaminy K oraz witaminy C, zawiera wiele cennych związków o charakterze przeciwutleniających. W swoim składzie posiada również potas, magnez, cynk, wapń i żelazo. Jak wiadomo ogórki składają się głównie z wody, dzięki temu świetnie gaszą pragnienie w upalne dni, dodatkowo zawiera witaminę C, witaminę, A, E i K, a także witaminy z grupy B. Posiada cynk, sód, żelazo, wapń, fosfor, magnez i potas. Papryka oprócz wymienionych już składników odżywczych zawiera największą ilość witaminy C, której forma odporna jest na działanie czynników ją niszczących, na przykład wysokiej temperatury. W połączeniu z witaminą K uszczelnia naczynia krwionośne, dlatego polecana jest do spożycia dla osób z cerą naczyniową. Papryka jest źródłem witaminy E, witaminy A oraz witamin z grupy B. Składniki mineralne zawarte w niej to głównie potas, ale spożywając paprykę, dostarczysz także wapnia, magnezu, żelaza, fosforu, sodu i cynku. Papryka jest bogatym źródłem związków o charakterze przeciwutleniającym i przeciwnowotworowym. W papryce do głównych zaliczamy antocyjany
i karotenoidy. Wszystkie te związki przyczyniają się do wzmocnienia odporności i naczyń krwionośnych, chronią przed miażdżycą, hamują procesy starzenia się organizmu, przyczyniają się do poprawy kondycji włosów, skóry i paznokci.
Przepis na surówkę z sałaty jest łatwy i szybki, wykonasz ją z łatwością. Sos do surówki z sałaty lodowej to prosty dressing z oliwy z oliwek, soku z cytryny i przypraw. A jak zrobić surówkę z sałaty dowiesz się z dokładnego przepisu.
Alergeny w surówce z sałaty
Lista alergenów dla surówki z sałaty przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
Wartości odżywcze surówki z sałaty
Surówka z sałaty to zdrowa i pyszna surówka, która pasuje do wielu różnych propozycji obiadowych.
Energia i białka
(203g)
Węglowodany
(203g)
Tłuszcze
(203g)
Witaminy
(203g)
Składniki mineralne
(203g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.