Surówka z marchewki i pora
- Marchewka - 3 średnie sztuki (150 g)
- Por (100 g)
- Majonez - 2 łyżki (50 g)
Przepis na surówkę z marchewki i pora krok po kroku
Marchewki umyj, obierz ze skórki i zetrzyj na tarce. Pora umyj i również zetrzyj. Warzywa przełóż do miski.
Dodaj majonez, szczyptę soli i pieprzu. Wymieszaj.
-
Surówka z marchewki
-
Surówka z młodej kapusty
-
Surówka z marchewki i jabłka
-
Surówka z kalarepy
-
Surówka z białej kapusty coleslaw
-
Surówka z pora i marchewki
-
Marchewka po koreańsku
-
Surówka z cukinii
-
Surówka z marchewki z chrzanem
-
Surówka z kapusty włoskiej
-
Surówka z młodej kapusty z majonezem
-
Surówka z białej kapusty jak u chińczyka
-
Surówka z selera i marchewki
-
Surówka z pora marchewki i jabłka
-
Surówka do kebaba
-
Surówka z marchewki z majonezem
-
Surówka z białej kapusty i marchewki
-
Surówka z marchewki i selera
-
Surówki z marchewki
Więcej informacji na temat surówki z marchewki i pora
Zastanawiasz się jak zrobić surówkę z marchewki i pora? To banalnie proste, a co więcej nie zajmie Ci więcej niż 10 minut. Najważniejszymi składnikami jest oczywiście marchewka z porem, które należy zetrzeć na tarce. Kiedy warzywa są już gotowe wystarczy połączyć je z wybranymi dodatkami. W tym przepisie surówkę sugerujmy przygotować z majonezem oraz doprawić przyprawami – solą i pieprzem. Natomiast jeżeli chcesz aby sałatka z marchwi i pora była bez majonezu, bo go nie lubisz, unikasz produktów pochodzenia zwierzęcego lub jesteś nie diecie i rezygnujesz z wysoko energetycznych produktów to po prostu go nie dodawaj. W zamian za to użyj jogurtu naturalnego, greckiego lub roślinnego. Możesz też wykorzystać wegański zamiennik majonezu, które obecnie bez problemu znajdziesz na sklepowych półkach.
Przedstawiona wersja surówki z marchewką i porem jest bez jabłka, natomiast śmiało można go dodać. Jabłko sprawi, że smak surówki będzie słodszy, a jeśli wybierzesz soczyste jabłko, to również bardziej orzeźwiający. Dodatek jabłka często sprawia, że surówka bardziej smakuje dzieciom, co może okazać się pomocne, gdy masz w domu niejadka.
Marchewka z porem, oprócz tego, że sprawdzi się jako dodatek do obiadu może być również świetną, bo bardzo wartościową przekąską. Obecne w niej warzywa dostarczają witamin, składników mineralnych, a także błonnika pokarmowego. Zjadanie warzyw sprzyja zachowaniu zdrowia i usprawnia działanie organizmu. Surówkę możesz zabrać ze sobą do pracy czy szkoły pakując ją w pudełko śniadaniowe lub po prostu do słoika. Zjadając ją na przykład z orzechami i popijając kefirem stworzysz zbilansowany posiłek dostarczający węglowodanów z warzyw, białka z kefiru oraz zarówno zdrowego tłuszczu, jak i białka z orzechów. Bardzo polecamy takie zestawienie.
Przepis możesz oczywiście dowolnie modyfikować, dodając ulubione składniki i próbować która opcja najbardziej Ci zasmakuje i zagości w Twojej diecie na stałe. Wariantów surówki z marchewką jest naprawdę dużo, dlatego jesteśmy pewni, że każdy (Ty też) znajdzie coś dla siebie.
Alergeny w surówce z marchewki i pora
Lista alergenów dla surówki z marchewki i pora przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
Wartości odżywcze surówki z marchewki i pora
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.