Strudel z jabłkami
- Cukier - pół szklanki (100 g)
- Olej rzepakowy - 6 łyżek stołowych (60 ml)
- Mąka pszenna typ 550 (250 g)
- Bułka tarta (100 g)
- Cytryna - 1 mała sztuka (50 g)
- Jabłko - 3 duże sztuki (750 g)
- Masło - pół kostki (100 g)
- Rodzynki (50 g)
- Rum - 2 kieliszki (100 ml)
Przepis na strudel z jabłkami krok po kroku
Do miski wsyp mąkę, szczyptę soli, pół szklanki wody oraz płaską łyżeczkę cukru. Następnie dodaj olej i składniki dokładnie wymieszaj.
Ciasto włóż do miski, posmaruj je olejem, miskę przykryj folią spożywczą i ciasto odstaw na około 30 minut.
Rodzynki zalej rumem.
Na patelni roztop połowę masła, następnie dodaj do niego bułkę tartą. Składniki dokładnie wymieszaj i zdejmij z ognia.
Cytrynę dokładnie wyszoruj i zetrzyj z niej skórkę.
Z cytryny wyciśnij sok do osobnej miseczki.
Jabłka obierz ze skórki i pokrój je w mniejsze kawałki. Kawałki jabłek włóż do miseczki z sokiem z cytryny.
Do miski z jabłkami dodaj skórkę z cytryny, cukier, rodzynki z rumem oraz cynamon. Składniki dokładnie wymieszaj.
Ciasto wyłóż na czysty ręcznik kuchenny wysypany mąką.
Ciasto rozwałkuj bardzo delikatnie, a następnie rozciągnij ciasto przy pomocy rąk (powinien powstać cienki prostokąt).
W garnku roztop pozostałe masło i pozostaw je do przestygnięcia.
Następnie masłem posmaruj ciasto (z każdej strony zachowaj margines około 4 cm).
Na maśle rozsmaruj bułkę tartą oraz farsz jabłkowy bez płynu.
Następnie zegnij do środka ciasto z każdej strony.
Ciasto roluj tak, aby powstała rolada (najlepiej zrobić to unosząc delikatnie ręcznik).
Strudel umieść na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Strudel posmaruj z wierzchu roztopionym masłem.
Ciasto piecz przez około 40 minut w temperaturze 200 st.C.
Więcej informacji na temat strudla z jabłkami
Strudel z jabłkami to dobry pomysł na ciasto, które możesz podać jako dodatek do kawy, herbatę lub kakao. Świetnie sprawdzi się jako deser podany podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Strudel możesz podać także podczas świąt. Przepis na strudel z jabłkami jest trudny, dlatego wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do jego wykonania potrzebne będą następujące produkty spożywcze: cukier, olej rzepakowy, mąka pszenna, bułka tarta, cytryna, jabłka, masło, rodzynki, rum, sól oraz cynamon.
Jak zrobić strudel z jabłkami? Na samym początku należy przygotować ciasto i odstawić się na 30 minut. W tym czasie warto przygotować nadzienie. W tym celu rodzynki zalej rumem, masło wymieszaj z bułką tartą na rozgrzanej patelni. Jabłka obierz i pokrój na mniejsze kawałki, następnie wymieszaj je ze skórką z cytryny, cukrem, rodzynkami z rumem oraz cynamonem. Ciasto rozwałkuj, posmaruj roztopionym masłem oraz ułóż nadzienie z bułką tartą. Ciasto zwiń odpowiednio oraz upiecz. Gotowe ciasto pozostaw do wystudzenia.
Jabłka użyte do przygotowania ciasta są doskonałym źródłem wielu składników mineralnych oraz witamin, które spożywane w odpowiednich ilościach pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Jabłka zawierają sporej ilości błonnika, którego podasz w odpowiedniej ilości korzystnie Wypływa na pasaż jelitowy oraz zmniejsza ryzyko rozwoju choroby nowotworowej jelit. Dodatkowo jest to doskonałe źródło witaminy C, która wpływa na poprawę odporności naszego organizmu. Podaż tej witaminy jest szczególnie ważna w okresie wzmożonej zachorowalności.
Podsumowując strudel z jabłkami to doskonała propozycja na ciasto, które możesz podać podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi jako dodatek do kawy, lub herbaty. Pyszny placek po niemiecku możesz przygotować również z ciasta francuskiego. Przepis świetnie sprawdzi się do wykorzystania jabłek z domowego ogródka. Dodatkowo ciasto możemy zaobserwować podczas imprezy świątecznej. Produkty spożywcze niezbędne do przygotowania ciasta dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w strudlu z jabłkami
Lista alergenów dla strudla z jabłkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
- Bułka tarta
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze strudla z jabłkami
Strudel z jabłkami to doskonały pomysł na dodatek do kawy lub herbaty. Dodatek jabłek wzbogaca je w wiele cennych składników mineralnych oraz witamin.
Energia i białka
(155g)
Węglowodany
(155g)
Tłuszcze
(155g)
Witaminy
(155g)
Składniki mineralne
(155g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.