Strucla z makiem
- Mąka pszenna typ 500 (250 g)
- Drożdże suche (7 g)
- Cukier - 3 płaskie łyżki stołowe (30 g)
- Mleko 3,2% - pół szklanki (125 ml)
- Jajko (2 szt.)
- Masło (30 g)
- Masa makowa (250 g)
Przepis na struclę z makiem krok po kroku
Do miski wsyp mąkę, dodaj drożdże, 100 ml ciepłego mleka, cukier i wymieszaj.
Następnie do masy dodaj jedno jajko i wymieszaj.
Dodaj miękkie masło i wyrabiaj ciasto przez około 15 minut.
Ciasto włóż do miski, przykryj ściereczką i odstaw na 45 minut do wyrośnięcia.
Po tym czasie ciasto ułóż na stolnicę oprószoną mąką, chwilę je wyrób i rozwałkuj na prostokąt o wymiarach około 20 cm na 30 cm.
Ciasto posmaruj masą makową, zwiń je w roladę wzdłuż dłuższego boku, przekrój przez środek wzdłuż dłuższego boku nożem na pół i zawiń obie części.
Ciasto połóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i odstaw na 20 minut do wyrośnięcia.
W miseczce wymieszaj pozostałe mleko z jednym jajkiem i mieszaniną posmaruj wierzch ciasta.
Ciasto piecz przez około 25 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. C.
Po tym ciasto wyciągnij ciasto i pozostaw do wystudzenia.
-
Strucla makowa
-
Strucel makowy
-
Strucla z serem
-
Strucla serowa
-
Strucla z jabłkami
-
Strucla makowa krucho drożdżowa
-
Strucla z dżemem
-
Strudel wiedeński
-
Strucla z powidłami
-
Strucla orzechowa
-
Strucla drożdżowa z powidłami
-
Strucla z serem i budyniem
-
Strucla z kakao
-
Strucla z marmoladą
-
Strucla z jagodami
-
Kerststol
-
Strucla
Więcej informacji na temat strucli z makiem
Strucla z makiem to doskonały pomysł na smaczny wypiek. Smaczna domowa strucla świetnie sprawdzi się jako dodatek do kawy lub herbaty. Ciasto warto przygotować jako słodki poczęstunek na imprezy rodzinne lub ze znajomymi. Sprawdzony przepis na struclę z makiem jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania ciasta potrzebne będą następujące produkty: mąka pszenna, drożdże, cukier, mleko, jajka, masło oraz masa makowa.
Jak zrobić struclę z makiem? Do miski wsyp mąkę, dodaj drożdże, 100 ml ciepłego mleka, cukier i wymieszaj. Następnie do masy dodaj jedno jajko i wymieszaj. Dodaj miękkie masło i wyrabiaj ciasto przez około 15 minut. Ciasto włóż do miski, przykryj ściereczką i odstaw na 45 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie ciasto ułóż na stolnicę oprószoną mąką, chwilę je wyrób i rozwałkuj na prostokąt o wymiarach około 20 cm na 30 cm. Ciasto posmaruj masą makową, zwiń je w roladę wzdłuż dłuższego boku, przekrój przez środek wzdłuż dłuższego boku nożem na pół i zawiń obie części. Ciasto połóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i odstaw na 20 minut do wyrośnięcia. W miseczce wymieszaj pozostałe mleko z jednym jajkiem i mieszaniną posmaruj wierzch ciasta. Ciasto piecz przez około 25 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C. Po tym ciasto wyciągnij ciasto i pozostaw do wystudzenia.
Mak niebieski jest doskonałym źródłem wapnia. Zawiera także witaminy A, D i E oraz pierwiastki takie jak żelazo, mangan czy cynk. Wapń jest minerałem niezbędnym do prawidłowej budowy naszych kości. Jego niedobór powoduje powstawanie osteoporozy. Wapń jest także niezbędny do prawidłowego procesu krzepnięcia krwi oraz pracy układu mięśniowo-nerwowego.
Podsumowując pyszna strucla z makiem stanowi doskonały pomysł na wypiek serwowany podczas wielu spotkań. Ciasto doskonale smakuje z dodatkiem kawy oraz herbaty. Najlepsza strucla jest dobra do spożycia po ostygnięciu. Produkty niezbędne do jej przygotowania dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w strucli z makiem
Lista alergenów dla strucli z makiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- masa makowa
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze strucli z makiem
Strucla z makiem to doskonała propozycja na deser. Strucla jest dość słodka i wysokokaloryczna.
Energia i białka
(155g)
Węglowodany
(155g)
Tłuszcze
(155g)
Składniki mineralne
(155g)
-
mąka pszenna,
cukier,
mleko,
jajka,
masło,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.