Studzienina

Opublikowano: 22.12.2021 r., 9:10 | Autor: Magda Panek
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Studzienina na kromce chleba.
Studzienina
Studzienina to tradycyjne danie kuchni polskiej. Przygotowuje się je na bazie mięsa wieprzowego i warzyw. Znana dobrze wszystkim galareta sprawdzi się na przystawkę.
Przygotowanie 20 min
Gotowanie 240 min
216 kcal
Kcal w porcji
250 g
Wielkość porcji
39
Indeks glikemiczny
Składniki dla 8 porcji
  • Nóżki wieprzowe (1000 g)
  • Żeberka wieprzowe (1000 g)
  • Marchewka - 2 duże sztuki (300 g)
  • Pietruszka - 2 małe sztuki (200 g)
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, pieprz, ocet spirytusowy, ziele angielskie, liść laurowy
Sprzęt kuchenny
kuchenka, garnek

Przepis na studzienina krok po kroku

Nóżki wieprzowe wraz z żeberkami umieść w garnku i wlej wodę.

Zagotuj i wymień wodę na świeżą.

Dodaj do niej czosnek, cebulę, liść laurowy i ziele angielskie.

Gotuj na wolnym ogniu przez 3-4 godziny. Po 2 godzinach gotowania dodaj marchewki i pietruszkę.

Oddziel mięso od kości.

Warzywa pokrój na mniejsze kawałki.

Dopraw wywar solą, pieprzem i octem.

Warzywa i mięso umieść w miskach i przelej porcje bulionu do małych salaterek.

Schłodź w lodówce przez 6 godzin.

Jak oceniasz przepis na studzienina
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 91,1% osób
Często zadawane pytania

Więcej informacji na temat studzieniny

Studzienina to tradycyjny wyrób wywodzący się z kuchni polskiej. Galareta jest bardzo popularnym daniem podawanym często na wielu imprezach. Jest bardzo dobrym dodatkiem do trunków wysokoprocentowych. Przygotowywać można ją z różnego rodzaju mięsa, zarówno wieprzowego, jak i drobiowego. Pamiętając jednak o konieczności dodania żelatyny, jeśli gotowane mięso nie będzie miało wystarczającej jej ilości. Przepis na tradycyjną studzieninę jest dość prosty, dlatego nie musisz mieć bardzo dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia studzieniny potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: nogi wieprzowe, żeberka wieprzowe, pietruszka, czosnek, cebula, marchewka, liść laurowy, ziele angielskie, ocet, sól, pieprz.

Jak zrobić studzieninę? Nóżki umyj dokładnie. Umieść je wraz z żeberkami w garnku. Wlej wodę i zagotuj. Wymień wodę na świeżą. Obierz cebulę z łupiny. Przekrój na pół. Ząbki czosnku zmiażdż nożem. Dodaj do garnka razem z liściem laurowym i zielem angielskim. Gotuj na wolnym ogniu przez 2 godziny. Obierz marchew i pietruszkę i dodaj do garnka. Dopraw solą i pieprzem, gotuj jeszcze godzinę. Po tym czasie przecedź wywar przez sito. Warzywa pokrój w kostkę. Mięso oddziel od kości i pokrój drobniej. Mięso i warzywa umieść w salaterkach. Bulion wymieszaj z octem i wlej do salaterek. Schłodź w lodówce przez 6 godzin.

Nóżki wieprzowe są dość kalorycznym kawałkiem tuszy wieprzowej. Nóżki najlepiej nadają się do gotowania galarety, gdyż mają w sobie dużo żelatyny, która zagęszcza bulion. Marchew jest bogata w błonnik pokarmowy, zawiera beta-karoten, luteinę, zeaksantynę oraz likopen. Wszystkie te składniki odżywcze mają bardzo istotny wpływ na narząd wzroku, usprawniają jego pracę oraz zapobiegają zwyrodnieniom plamki żółtej. Prowitamina A wykazuje działanie antynowotworowe.

Podsumowując studzienna to nic innego jak znany dobrze galert z nóżek. Galareta świetnie nadaje się jako przystawka lub śniadanie. Do galarety dodać możesz żelatyny, aby nieco zagęścić jej konsystencję. Tradycyjna studzienna podawana jest tylko z marchewką, możesz dodać do niej także kukurydzę z puszki oraz groszek.

Alergeny w studzieninie

Lista alergenów dla studzieniny przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na studzienina

Wartości odżywcze studzieniny

na 100g gotowej potrawy

Studzienna to danie zawierające dużą ilość białka zwierzęcego. Nie zawiera dużej ilości kalorii i jest świetnym źródłem naturalnej żelatyny. Możesz także przygotować galaretę z kurczakiem.

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(250g)
Węglowodany przyswajalne (g)
1.86
4.65

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(250g)
Tłuszcze nasycone (g)
3.25
8.14
Szacunkowy indeks glikemiczny studzieniny 39
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania studzieniny

Koszt składników
74.00
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Nóżki wieprzowe
1000 g
6.00
Za 200,0 g
Liczba opakowań 5
30.00
Za 1000 g
Żeberka wieprzowe
1000 g
20.00
Za 800,0 g
Liczba opakowań 2
25.00
Za 1000 g
Marchewka
300 g
2 duże sztuki
2.50
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.75
Za 300 g
Pietruszka
200 g
2 małe sztuki
1.50
Za 200,0 g
Liczba opakowań 1
1.50
Za 200 g
Koszt składników
74.00