Strogonow z boczniaka
Przepis na strogonowa z boczniaka
Przygotowanie składników do strogonowa z boczniaka
Przygotowanie strogonowa z boczniaka to świetny sposób na zdrową i pyszną zupę bez użycia mięsa. Jest idealnym daniem dla wegetarian i osób na diecie bezglutenowej. Przygotowanie tego przepisu zajmie nam około 10 minut, a czas smażenia i duszenia to kolejne 15 minut. Danie jest nie tylko smaczne, ale i proste do wykonania, więc nawet osoby z niewielkim doświadczeniem w kuchni poradzą sobie z tym wyzwaniem.
Na początek musimy przygotować składniki. Potrzebujemy 250 g boczniaków, które kroimy w plastry. Następnie, drobno siekamy 100 g cebuli (jedną sztukę) i 20 g czosnku (dwa ząbki). Kolejnym krokiem jest pokrojenie w słupki dwóch czerwonych papryk (około 240 g), oraz pokrojenie jednej cukinii (300 g). Pieczarki (120 g, dwie garści) przekrawamy na pół. Do tego przepisu potrzebna nam będzie jeszcze garść świeżej kolendry (20 g) i pół puszki pomidorów (200 g). Wszystkie te składniki są łatwo dostępne, a ich przygotowanie zajmie nam niewiele czasu.
Smażenie i duszenie, czyli jak zrobić strogonow z boczniaka
Gdy wszystkie składniki są już przygotowane, możemy przystąpić do smażenia. Na dużej patelni rozgrzewamy 20 ml oleju rzepakowego (dwóch łyżek). Na rozgrzanym oleju zeszklijmy drobno pokrojoną cebulę i czosnek. Jest to ważny krok, który nadaje bazie naszej zupy głęboki, aromatyczny smak. Kiedy cebula i czosnek są zeszklone, dodajemy pokrojone w plastry boczniaki i smażymy przez 5 minut, aż grzyby zaczną mięknąć i uwalniać swój charakterystyczny aromat.
Kolejnym krokiem jest dodanie pokrojonych w słupki papryk, cukinii i przekrojonych na pół pieczarek. Te warzywa dodają koloru i różnorodności smakowej naszej zupie. Całość smażymy przez kilka minut, aby wszystkie składniki lekko się zrumieniły. Na koniec dodajemy pomidory z puszki, które nie tylko wzbogacą smak, ale również dodadzą lekko słodkiego, kwaskowego akcentu, który świetnie komponuje się z resztą składników.
Po dodaniu pomidorów przyprawiamy naszą zupę do smaku. Używamy soli, pieprzu, słodkiej papryki, świeżej papryczki chilli oraz wędzonej papryki. Każda z tych przypraw dodaje unikalnych nut smakowych, które sprawiają, że strogonow z boczniaka staje się tak wyjątkowy. Po przyprawieniu podsmażamy wszystko przez kolejne 10 minut pod przykryciem. W tym czasie smaki składników dobrze się połączą, a warzywa nabiorą miękkości.
Podawanie dania i uwagi końcowe
Kiedy nasz strogonow z boczniaka jest gotowy, pozostaje tylko dodać garść świeżej kolendry, która doda daniu świeżości i wyjątkowego aromatu. Gotowe danie podajemy na gorąco, obficie posypane kolendrą. Jest to przepyszna propozycja na obiad, która zachwyci każdego - niezależnie od tego, czy jest wegetarianinem, czy mięsożercą. Smak potrawy jest pikantny, ale jednocześnie dobrze zbalansowany dzięki warzywom i przyprawom.
Strogonow z boczniaka to danie, które szybko stało się moim ulubionym. Jest nie tylko zdrowe, ale również bardzo sycące, co sprawia, że z powodzeniem zastąpi mięsny posiłek. Boczniaki są doskonałym źródłem białka oraz wielu witamin, co czyni je wartościowym składnikiem diety. Dodatkowo, niski indeks glikemiczny tego dania sprawia, że jest ono odpowiednie dla osób dbających o poziom cukru we krwi.
Podsumowując, ten przepis na strogonow z boczniaka to sprawdzony sposób na pyszny, zdrowy i łatwy w przygotowaniu obiad. Zachęcam Was do wypróbowania tego przepisu i przekonania się, jak smakowite może być danie bez mięsa. To idealna opcja na szybki, domowy posiłek, który z pewnością zasmakuje całej rodzinie.
