Surówka z marchewki
- Marchewka - 3 średnie sztuki (150 g)
- Sok z cytryny - 1 łyżka (5 ml)
- Olej rzepakowy - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na surówkę z marchewki krok po kroku
Marchewki umyj, obierz ze skórki i zetrzyj na tarce, a następnie przełóż do miski.
Dodaj sok z cytryny, szczyptę soli i olej. Wymieszaj.
-
Surówka z młodej kapusty
-
Surówka z marchewki i jabłka
-
Surówka z kalarepy
-
Surówka z białej kapusty coleslaw
-
Marchewka po koreańsku
-
Surówka z pora i marchewki
-
Surówka z cukinii
-
Surówka z marchewki i pora
-
Surówka z marchewki z chrzanem
-
Surówka z kapusty włoskiej
-
Surówka z młodej kapusty z majonezem
-
Surówka z białej kapusty jak u chińczyka
-
Surówka z selera i marchewki
-
Surówka z pora marchewki i jabłka
-
Surówka do kebaba
-
Surówka z marchewki z majonezem
-
Surówka z białej kapusty i marchewki
-
Surówka z marchewki i selera
-
Surówki z marchewki
Więcej informacji na temat surówki z marchewki
Zastanawiasz się jak zrobić surówkę z marchewki, co dodać i czym ją doprawić? Świetnie trafiłaś/eś, bo wykorzystując ten przepis przygotujesz ją w 5 min!
Do obiadu standardowo zjada się jakiś warzywny dodatek – może to być sałatka lub surówka. Jeśli masz mało czasu na jej przygotowanie to surówka z marchewki będzie idealnym rozwiązaniem, ponieważ jest szybka do przyrządzenia, a przy tym naprawdę pyszna. Smakuje jak tradycyjna surówka z marchwi, której smak możesz pamiętać z dzieciństwa. Możliwe, że spotkałaś/eś się z różnymi rodzajami takiej surówki. Nic dziwnego – istnieje mnóstwo przepisów i pomysłów na to z jakimi dodatkami można ją łączyć. Zresztą sami możemy eksperymentować ze smakami – ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. Ten konkretny przepis przedstawia jak przygotować podstawową wersję surówki z marchewki ale możesz ją oczywiście dowolnie rozbudować.
Wiesz już, że czas przygotowania podstawowej wersji surówki z marchewki jest ekstremalnie krótki ale czy trudno ją przygotować? Wręcz przeciwnie! Receptura jest naprawdę prosta. Przyrządza się ją z surowej marchewki, którą należy zetrzeć na tarce. Wielkość oczek jest tu bez znaczenia, wybierz taką jaką najbardziej lubisz. Jeżeli tarta marchew jest już gotowa to wystarczy ją doprawić solą i sokiem z cytryny oraz dodać olej rzepakowy.
Dodatek tłuszczu – w tym przypadku oleju rzepakowego – jest bardzo ważny, więc nie zapomnij o nim. Dlaczego? Marchewka jest bogatym źródłem witaminy A, która odgrywa znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku, wzmacnia układ odpornościowy oraz zapobiega nadmiernemu starzeniu się komórek. Witamina A należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach to znaczy, że jej efektywne wchłanianie do organizmu nie zajdzie bez dodatku tłuszczu. Dodatek oleju rzepakowego jest idealnym połączeniem, ponieważ jest to tłuszcz roślinny korzystnie wpływający na nasz organizm.
Surówka z marchewki będzie dobra do obiadu ale również jako przystawka do podania na stole. Warto podawać ją dzieciom od małego, jednak wtedy zrezygnuj z dodatku soli.
Alergeny w surówce z marchewki
Lista alergenów dla surówki z marchewki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na surówkę z marchewki
Wartości odżywcze surówki z marchewki
Energia i białka
(80g)
Węglowodany
(80g)
Tłuszcze
(80g)
Witaminy
(80g)
Składniki mineralne
(80g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.