Surówka z rukoli
- Rukola (120 g)
- Pomarańcza - 1 średnia sztuka (200 g)
- Suszone pomidory w oleju (200 g)
- Olej rzepakowy - 10 łyżek stołowych (100 ml)
Przepis na surówka z rukoli krok po kroku
Rukolę umieść w misce.
Obierz pomarańczę i pokrój w kostkę.
Pokrój pomidory w kostkę.
Dodaj do rukoli.
Do miseczki wlej ocet jabłkowy i oliwę z oliwek, dodaj miód, dopraw solą i pieprzem, wymieszaj dokładnie.
Wlej sos do surówki i wymieszaj.
-
Surówka z czerwonej kapusty
-
Surówka z marchewki
-
Surówka z kapusty pekińskiej
-
Surówka z kiszonej kapusty
-
Surówka z młodej kapusty
-
Surówka z selera
-
Surówka colesław
-
Surówka z marchewki i jabłka
-
Sałatka z rzodkiewkami
-
Surówka z kalarepy
-
Surówka z buraków
-
Surówka z selera naciowego
-
Surówka z cukini
-
Surówka z sałaty lodowej
-
Surówka z białej kapusty coleslaw
-
Surówka z kapusty białej
-
Surówka z pora i marchewki
-
Surówka z białej kapusty z majonezem
-
Surówki
Więcej informacji na temat surówki z rukoli
Surówka z rukoli to dobry pomysł na domowy dodatek do obiadu. Surówka z rukoli jest bardzo wyrazista w smaku i można ją przygotować chwilę przed podaniem. Przepis na surówkę z rukoli jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia surówki potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: rukola, pomarańcza, suszone pomidory w oleju, ocet jabłkowy, miód, sól, pieprz, oliwa z oliwek.
Jak zrobić surówkę z rukoli? Rukolę umieść w misce. Obierz pomarańczę i pokrój w kostkę. Pokrój pomidory w kostkę. Dodaj do rukoli. Do miseczki wlej ocet jabłkowy i oliwę z oliwek, dodaj miód, dopraw solą i pieprzem, wymieszaj dokładnie. Wlej sos do surówki i wymieszaj.
Rukola nie jest sałatą, pochodzi z rodziny kapustnych, bliżej jej więc do brokułu czy jarmużu. Ma lekko pikantny smak, dlatego często jest dodatkiem do dań mięsnych. Rukola bogata jest w witaminy z grupy B, żelazo, witaminę C a także magnez. Rukola zawiera ponadto karotenoidy, które pozytywnie wpływają na nasz narząd wzroku. Rukola jest nisko kaloryczna i zawiera sporo błonnika pokarmowego. Pomidory suszone są źródłem likopenu, naturalnego przeciwutleniacza, którego działanie nie zanika po obróbce termicznej warzywa. Kwasy zawarte w pomidorach nasilają rozkład tłuszczów w wątrobie. Błonnik oraz pektyny pomidorowe dają uczucie sytości i pomagają obniżać poziom cholesterolu we krwi. Pomidory są dobrym źródłem potasu, który obniża ciśnienie krwi i reguluje pracę serca.
Podsumowując domowa surówka świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu lub jako osobny posiłek. Najlepsza surówka z dodatkiem owoców sprawdzi się także jako dodatek do grillowanego mięsa. Szybka surówka z pomidorami jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Jeśli chcesz podać surówkę podczas spotkania w gronie znajomych, podaj sos osobno, aby warzywa nie puściły wody. Surówka jest niskokaloryczna i świetnie sprawdzi się w diecie osób walczących z nadmierną masą ciała. Możesz przygotować surówkę także z dodatkiem świeżych pomidorów lub z papryką.
Alergeny w surówce z rukoli
Lista alergenów dla surówki z rukoli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
W przepisie na surówka z rukoli nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- miód
Wartości odżywcze surówki z rukoli
Surówka z rukoli to wspaniałe źródło błonnika pokarmowego. Surówka jest niskokaloryczna i bardzo dobrze sprawdzi się w diecie osób chorujących na cukrzycę. Surówka nie zawiera glutenu, więc można ją podać dla chorych na celiakię.
Energia i białka
(310g)
Węglowodany
(310g)
Tłuszcze
(310g)
Witaminy
(310g)
Składniki mineralne
(310g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.