- Boczniaki (250 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Czosnek - 2 ząbki (20 g)
- Papryka czerwona - 2 sztuki (240 g)
- Cukinia - 1 sztuka (300 g)
- Pieczarki - 2 garści (120 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (20 ml)
- Pomidory w puszce - 1/2 puszki (200 g)
- Kolendra świeża - 1 garść (20 g)
Przepis na strogonowa z boczniaka krok po kroku
Na oleju rzepakowym zeszklij drobno pokrojoną cebulę i czosnek.
Dodaj pokrojone w plastry boczniaki i smaż 5 minut.
Następnie dodaj pokrojone w słupki papryki, cukinię i przekrojone na pół pieczarki.
Na samym końcu dodaj pomidory z puszki i dopraw do smaku.
Podsmażaj 10 minut pod przykryciem i podawaj danie obficie posypane kolendrą.
-
Strogonow
-
Strogonow wieprzowy
-
Zupa strogonow
-
Strogonow drobiowy
-
Strogonow z kurczaka
-
Strogonow wołowy
-
Strogonow ze schabu
-
Strogonow z wieprzowiny
-
Strogonow z indyka
-
Strogonow wieprzowy z łopatki
-
Gulasz z kociołka
-
Gulasz strogonow
-
Strogonow z szynki
-
Strogonow z pieczarkami
-
Strogonow Thermomix
-
Kluski do strogonowa
-
Strogonow z karkówki
-
Strogonow wegetariański
-
Strogonow
Więcej informacji na temat strogonowa z boczniaka
Szybki pomysł na wegański obiad?
Dzisiaj przychodzę z pomysłem na strogonow z boczniaka bez mięsa. Ja swoją wersję przygotowałam z cukinią, z papryką i boczniakami w roli głównej. Ty jednak możesz użyć swoje ulubione warzywa. Poznaj mój sprawdzony przepis na szybkie i łatwe w wykonaniu daniu.
Strogonow to idealne danie, które pozwoli oczyścić Twoją kuchnię z warzyw, które są zużyte do połowy i nie wiesz co z nimi dalej zrobić. Wystarczy zebrać je wszystkie, pokroić i podsmażyć na oleju rzepakowym oczywiście w towarzystwie aromatycznych warzywa takich jak cebula i czosnek. Z całą pewnością sprawioną one, że danie stanie się jeszcze bardziej wyraziste.
Postaw na świeże zioła i przyprawy, będzie to nieziemsko dobre warzywne danie gotowe. Ja postawiłam na wersję bez mięsa, mało tego jest to całkowicie wegetariańska wersja, czyli nie zawiera mięsa oraz wegańska bo nie zawiera ona żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Jeśli jednak chcesz przygotować danie w wersji tradycyjnej bez żadnych przeszkód, możesz dodać kawałki mięsa, które najlepiej podsmażyć w pierwszej kolejności dopiero potem dodać warzywa i całość dusić do uzyskania miękkości. Jeśli chcesz aby Twoje wegetariańskie leczo było bardziej treściwe możesz dodać rozdrobnione tofu lub ciecierzycę odsączoną z zalewy. W ten sposób na pewno pokryjesz zapotrzebowanie na białko bez użycia produktów odzwierzęcych. Przepis na strogonow z boczniaka jest bardzo prosty i na pewno nie raz przyjdzie Ci z pomocą w trakcie zabieganego dnia, gdy nie będziesz mieć czasu na długie gotowanie. Wystarczy przygotować warzywa, a jest to niezwykle ekspresowa sprawa, podsmażyć je krótko na patelni, na końcu dodając pomidory. Odparuj nadmiar wody poprzez gotowanie, aby nie powstała zupa tylko gęsty sos. Mogą być one świeże, wcześniej sparzone i pozbawione skóry lub jak w moim wypadku pomidory z puszki.
Gdy warzywny farsz już będzie gotowy wystarczy, że ugotujesz ryż, kaszę lub makaron i podasz z leczo. Śmiało możesz podać je w wersji ekspresowej np. z pieczywem. Wybieraj pieczywo z pełnego przemiału może być ono żytnie lub razowe, jeszcze lepiej jak będzie na naturalnym zakwasie. Każda wersja strogonowa będzie pyszna i dobra dla całej rodziny. Jak zrobić strogonow z boczniaka? Przekonaj się sam jakie to proste.
Alergeny w strogonowie z boczniaka
Lista alergenów dla strogonowa z boczniaka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na strogonowa z boczniaka
Wartości odżywcze strogonowa z boczniaka
Strogonow z boczniaków to świetna propozycja na wegański obiad, grzyby będą cennym źródłem białka i wielu witamin.
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Witaminy
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.