Surówka z cukinii z majonezem
- Cukinia (600 g)
- Seler naciowy (180 g)
- Cebula szalotka (50 g)
- Majonez (75 g)
- Musztarda (10 g)
Przepis na surówkę z cukinii z majonezem krok po kroku
Cukinię obierz i pokrój w drobną kostkę. Włóż do durszlaka i posyp solą. Pozostaw na 5-10 minut, a następnie ostrożnie wyciśnij wodę.
Seler naciowy i szalotki pokrój w kostkę i wymieszaj z cukinią.
W miseczce zmieszaj majonez i musztardę. Gotowym sosem polej surówkę.
Surówkę podawaj z posiekanym szczypiorkiem.
Więcej informacji na temat surówki z cukinii z majonezem
Surówka z cukinii z majonezem to naprawdę wspaniała opcja na zdrowy i niskokaloryczny dodatek do dań głównych. Całość jest smaczna, pełna witamin i prosta.
Przepis na surówkę z cukinii z majonezem pozwala na stworzenie jednego z najprostszych dodatków do drugiego dania. Cukinia jest zwykle zjadana po obróbce termicznej, przez co tarci wiele swoich cennych składników. Najzdrowsza jest opcja świeża, dlatego warto znaleźć sposób na zwiększenie spożycia właśnie wersji nieprzetworzonej. Ta surówka na to pozwala. Dzięki niej można zajadać się pyszną surówką, a przy okazji dostarczyć sobie naprawdę sporo cennych właściwości. Do przygotowania tego dodatku nie trzeba zbyt dużo sprzętu kuchennego. Przyda się jednak tarka, gdyż starta w cienkie paseczki cukinia jest smaczniejsza. Można ją jednak przygotować również bez niego. Świetnie sprawdza się również pokrojona w plasterki. Wtedy dużo lepiej czuć jej smak.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić surówkę z cukinii i majonezu, by była niezwykle pyszna, to ten przepis sprawdzi się idealnie. Jego bazą jest oczywiście cukinia. To naprawdę świetne źródło wielu witamin i składników odżywczych. Choć wygląda niepozornie, dostarcza żelaza, które przydatne jest zwłaszcza na diecie roślinnej. Oprócz tego jest źródłem magnezu i potasu, pierwiastków, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego, ale również krwionośnego. Oprócz składników mineralnych dostarcza też witaminy C, która jest niezwykle ważna w kontekście zachowania zdrowego układu immunologicznego. Cukinia zawiera również wiele cennych antyoksydantów, które pomagają zachować zdrowy organizm, a także chronią przed pojawieniem się nowotworów. Jednym z głównych przeciwutleniaczy w cukinii jest beta-karoten, który występuje także w pomidorach czy dyni. Chroni on wzrok, a także serce. W wersji na surowo z dodatkiem majonezu pyszna. To dobra opcja również dla dzieci. Jest najlepsza latem, kiedy dostępna jest świeża cukinia. Wspaniale sprawdzi się do obiadu. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić surówkę z cukinii i majonezu w łatwy sposób, ten prosty przepis będzie świetną inspiracją. To pomysł na naprawdę wspaniały dodatek.
Alergeny w surówce z cukinii z majonezem
Lista alergenów dla surówki z cukinii z majonezem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler naciowy
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
- Musztarda
Wartości odżywcze surówki z cukinii z majonezem
To niezwykle zdrowy dodatek, który dostarcza wielu witamin.
Energia i białka
(153g)
Węglowodany
(153g)
Tłuszcze
(153g)
Witaminy
(153g)
Składniki mineralne
(153g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.